V podjetju se ukvarjajo z razvojem, proizvodnjo in prodajo katalizatorjev za naslednjo generacijo vodikovih gorivnih celic, kar je po njihovih besedah tehnologija, ki bo predstavljala pomembno možnost za razogljičenje transporta. Na eni strani bodo to reševale baterije, medtem ko bodo na drugi strani pomagale še gorivne celice.
Njihova proizvodnja temelji na patentiranem postopku, s katerim bolje izrabljajo drago in redko platino. V procesu platino deloma nadomestijo z bolj dostopnimi in cenejšimi kovinami, pri čemer pod mikroskopom opazijo enakomerno razporeditev nanodelcev platinskih zlitin. Že s trenutnim stanjem produkta dosežejo več kot 40-odstotno zmanjšanje količine platine, ob tem pa ne žrtvujejo potenciala zmogljivosti gorivne celice. Na pogled je njihov produkt enak črnemu prahu, a pod mikroskopom lahko na njegovi površini opazimo enakomerno razporeditev nanodelcev platinskih zlitin.
»Vsekakor je to zelo pozitivna novica za podjetje, ne samo navznoter, ampak tudi na zunaj. Nenazadnje izhajamo iz javno raziskovalne organizacije in tukaj vidimo neko priznanje javnosti, da ceni prenos znanja, ki terja več let razvoja ter potem še več let komercializacije. To je priznanje širše skupnosti. Je pa teža nagrade odgovornost, ki jo imamo v naslednjem letu, da res utrdimo pozicijo na trgu in odpremo poti še drugim startupom,« je ob prevzemu priznanja dejal soustanovitelj podjetja Tomaž Bizjak.
V finalu še štiri podjetja
Start:up Slovenija so izbrali in razglasili v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom, ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter pospeševalnikom Labena Ventures. Komisija je kandidate ocenjevala po štirih kriterijih, in sicer po uspešni potrditvi vrednosti produkta na trgu, pridobitvi investicij s strani domačih oziroma tujih investitorjev, kompetencah, predanosti, izkušenosti in organiziranosti ekipe ter po potencialu za hitro rast na tujih trgih. V ožji izbor so se ob zmagovalnem ReCatalystu uvrstila še podjetja Gentler Stories, Paradigma Technologies, Quantifly in Woice. Letošnjo ocenjevalno komisijo so sestavljali Tanja Skaza (Skaza), Borut Čeh (Labena), Luka Renko (Silicon Gardens), Maja Tomanič-Vidovič (Slovenski podjetniški sklad), Rok Habinc (Pan-Adria Partners) in Borut Markelj (Glovo).
»Slovenski podjetniški sklad je vesel, da ima v ekosistemu veliko dobrih prijateljev, saj lahko samo na ta način uspevamo in dosegamo vse to, kar dosegamo. Pomemben je vsak člen. Ko smo povezani, smo še močnejši in lahko kot Slovenija pokažemo, da tukaj znamo narediti dobre startupe, ki imajo obetavno prihodnost,« je ob izboru nagrajenca povedala direktorica Slovenskega podjetniškega sklada Maja Tomanič Vidovič.