Ameriški jazz trobentač Jeremy Pelt v torek prihaja v Ljubljano s svojim kvintetom. Čeprav ni več rosno mlad, rad okrog sebe zbere mlade jazziste, ki ga ohranjajo v kondiciji. Prav takšne bo pripeljal tudi s sabo: vibrafonist Jalen Baker, kitarist Alex Wintz ter mlada ritem sekcija, ki jo sestavljata Leighton McKinley-Harrell in Jared Spears, so v Peltovo glasbo vnesli svoje bogate sposobnosti in strast. Govorimo lahko o dinamičnem sodobnem jazzu.

Vzhajajoča zvezda

Pelt je že kmalu postal eden najpomembnejših mladih trobentačev v svetu jazza. Revija Downbeat Magazine in Združenje jazz novinarjev sta ga petkrat zapored razglasila za vzhajajočo zvezdo na trobenti. Po študiju na prestižnem Berkleeju se je iz Los Angelesa preselil v jazzovsko brbotajoči New York in si hitro ustvaril pomembno mesto na sceni. Ko je zelo zgodaj spletel vez z Mingus Big Bandom, je njegova kariera hitro napredovala, to pa ga je sčasoma pripeljalo do sodelovanja z nekaterimi največjimi mojstri tega žanra. Nastopal in snemal je s Cliffom Barbaro, Ketrom Bettsom, Bobbyjem »Blue« Blandom, Ravijem Coltranom, a tudi s Frankom Fosterjem, Winardom Harperjem, Jimmyjem Heathom, Vincentom Herringom, Johnom Hicksom in Charliejem Persipom, če naštejemo le nekatere. Sodeloval je tudi s pomembnimi jazzovskimi ansambli, kot so Roy Hargrove Big Band, The Village Vanguard Orchestra in Duke Ellington Big Band, bil pa je tudi član Lewis Nash Septeta in The Cannonball Adderley Legacy Banda. Danes je gost številnih jazzovskih festivalov in koncertnih prizorišč.

Zadnji Peltov album Woven kritiki ocenjujejo kot fascinanten album, ki združuje tradicionalne vidike jazza 21. stoletja z neštetimi možnostmi elektronskega sintetiziranega zvoka.

Njegovo dolgoletno stalno zasedbo, v kateri so bili saksofonist J. D. Allen, pianist Danny Grissett, basist Dwayne Burno in bobnar Gerald Cleaver, so kritiki denimo primerjali z drugim kvintetom Milesa Davisa, Peltov slog igranja, čustveno globino in brezhibno tehnično izvedbo pa s Freddiejem Hubbardom in Leejem Morganom. Pelt v glasbi združuje tradicijo in modernost, pri tem pa raziskuje različne dimenzije jazza, od klasičnega in neo-bop zvoka do bolj avantgardnih projektov. Doslej je posnel več kot 25 avtorskih albumov, med drugimi je sodeloval tudi z našim bobnarjem Gašperjem Bertoncljem na njegovi plošči Caution! Hard Hat Area! iz leta 2008.

Varuh jazzovske dediščine

Pelta je glasba napeljala tudi v pisanje: podpisuje serijo knjig Griot: Raziskovanje življenj velikih jazzovskih pripovedovalcev, ki jih je začel ustvarjati v obdobju koronske izolacije, doslej jih je izšlo pet. Avtor skozi intervjuje z največjimi glasbeniki tega žanra, med njimi so Wayne Shorter, Ron Carter, Wynton Marsalis, raziskuje in razmišlja zgodovino jazza. Sam pravi, da je navdih našel v podobni seriji zgodb, ki jih je zbral bobnar Art Taylor. Pravijo, da Pelt kot izkušen trobentač, skladatelj, producent in pedagog s tem projektom prevzema vlogo modernega griota – pripovedovalca zgodb in varuha kulturne dediščine.

V Cankarjev dom prihaja dober mesec po izidu zadnjega albuma Woven. Kritiki ga ocenjujejo kot fascinanten album, ki združuje tradicionalne vidike jazza 21. stoletja z neštetimi možnostmi elektronskega sintetiziranega zvoka. Devet izvirnih skladb slika Peltovo inštrumentalno umetnost skupaj z njegovo predanostjo komponiranju. Vsaka skladba na albumu je natančno izdelana in odlično uravnoveša inovativnost s komunikativno čustveno globino. 

Priporočamo