Inovacije pomembno prispevajo k reševanju ključnih družbenih izzivov. Pogosto so povezane z velikimi naložbami in posledično tudi tveganji. Dolenjska in belokranjska podjetja so zelo inovativna, kar kažejo tudi priznanja za inovacije, ki jih vsako leto podeljuje Gospodarska zbornica Dolenjske in Bele krajine.
Sekcija za inovativnost
Zgodovina priznanj za inovacije sega v leto 2005, ko se je odbor za kakovost in inovativnost pri GZS Območni zbornici Novo mesto odločil podpreti drugače misleče posameznike v inovativnih podjetjih in podelil prva regionalna priznanja za najboljše inovacije. Danes imajo priznanja nacionalni značaj. V sodelovanju vseh regionalnih gospodarskih zbornic na dan inovativnosti izberemo najboljše inovacije izmed najboljših v regijah.
V letu 2021 smo na zbornici ustanovili sekcijo za inovativnost, ki je edina takšna v Sloveniji. V izvršilnem odboru sekcije imamo 18 članov iz 16 podjetij in z dveh fakultet. Ideja in sporočilo inovativnosti sta globoko zakoreninjena v delovanje naše zbornice že vse od njenih začetkov. Dr. Zvone Simončič, predsednik sekcije za inovativnost in direktor razvoja in raziskav zdravil v Krki, je zapisal: »Uspešna podjetja v naši regiji so neposredni pričevalci inovativnosti in dokaz, da sta visoka stopnja inovativnosti in inovacijske kulture v podjetju ključen dejavnik za uspešnost podjetja in celotne regije. Tega se v sekciji zelo zavedamo in na oboje smo Dolenjci in Belokranjci lahko upravičeno ponosni. Rdeča nit delovanja sekcije so povezovanje, izobraževanje, sodelovanje in promocija inovativnosti v naši regiji. Promocija inovativnosti poteka najprej skozi razpis za podelitev priznanj za inovacije, pri čemer si želimo k razpisu pritegniti čim večje število podjetij, od velikih do najmanjših. Za vsemi uspešnimi podjetji, izdelki in storitvami namreč stojijo konkretne in oprijemljive inovacije, ki jih moramo poznati, da bi na njih v prihodnje lahko gradili nove in še uspešnejše. Sekcija za inovativnost tako postaja osrednji medij, skozi katerega se člani, ki prihajamo iz najrazličnejših podjetij in okolij, lahko mrežimo, izmenjujemo dobre prakse in izkušnje, z obiski v podjetjih pa bomo dobre prakse tudi širili in na njih gradili kolektivno zavest inoviranja v regiji. Kljub vsem izzivom današnjega časa se za prihodnost ne bojimo, vemo pa, da bodo uspešna le tista podjetja, ki jim bo uspelo inovativne ideje najprej spodbujati, nato pa jih pretvoriti v uspešne procese, izdelke in storitve. In člani sekcije smo odločeni biti dejavni sogovorniki v tem procesu.«
Trideset inovacijskih predlogov
Na letošnji razpis za najboljše inovacije je prispelo kar 30 inovacijskih predlogov. Komisija je ocenila, da si 12 inovacij zasluži zlato priznanje, 16 srebrno priznanje in dve bronasto priznanje. Pet najbolje uvrščenih inovacij se je na izboru Gospodarske zbornice Slovenije potegovalo za najvišja priznanja v državi. Inovacija podjetja Krka je prejela zlato priznanje, medtem ko so inovacije podjetij Adria Dom, Iskra PIO, Rudolfovo – Znanstveno in tehnološko središče Novo mesto, Krka in TPV Automotive prejele srebrna priznanja.
V zadnjih letih smo na zbornici veliko dejavnosti namenili spodbujanju inovacijske kulture v regiji. Hkrati smo omogočili širši javnosti predstavitev vseh inovacij, ki so rezultat domačega znanja. Na razpisih so inovatorke in inovatorji v 16 letih razpisov prijavili 331 inovacij in v tem obdobju smo jim podelili 117 zlatih, 156 srebrnih in 44 bronastih priznanj ter 14 priznanj. Leta 2021 smo pripravili prvo razstavo inovacij na Glavnem trgu v Novem mestu. Odlični odzivi po razstavi so bili dodatna spodbuda, da smo letos že tretjič na tak način predstavili inovacije širši javnosti. Z veseljem ugotavljamo, da smo po številu prijavljenih inovacij najuspešnejša regija v Sloveniji. Rezultati vlaganj v razvoj ter inovacije so odlični kazalniki uspešnosti poslovanja gospodarskih družb dolenjsko-belokranjske regije, kar se kaže tudi v vsakoletnih rezultatih poslovanja regije. x