Natečaj je del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade z dogodki na gimnazijah in šolskih centrih od leta 2012 navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.

Glavni namen izbora Inženirka leta

Z izborom Inženirka leta vsako leto med prijavljenimi v izbor izberemo 10 inženirk, za katere menimo, da bodo s svojo zgodbo in delom najbolj navdihnile mlada dekleta, da za karierno pot izberejo inženirstvo.

Z izborom naslavljamo problem ´nevidnosti´ inženirk v družbi. Cilj izbora je s spoznavanjem slovenskih inženirk pokazati, kako zanimive stvari počnejo ter kako s svojim znanjem in delom prispevajo k napredku.

Izmed 10 nominirank vsako leto ena prejme naziv 'inženirka leta'. V središče izbora ne postavljamo inženirskih dosežkov posameznice, temveč odliko ali njen potencial, da je kot inženirka zgled in navdih mlajšim generacijam deklet.

Namen izbora je čim širša in učinkovita družbena promocija inženirk.

Začetki izbora

Pobudnica izbora je Medeja Lončar, direktorica podjetja Siemens Slovenija, ki je že pred leti zaznala pomanjkanje inženirskega kadra, predvsem pa manko žensk med inženirji.

Pomen izbora

Danes smo v obdobju, ko lahko govorimo, da ga zaznamuje razmah tehnološko-tehničnih poklicev. Ti so tradicionalno domena moških. Bazen predstavnikov moškega spola tehnološko-tehničnih profilov je bolj ali manj že izčrpan, na trgu je opazen primanjkljaj te delovne sile. Dekleta predstavljajo izjemen potencial, bazen talentov, ki ostaja neizkoriščen, na škodo tako gospodarstva kot družbe.

Že od nižje izobraževalne ravni naprej bi morali delati promocijo teh poklicev med dekleti/ženskami, saj bomo sicer lahko ostali brez teh profilov, ki bodo tudi v prihodnosti zagotavljali razvoj, in brez rešitev, ki bi jih lahko ponudili.

V Evropi je na STEM študijih le dobra četrtina deklet, v Sloveniji od treh študentov ena.

Zakaj se dekleta še vedno v manjši meri kot fantje odločajo za inženirske poklice? Ker imajo premalo zgledov in jim ne znamo razložiti pomembne vloge in prispevka inženirjev k razvoju družbe.

Z izborom Inženirka leta vsako leto javnosti predstavimo 10 zanimivih inženirk. Oseb, ki s svojo osebnostjo in delom mlade lahko spodbudijo, navdušijo ali opogumijo za odločitev za inženirsko študijsko ali poklicno pot. Tako si lahko zagotovimo izjemen inženirski potencial, ki bo pomagal iskati rešitve za izzive, s katerimi se spopadamo. Obenem pa dekleta v inženirskih vodah čakajo izjemne karierne priložnosti.

Izbor v 2024

Izbor v letu 2024 je potekal sedmič, in sicer v soorganizaciji revije IRT3000 in družbe Mediade ter sodelujočih partnerjev. Izbor je del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade z dogodki na gimnazijah in šolskih centrih že več kot desetletje (od leta 2012) navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.

Smeri na fakulteti in inženirski profili – prijavljene v 2024

Prevladuje računalništvo in informatika (11)

Kemija (5)

Strojništvo (4)

Elektrotehnika (4)

Smeri naravoslovne tehniške fakultete (4)

Gradbeništvo (3)

Telekomunikacije (2)

Živilska tehnologija (1)

Po ena predstavnica je z naslednjih področij: farmacija (1), logistika (1), radiologija (1), inženiring poslovnih sistemov (1), matematika in fizika (1), okoljske znanosti (1), prehrana in živilstvo (1)

Področja Slovenije, od koder prihajajo inženirke – prijavljene v 2024

osrednja Slovenija (20)

Savinjska (6)

Gorenjska (4)

Obalno-kraška (3)

Koroška (2)

Podravska (2)

Goriška (1)

3 trenutno bivajo v tujini

Prejemnica naziva inženirka leta 2024 je Rebeka Kropivšek Leskovar, magistrica informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter razvojna inženirka v skupini Interblock. Priznanje je prejela na slavnostni razglasitvi Inženirka leta 2024, v Cankarjevem domu.

Dogodka se bodo udeležili tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič, minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj ter ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer.

Znanstvena fantastika v resničnem življenju

Rebeko Kropivšek Leskovar že od otroštva vodita kreativnost in radovednost, saj je razstavljala različne aparate, predvsem stacionarne telefone, risala stripe in sanjala o znanstveni fantastiki. Prvič je v stik z roboti prišla na poletni šoli informatike na Fakulteti za računalništvo in informatiko ter spoznala, da ti niso 'doma' samo v znanstveni fantastiki, ampak so tudi priložnost za bodoči poklic. In tako se je prižgala njena inženirska iskra. »Vsako stvar, ki jo delam, poskusim delati na ustvarjalen način,« pravi. Verjame, da z raziskovanjem in domišljijo vedno najdemo odgovore.

Razvoj tehnologij s premislekom o njihovem vplivu na družbo

Mehatronika in nato robotika sta bili smeri, ki sta se najbolj zlili z njeno vizijo profesionalne poti. Začela je s študijem mehatronike na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, magistrirala pa na Mednarodni podiplomski šoli Jožefa Stefana, in sicer iz informacijskih in komunikacijskih tehnologij. Danes v skupini Interblock dela v razvoju aplikacij tehnologij strojnega vida, osredotočenih na človeka in z mislijo na to, kakšni bodo njeni vplivi v vsakdanjem življenju. Ta premislek je, pravi Rebeka, nujen del razvoja: »Vsaka nova tehnologija, ki stopi na trg, ima lahko izjemen vpliv na našo družbo – tako dober kot slab.«

Sodelovanje za najboljše rezultate

Kot inženirka verjame, da je ključno interdisciplinarno sodelovanje. Timski duh in delo po principu 'več glav več ve' sta njen vsakdanjik pri reševanju kompleksnih problemov. Prepričana je, da z dobro ekipo prideš do spoznanj, do katerih sam ne bi. Zato ne presenečata njen ugled in spoštovanje kolegov v delovnem okolju.

Krasni novi svet inženirske prihodnosti

»Rebekina zgodba,« so člani komisij zapisali v utemeljitvi, »pripoveduje, da je v sodobnem visoko-tehnološkem svetu še vedno mogoče ostati zvest sebi in odprtemu duhu ter na tem temelju graditi karierno pot. S svojim etičnim odnosom do razvoja tehnologij je pozitiven zgled inženirstva, ki v ospredje postavlja človeka«. Rebeko so prepoznali kot navdih, ki bo mlade spodbudil, da v sebi poiščejo in najdejo svojo pot v 'krasni novi svet' inženirske prihodnosti. Inženirka leta 2024 pa mladim za popotnico sporoča: »Če te vodi raziskovalni duh, je vse mogoče.«

Metodologija izbora: inženirka leta po izboru štirih komisij

Na odločitev, katera od letošnjih desetih nominirank predstavlja največji zgled in je navdih mladim dekletom, so s svojimi glasovi enakovredno vplivale štiri komisije: sedem generacij vseh dosedanjih nominirank za priznanje inženirka leta, predstavniki medijev, dijakinje in učitelji iz konzorcija gimnazij ter šolskih centrov iniciative Inženirke in inženirji bomo! ter predstavniki organizatorja in partnerjev izbora Inženirka leta. V središče izbora, ki poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar, organizatorji postavljajo odliko ali potencial izbrane inženirke leta, da je v svoji profesionalni vlogi zgled in navdih mlajšim generacijam deklet.

 x 

Priporočamo