Nagrado, ki jo že sedemnajsto leto zapored podeljuje iniciativa Start:up Slovenija v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom, ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter aktivnimi deležniki slovenskega ekosistema, bo 18. junija prejel tisti startup, ki s svojimi dosežki, dejanji, ugledom in razvojnim potencialom predstavlja novo generacijo slovenskih inovativnih podjetnikov. Kot je povedal Urban Lapajne iz iniciative Start:up Slovenija, »slovenska družba še kako potrebuje pozitivne podjetniške vzornike, ki s svojimi dosežki in ugledom dokazujejo, da smo Slovenci in Slovenke sposobni dosegati prebojne dosežke ne samo v športu ampak tudi v podjetništvu. Z nagrado slovenski startup leta, ki jo organiziramo že 16 let, želimo spodbuditi zanimanje mladih in povečati prepoznavnost tehnološkega podjetništva v širši družbi in s tem prispevati k prehodu v družbo znanja in zanimanje za poklice z visoko dodano vrednostjo.«
Vse do finala se je uspelo prebiti petim najbolj perspektivnim startupom slovenske podjetniške scene. Med letošnjimi finalisti so Fliqa, Plan Z, Remea, TipPri in DDD Invoices. Finalisti bodo 6. junija v prostorih SBC - Kluba slovenskih podjetnikov v Ljubljani stopili pred strokovno komisijo in predstavili svojo idejo. Ugledna sedemčlanska komisija bo razkrita na dan predstavitev finalistov. Startup, ki bo komisijo najbolj navdušil s svojim potencialom, bo osvojil prestižno nagrado slovenski startup leta 2024. Zmagovalec tekmovanja bo razglašen na slavnostni prireditvi 18. junija v Si-Ti teatru v Ljubljani.
Kdo so letošnji finalisti
Fliqa
Podjetje Fliqa razvija dva produkta s področja odprtega bančništva in s pomočjo partnerjev ponuja dostop do velikega števila evropskih bank. Prva rešitev omogoča preprosto in varno proženje transakcij direktno iz bančnega računa. To v praksi pomeni, da kupcem ni potrebno izpolnjevati plačilnih nalogov, da bi račun poravnali iz svojega bančnega računa, ampak samo izberejo banko iz seznama in preprosto potrdijo transakcijo. Druga rešitev je tehnološka platforma, ki omogoča različnim trgovcem oceno kreditnega tveganja stranke v realnem času. Podatke potencialnega kupca v realnem času obogatijo s podatki naprednih algoritmov in jih preko API-vmesnika ponudijo trgovcu. Tako lahko na kraju samem sprejmejo odločitev o odobritvi kredita, kar povečuje hitrost poslovanja ter zadovoljstvo kupcev. Glavne prednosti platforme so modularnost, enostavna integracija preko API-vmesnikov, skladnost z regulativo ter zagotavljanje varstva občutljivih osebnih podatkov kupcev. Podjetje že uspešno nastopa na trgu in sklepa strateška partnerstva z uveljavljenimi igralci iz panoge, kot sta podjetji SRC v Sloveniji, od katerega so prejeli tudi večjo investicijo, in IbanXS iz Nizozemske, podpisano pa ima tudi namero o sodelovanju s slovensko družbo Bankart.
Plan Z
Učinkovitost proizvodnje produktov rastlinske biotehnologije je odvisna od genetskih karakteristik rastlin in od fotosinteze, kar predstavlja ozko grlo v industriji. Podjetje Plan Z razvija tehnologije za optimizacijo rastlinske proizvodnje bioloških učinkovin. Razvili so Floem, prvo komercialno tehnologijo na svetu, ki omogoča vnos hranil in drugih metabolitov neposredno v steblo rastlin. Inovacijo si lahko predstavljamo kot infuzijo za rastline, ki omogoča učinkovit in nadzorovan vnos mikro in makro hranil, gnojil, vode in drugih metabolitov v produkcijske rastline, zaradi česar obide naravne omejitve rastlin, kot so fotosinteza in koreninska absorpcija. S tem omogoča boljši nadzor proizvodnega procesa, zmanjša porabo surovin in poveča pridelek tudi do 34 odstotkov. Podjetje uspešno posluje na globalnem trgu. Sodeluje z Biotehniško fakulteto v Ljubljani, s pospeševalnikom Katapult in podjetjem Higher Yields ter so nagrajenec Cultiva Startup Award 2023.
Remea
Vozniki električnih vozil se pogosto srečujejo s težavami na javnih polnilnih postajah, kot so nedelujoča strojna oprema, težave z registracijo in zagonom polnjenja, hkrati pa se soočajo lastniki polnilnih postaj z neizkoriščenim potencialom polnih postaj. Podjetje Remea razvija platformo za celovito upravljanje polnilnih postaj za električna vozila, ki omogoča lastnikom polnilnih postaj transparentno upravljanje polnilnic in izkoristek največjega potenciala za monetizacijo polnilnih postaj. Lastnikom električnih vozil pa ponuja preko platforme polnilne postaje, ki delujejo zanesljivo. Glede na odzive svojih strank neprestano razvijajo funkcionalnosti platforme. Podjetje je v Sloveniji med najhitreje rastočimi ponudniki programske opreme za električna polnilna mesta in je v rekordno kratkem času uspelo postaviti platformo na več kot 100 polnilnih postajah. Hkrati je podjetje uspešno pridobilo investicijo s strani VC sklada Capital Genetics in več uglednih poslovnih angelov.
TipPri
Za reševanje problema visoke kompleksnosti in potreb po resursih se kot ena izmed najbolj prominentnih tehnologij uveljavlja kvantno računalništvo. Gre za sodoben način procesiranja podatkov, ki uporablja lastnosti kvantne mehanike, da pospeši in izboljša procesiranje velikih podatkov. Podjetje TipPri trenutno komercialno ponuja individualni razvoj rešitev za analitiko grafov s kvantnimi računalniki, medtem ko raziskovalno razvijajo knjižnico kvantnih algoritmov za analitiko grafov, katero bodo tržili kot SaaS programske module. Med drugim so razvili kvantni sistem za optimizacijo logistike na veliki skali s kvantnimi grafnimi nevronskimi mrežami in kvantni sistem za scheduling operacij interne logistike v pametnih tovarnah. Prav tako razvijajo sistem za analitiko grafov za priporočilne sisteme v pilotnem projektu s partnerjem Turkcell Technology. Podjetje že posluje pozitivno in ima vzpostavljena partnerstva s podjetji v Sloveniji in v tujini, med njimi so A1, Riko, Marand, Integralis, Sunesis, Oracle, SAS Analytics, Banco Medioulaum in drugi.
DDD Invoices
Razlike v zakonodaji v državah po svetu predstavljajo proizvajalcem programske opreme na globalni ravni velik izziv pri zagotavljanju davčno skladnega fakturiranja. DDD Invoices je platforma v oblaku, ki omogoča vsakemu programu, da z eno samo integracijo pridobi zmožnost davčno skladnega fakturiranja po lokalni zakonodaji katerekoli države na svetu. Z enodnevno integracijo proizvajalci programske opreme lahko pošljejo podatke o računu v.JSON formatu na platformo, tam pa se podatki pretvorijo v skladen e-račun, fiskaliziran račun ali pa PD- račun, kjer so nato poročani davčnim organom ter arhivirani kot to zahteva določena država. Platforma omogoča tudi dostavo teh računov končnim klientom kot tudi avtomatizacijo prejema računov ter tako omogoča celostno rešitev za proizvajalce rešitev SaaS, ERP-sistemov, računovodskih rešitev in ostalih programov za fakturiranje.