Finalisti podravsko-pomurske regije izstopajo predvsem po izredno nizki zadolženosti in visoki stabilnosti podjetij, ugotavljajo v družbi Dun & Bradstreet, vodilnem svetovnem ponudniku poslovnih podatkov in analitike. Delež dolgov v financiranju regijskih finalistov znaša 35,5 odstotka, kar je manj tako od povprečja regijskih zmagovalcev (37,76 odstotka) kot tudi od povprečja celotnega gospodarstva (47,59 odstotka). Hkrati dosegajo 58-odstotno stabilnost, s čimer kar za deset odstotkov presegajo gospodarsko povprečje. Finalisti podravsko-pomurske regije so torej izrazito stabilna podjetja, ki pa imajo še dovolj prostora za napredek predvsem na področju dodane vrednosti na zaposlenega − ta je nižja od povprečja preostalih regijskih zmagovalcev, vendar še vedno nekoliko višja od povprečja v gospodarstvu. Prav tako so od povprečja v gospodarstvu višji celotni prihodki na zaposlenega, skoraj za 7000 evrov. V razmerju do drugih regijskih finalistov predstavljajo zmagovalci podravsko-pomurske regije 5,34 odstotka sredstev, 4,67 odstotka kapitala in 6,79 odstotka celotnih prihodkov.
Ugled podjetja se meri tudi
po dosežkih ESG
V sodobnem poslovnem okolju uspeh podjetij ni več vezan na izključno finančne kazalnike, temveč so vse pomembnejši tudi dosežki, ki jih poslovni subjekti kažejo na področjih varovanja okolja, skrbi za svoje zaposlene in odgovornega upravljanja. Ti nefinančni kazalniki so združeni v načela ESG (okoljska, družbena, upravljalska) in upoštevanje teh pričakujejo tako poslovni partnerji kot tudi končni potrošniki. Kar 90 odstotkov potrošnikov meni, da morajo podjetja in blagovne znamke s planetom in prebivalci ravnati karseda skrbno, 33 odstotkov pa jih priznava, da jih pri nakupnih odločitvah vodita okoljska in družbena odgovornost, je v svoji raziskavi ugotovila družba Dun & Bradstreet, ki je letos na evropski in tudi slovenski trg poslala dve novi rešitvi za učinkovit program skladnosti in upravljanje dobavnih verig.
Načela ESG so vse pomembnejša tudi na kapitalskih trgih, saj se vedno več vlagateljev o investiciji v posamezno podjetje odloča na podlagi dejstva, ali to posluje etično in trajnostno. Če se je še pred kratkim zdelo upoštevanje načel ESG v podjetju izbira, pa bo to v prihodnosti postalo tudi zakonsko obvezno. Z vključitvijo načel ESG v svoje poslovanje si lahko podjetja že zdaj zagotovijo prednost pred konkurenco. Prihodnost bodo pisala tista podjetja, ki bodo v ospredje postavila človeški kapital in ključne trende, ki smo jim priča: digitalizacijo, trajnost in etičnost poslovanja.
Najboljša med
hitro rastočimi podjetji
Petsto slovenskih najhitreje rastočih podjetij po prodaji v petih letih v povprečju ustvari od 8000 do 10.000 novih delovnih mest. Ustvarjanje delovnih mest sicer še ni razumljeno kot družbena vrednota ali del uresničevanja načel ESG, zato je letošnji projekt Gazela namenjen prav osvetljevanju te vrzeli. Podlaga za nominacijo podjetij v projekt Gazela je lestvica 100 najboljših (bonitetno odličnih) najhitreje rastočih (prihodki iz prodaje) podjetij v zadnjih petih letih, ki jo že od leta 2009 pripravlja družba Dun & Bradstreet (pred tem kot podjetje Bisnode). Pomemben kriterij za podelitev enega najbolj cenjenih gospodarskih priznanj je med drugim etičnost poslovanja, ki jo podjetja izkazujejo s svojo poslovno kulturo, načinom delovanja ter odnosi navznoter in navzven. Pri izboru torej ni pomembna zgolj hitra rast podjetja, temveč prav tako kakovost. Nominiranci projekta Gazela so zaslužni za ustvarjanje nove vrednosti, delovnih mest in iz njih prihodkov za državno blagajno. Gre za stabilna, zanesljiva in zaupanja vredna podjetja, ki predstavljajo zgled v gospodarstvu.
Damir Simonović je analitik v družbi Dun & Bradstreet.