Deep Tech Demo Day je obenem predstavljal tudi zaključek programa Labs to Market, ki ga je Ljubljanski univerzitetni inkubator (LUI) izvedel že četrto leto. Program je bil izveden pod okriljem JR podporno okolje 2023 – Spirit Slovenija in EIT Health, največje mreže organizacij in inovacij na področju zdravja, podprte s strani Evropskega inštituta za inovacije in tehnologije (EIT) ter Evropske unije. Cilj programa Labs to Market je povezovanje raziskovalcev s podjetnimi posamezniki z namenom ustvarjanja odcepljenih podjetij s prebojnimi tehnologijami iz univerzitetnega oziroma raziskovalnega okolja.

Tehnološke inovacije, ki rešujejo izzive v različnih industrijah

Na dogodku so se predstavili tako bodoči startupi kot tudi tisti, ki že aktivno delujejo na trgu. Njihove inovacije naslavljajo izzive v različnih industrijah, vključno z zdravstvom, transportom, elektroporacijsko tehnologijo, temperaturnimi indikatorji, industrijsko tehnologijo ter potresnim inženirstvom. Ekipa MediGuide je predstavila inovacijo, ki omogoča izdelavo 3D-ttiskanih modelov kosti pacientov iz CT-skenov, kar omogoča kirurgom bolj natančno pripravo na operacije ter zmanjšuje možnost napak. Podjetje mPOR, ki izhaja iz Laboratorija za biokibernetiko Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, izdeluje visokofrekvenčne elektroporatorje HF-EP in omogočajo začasno povečanje prepustnosti celične membrane s pomočjo električnih pulzov, kar omogoča vnos zdravilnih učinkovin v celice (kemoterapija), DNK (genska terapija) ter lokalno sprožitev celične smrti (ablacija).

Podjetje MyCol se ukvarja s tiskanimi temperaturno občutljivimi oznakami na področju Slovenije. Unikatne tiskarske barve spremenijo barvo povratno (reverzibilno) ali nepovratno (ireverzibilno), kadar se segrejejo preko nadzorovane temperature. Inovativen produkt, ki ga je razvilo podjetje Spektral, je sistem varovanja težkih betonskih fasadnih panelov s t.i. pridrževalci, ki imajo takšne mehanske lastnosti, da lahko zagotovijo ustrezno potresno varnost objektov. Platforma Dispo Market, ki manjšim in srednjim prevoznikom rešuje problem neizkoriščenega prostora, naročnikom pa pohitri dostavo, je razvilo podjetje Kndel. Beyond Motors rešujejo problem učinkovite elektrifikacije tako, da izdelujejo vodno hlajene visoko učinkovite elektromotorje, ki so uporabljivi v avtomobilizmu, navtiki, težki industriji in se lahko uporabljajo tudi kot generatorji. InfoTrend nudi informacijsko rešitev za sodobno proizvodnjo, katere cilj je povečati kakovost proizvodnje ter hkrati zmanjšati strukturo stroškov. Tehnologija ArcLubOne je nov sistem dovoda kriogenega medija. Sistem omogoča sočasni enokanalni dovod kapljevite faze ogljikovega dioksida in maziva v rezalno cono. Sistem tako izboljša hladilne, mazalne in performančne karakteristike odrezovalnega procesa.

Zmagovalec programa Labs to Market je prejel 1500 evrov

V sklopu programa Labs to Market je LUI podeli tudi nagrado za projekt, ki je najbolj napredoval v času izvedbe programa. Nagrado je prejel dr. Griša Prinčič z inovacijo MediGuide, ki se osredotoča na izdelavo in 3D-tiskanje modelov kosti pacientov, s čimer omogoča kirurgom bolj natančno pripravo na operacije. »Projekt Labs to Market, ki ga izvaja LUI, ni le delavnica, kjer se naučimo osnovnih veščin razmišljanja o komercializaciji naše ideje oziroma tehnologije. Seveda je to pomembno, še pomembnejše pa je spoznati prave ljudi, ki nas na poti do uresničevanja podjetniške strasti vodijo. Pa ne samo izjemni organizatorji dogodka, ampak tudi potencialni novi člani podjetniške skupine, ki sem jih spoznal na dogodku in s katerimi sedaj tesno sodelujemo,« je povedal Prinčič.

Priporočamo