LUI je v začetku tega leta postal prva organizacija iz širše regije Srednje in Vzhodne Evrope, ki se je pridružil zvezi DeepTech Alliance (DTA). Ta združuje devet organizacij (med drugimi inkubatorje univerz ETH Zürich, TU München, DTU København, KTH Stockholm in Hello Tomorrow), ki so priznana po vodilni vlogi na evropski ravni pri podpori najbolj prebojnih in disruptivnih inovacij. Dogodek, ki se je odvil na Ljubljanskem gradu, je obenem predstavljal zaključek programa Industry 4.0, ki ga vodi DTA. V program je bilo izbranih 24 evropskih startupov, ki rešujejo izzive na področju avtomatizacije in prenosa podatkov v proizvodnih tehnologijah.
Med drugimi se je v program uvrstil tudi slovenski startup Trilobit, specializiran za uporabo strojnega vida pri nadzoru izdelkov in procesov v proizvodnji. »Program nam je omogočil dostop do podjetij oziroma korporacij, do katerih bi sicer težko prišli. Na Danskem smo navezali stike s Hoferjem in Boschem. Nato smo združili moči še z drugimi startupi, ki dopolnjujejo naše rešitve, ter jih povezali z našimi tovarnami v Sloveniji, kjer so bile potrebne skupne rešitve,« je delil svojo izkušnjo Janez Trilobit, ustanovitelj podjetja Trilobit.
Perspektiva financiranja tehnoloških inovacij
Dogodek je ponudil izjemen vpogled v to, kako lahko investicije v tehnološke inovacije oblikujejo prihodnost industrije ter spodbujajo rast in razvoj novih tehnoloških paradigem. Med izjemnimi gosti je bil prvi Peter Globokar, direktor pri ameriški investicijski banki Stifel, investitor ter podjetnik, ki je razpravljal o financiranju in izstopnih strategijah za podjetja s prebojnimi tehnologijami. »Evropa se sooča z izzivi na področju umetne inteligence, varnosti interneta in lastne infrastrukture, kar zahteva razvoj novih tehnologij ob uporabi evropskih virov. Pomembno je ne le investirati v tehnologijo, ampak tudi vrniti kapital investitorjem, kar postaja izziv v trenutni situaciji, kjer mnoga podjetja težko najdejo kupce za svoje naložbe. DeepTech Alliance se izkaže kot povezovalna platforma med kapitalom, velikimi družbami in univerzami, s poudarkom na modelu, ki ne zgolj maksimizira dobiček, ampak tudi zagotavlja vračilo začetnih vložkov, kar predstavlja zahtevno, a nujno nalogo,« je povedal.
Med tematskim sklopom je Aistė Lehmann, inovacijska svetovalka pri ZAZ Ventures in članica investicijskega odbora pri EIT Urban Mobility, osvetlila vlogo in pasti javnega financiranja ter vloge tveganega kapitala. Dogodek se je nadaljeval s panelom o javnem in zasebnem financiranju na področju prebojnih tehnologij, kjer so svoje izkušnje delili Michael Stucky, glavni informacijski direktor pri Serpentine Ventures in mentor na ETH Zurich, Špela Stres, članica upravnega odbora pri European Innovation Council in direktorica pri Slovenski agenciji za raziskovalno in inovacijsko dejavnost ARIS, Daniel Beck, višji investicijski manager pri Evropskem investicijskem skladu, ter Aistė Lehmann. Kakšno vlogo pa ima financiranje v prehrambni industriji pa je svoje izkušnje delil Luka Sinček, ustanovitelj in izvršni direktor priznanega podjetja Juicy Marbles.
Pot k hitrejšemu razvoju slovenskih "deep-tech" startupov
Vključitev Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja v zvezo DTA odpira pot hitrejšemu razvoju slovenskih startupov, kar bo okrepilo njihovo konkurenčnost na globalnem trgu ter prispevalo k pomembni gospodarski rasti države. Jakob Gajšek, direktor Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja, je poudaril: »Zelo smo ponosni na naše članstvo v DTA, ker nam nudi dostop do izjemne mreže, našim startupom je odskočna deska najvišjega kova, nas pa pozicionira v širši regiji in v evropski prostor. Vključenost v DTA in dogodki, kot je bil ta, so izjemna potrditev našega truda in dokaz, da je Slovenija regionalno središče za prebojne tehnologije.«