Kako se je projekt v triindvajsetih letih razvijal in bogatil, pojasnjuje Matjaž Čadež, ustanovitelj zlate gazele Halcom ter dolgoletni član in nekdanji predsednik sveta Gazele. V funkciji predsednika bo v letošnjem izboru zamenjeval Bogomirja Straška, direktorja zlate gazele KLS Ljubno, ki je bila močno prizadeta v letošnjih poplavah. Pravi, da je v začetku še sam dvomil v projekt zaradi predsodka, da gazele hitro in nezdravo rastejo in tudi hitro propadejo. Vendar je svet Gazele dal prednost kakovosti pred hitro rastjo, s čimer je želel zmanjšati nezaupanje javnosti v podjetništvo. »Verjamemo, da smo s tem prepričali večinski del javnosti, saj so vse zlate gazele, ki so bile izbrane v tem obdobju, še vedno odlična in mednarodno priznana podjetja.« Obenem ugotavlja, da se duh gazel uspešno širi in je presenečen, koliko odličnih in perspektivnih podjetij metodološka komisija odkrije vsako leto.
Navdihujoče podjetniške zgodbe
Kot pravi nova predsednica organizacijskega odbora projekta Gazela Petra Golmajer, se je projekta lotila z veliko mero spoštovanja, saj si ga ta s 23-letno tradicijo in zavidljivim ugledom v poslovni javnosti nedvomno zasluži. »Vesela sem, da to mnenje lahko delim s pokrovitelji projekta. Nekateri podpirajo projekt že od začetka, nekateri so se projektu pridružili letos. V sodelovanju s partnerji projekta smo tudi letos poiskali izjemna, dinamično in trajnostno rastoča podjetja. Z njimi se bomo na izborih regijskih gazel, ki jih pripravljamo skupaj z regionalnimi gospodarskimi zbornicami, pogovarjali o podjetniških izzivih s kadrovskega področja, kibernetske varnosti, trajnostne preobrazbe podjetij, prilagajanja evropskim direktivam, energetike, pametnih mest. Njihove podjetniške zgodbe so res navdihujoče, zato bodo izbori regijskih gazel prav gotovo zanimivi tudi za druge podjetnike v regiji, kar nam je še posebno pomembno, saj tako izpolnjujemo poslanstvo projekta Gazela: Spodbujamo rast.
Letošnji izbor nominirancev za priznanje regijska gazela iz šestih regij je znan. Za naziv podravsko-pomurske gazele, ki bo potekal 14. septembra v Lendavi, se potegujejo NTR inženiring, Centernorma in Robotehnika. 21. septembra bomo v Pivki izmed podjetij Structum, Škerjanc in Seyfor razglasili primorsko-notranjsko gazelo. Naziv dolenjsko-posavske gazele bo pripadel enemu izmed podjetij Riko Ekos, Kovan ali Ambit. Dogodek bo potekal 27. septembra v Novem mestu. 4. oktobra bomo v Zagorju ob Savi razglasili savinjsko-zasavsko gazelo. Za naziv se potegujejo Vodotehnik, Skitti in Metalia. V Kranju bomo v soorganizaciji z Mestno občino Kranj 10. oktobra razglasili gorenjsko gazelo. Za naziv se potegujejo A2U, Sax konstrukcije in Kamm. Zadnji dogodek bo potekal 12. oktobra v Ljubljani, kjer bomo razglasili gazelo osrednjeslovenske regije. Nominirana so podjetja IMP Pumps, Dhimahi in Blubit- Zaključni dogodek izbora bo razglasitev zlate, srebrne in bronaste gazele 25. oktobra v Cankarjevem domu v Ljubljani.
Zgled in močan motivator v podjetništvu
Projekt Gazela je leta 2001 nastal z namenom izpostaviti in nagraditi dinamična in uspešna podjetja, ki odlično poslujejo, rastejo in ustvarjajo nova delovna mesta. Izbor se je pod okriljem Gospodarskega vestnika začel leta 1991, pravi vzlet pa je projekt doživel leta 2001, ko je bil nadgrajen s šestimi regijskimi in nacionalnim izborom najboljših najhitreje rastočih – takrat se je uradno začela pisati tudi njegova zgodovina. Izbor Gazela je danes najbolj temeljit, skrben in metodološko najbolj domišljen pregled stanja slovenskega podjetništva. Metodološka komisija Gazele pri ocenjevanju nominirancev upošteva dinamično rast, ki je obenem tudi trajnostno naravnana, osnova za ocenjevanje podjetij pa je njihova uspešnost oziroma rast v zadnjih petih letih. Gazele predstavljajo zgled in so močan motivator v podjetništvu, ki sporoča, da je uspeh posledica velike mere inovativnosti, razvojne naravnanosti, družbene odgovornosti ter hkrati drznosti in prodornosti.