Meddržavno sodišče, ki kot najvišji pravosodni organ Združenih narodov rešuje spore med državami, je v petek s 13 glasovi za in 2 proti od Izraela zahtevalo, da »takoj« ustavi ofenzivo svoje vojske v Rafi, mestu na skrajnem jugu Gaze, in da odpre tamkajšnji mejni prehod, tako da bo lahko skozenj »brez omejitev« prihajala humanitarna pomoč. Izrael že od 6. maja izvaja vojaške operacije v Rafi, da bi, kot trdi premier Benjamin Netanjahu, »uničil zadnje Hamasove bataljone«. Iz Rafe je doslej zbežalo že polovico ali okoli 800.000 Palestincev, ki so večinoma večkratni begunci, saj so številni pribežali v Rafo v prejšnjih mesecev vojne, mnogi starejši pa v Gazo leta 1948.
Odločitve Meddržavnega sodišča je treba spoštovati, a le-to nima sredstev, da bi države prisililo v njihovo izvajanje. Njegova sedanja odločitev pa je dodaten pritisk na Izrael, naj sklene premirje po več kot sedmih mesecih vojne v Gazi, ki je med Palestinci zahtevala že več kot 35.800 življenj.
Zahteva Južne Afrike
Južna Afrika je že decembra zahtevala od Meddržavnega sodišča, da Izraelu prepove nadaljnje vojaške operacije v Gazi, ker krši konvencijo ZN o genocidu iz leta 1948. Meddržavno sodišče je januarja in marca od Izraela zahtevalo, naj naredi vse, kar je v njegovi moči, da prepreči genocid in dovoli vstop humanitarne pomoči v Gazo. Ni pa še zahtevalo ustavitve napadov. Južna Afrika se je potem še večkrat v tej zadevi obrnila na to haaško sodišče. Prejšnji teden pa je navedla, da je »genocid«, ki ga izvaja Izrael, dosegel »grozljivo raven«, kar naj bi se kazalo v množičnih grobiščih in izraelskem onemogočanju humanitarne pomoči. Sicer Meddržavno sodišče potrebuje več mesecev ali več let, da bi preučilo, ali Izrael res izvaja genocid, a medtem lahko sprejme nujne ukrepe, kot je sedanja zahteva, da Izrael ustavi operacije v Rafi.
Izrael je obtožbe Južne Afrike označil kot »povsem neutemeljene« in kot potvarjanje konvencije Združenih narodov o genocidu. Predstavnik Izraela je na Meddržavnem sodišču še dejal, da se njegova država zelo dobro zaveda »strahovitega trpljenja« civilistov, da je vedno ukazala evakuacijo civilistov z območja načrtovanih vojaških operacij in da »si močno prizadeva« povečati humanitarno pomoč. Vendar v ZN zdaj ocenjujejo, da okoli milijon Palestincev v Gazi trpi hudo lakoto.
Mednarodni pritisk na Izrael se tako stopnjuje, saj je Meddržavno sodišče sprejelo sedanjo odločitev samo nekaj dni po tem, ko je glavni tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča, ki kot dedič nürnberškega sodišča sodi posameznikom, zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu zahteval poleg treh voditeljev Hamasa še aretacijo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in njegovega obrambnega ministra. Oba sta obtožena bombardiranja civilistov in namernega povzročanja lakote v Gazi. Tako se na isto raven postavlja voditelje Hamasa in voditelje Izraela, s čimer je močno prizadet ugled Izraela. Sicer Netanjahu (še) ni obtožen genocida. Vsekakor pa je odločitev glavnega tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča pokazala, da je to haaško sodišče v resnici neodvisno in univerzalno. Torej ni orodje v rokah Zahoda, kar mu nekateri očitajo, saj je zdaj obtožen voditelj Izraela, ki je – tudi kot demokratična država – zaveznik Zahoda. Zločin je namreč zločin in mater okoli 15.000 mrtvih palestinskih otrok ni mogoče potolažiti z besedami: »Ne jokajte, saj je vaš otrok umrl zaradi bomb demokratične države.«