Inovatorji dr. Rok Sekirnik, dr. Urh Černigoj, dr. Matevž Korenč (vsi Sartorius BIA Separations) in mag. Matej Petrič (IntBas) so začeli z razvojem alkalizatorja avgusta 2021, z decembrom 2023 se je že začel uporabljati. Naprava za kontinuirno alkalno lizo naslavlja tehnološki izziv skalabilne alkalne lize bakterijskih celic v proizvodnem procesu plazmidne DNA (pDNA). pDNA se uporablja kot cepivo, kot transfekcijski vektor za pripravo virusnih vektorjev za gensko terapijo (npr. AAV virusov) ter kot izhodni material za pripravo mRNA cepiv.

Pomembna podpora znanosti

Dr. Matevž Korenč, idejni avtor, promotor in koordinator projekta priznanje ocenjuje kot pomembno podporo znanosti, ki jo združuje slovensko znanje. »Alkalizator je produkt slovenskega znanja, ki bo kot prvi na tem področju prodrl na celotno svetovno tržišče. Ponosni smo na inovacijo predvsem z vidika zdravja ljudi, saj alkalizator omogoča časovno skrajšanje lize za 30 odstotkov glede na obstoječo tehnologijo na primerljivem velikostnem nivoju«, je ob prejemu priznanja poudaril dr. Korenč in izpostavil, da je bil produkt idejno in produktno razvit v rekordno hitrem času.  

Alkalna liza predstavlja prvi in najpomembnejši korak v procesu pDNA izolacije in njena optimizacija neposredno zmanjša strošek proizvodnje in tako odpira vrata za genetska zdravila manj poznanih bolezni, za katere trenutno ni interesa. Trenutno na trgu ni nobenega produkta, ki bi bil komercializiran za pretočno mešanje tekočin v proizvodnem procesu plazmidne DNA, zato ima inovacija visok tržni potencial. Pregled trga je pokazal, da je trenutno v svetu vsaj sto do dvesto strank, večinoma v ZDA in Evropi, ki potrebujejo tovrstno tehnološko rešitev. Gre torej za inovacijo s svetovno razsežnostjo.

Že v proizvodnji zdravil po svetu

Srce sistema predstavljajo mešalni reaktorji, ki so tudi najbolj inovativni del produkta, za katere je Sartorius BIA Separations  v letu 2023 vložil mednarodno patentno prijavo. Alkalizator so decembra 2023 že implementirali v proizvodnji zdravil biotehnološkega podjetja v Kanadi, obsežno in uspešno pa so ga že testirali v podobnih podjetjih na vzhodni ter zahodni obali ZDA, v zadnjih treh  mesecih pa tudi v Franciji, Nemčiji in Belgiji. Gre za unikatni izdelek, ki se ga aktivno še ne oglašuje, tudi ne najde na spletu, pa vseeno zanj že obstaja visoko zanimanje.

Inovacija je plod izključno slovenskega znanja. Za potrebe razvoja tega produkta je podjetje Intbas vzpostavilo novo proizvodnjo linijo za proizvodnjo naprav ter tako zaposlilo novo osebje. Prav tako so v podjetju Sartorius BIA Separations ustanovili oddelek, ki se ukvarja s tehnološkim procesom ter marketingom in demonstracijo opreme, za kar je bilo tudi potrebno izšolati in zaposliti dodaten visoko usposobljen kader. Skupno so doslej zaposlili štiri dodatne sodelavce, z nadaljnjo rastjo pa bo potrebno kapacitete še povečevati. Inovacija pozitivno vpliva tudi na okolico, tako da je v izdelavo podkomponent vključenih več slovenskih podjetij, tako iz goriške regije kakor tudi iz širše okolice. V procesu razvoja produkta je bilo vključenih več zunanjih podjetij, inštitutov ter akademskih ustanov iz Slovenije in tujine.

 

.

Priporočamo