Na predvečer kulturnega praznika bodo najvišja priznanja Republike Slovenije na področju kulture podelili osmim umetnikom. Nagradi za življenjsko delo bosta prejela kiparka Dragica Čadež in performer Dragan Živadinov, nagrade Prešernovega sklada za izjemne dosežke v zadnjih dveh letih pa bodo prejeli vizualna umetnica Nika Autor, oblikovalski kolektiv Grupa Ee, glasbenik Tomaž Grom, pisateljica Nataša Kramberger, gledališka režiserka Nina Rajić Kranjac in oblikovalec zvoka Julij Zornik.

Letošnja proslava bo prva, ki bo organizirana po spremenjenem zakonu o Prešernovi nagradi, ki je organizacijo proslave prenesel z upravnega odbora Prešernovega sklada na koordinacijski odbor za državne proslave in prireditve. Današnjo prireditev bo režiral Primož Ekart, slavnostna govornica bo predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Zdenka Badovinac. Rdeča nit proslave bo jezik, ki je po mnenju avtorjev proslave vrednota, ki nas povezuje. Povezovanje pa bo tudi rdeča nič otvoritvene slovesnosti Evropske prestolnice kulture, ki bo prav na kulturni praznik potekala v Novi Gorici ter italijanski Gorici. Dogajanje se bo začelo že v dopoldanskih urah. Najbolj množična bo čezmejna povorka, ki bo povezala obe mesti. Osrednja slovesnost bo na Trgu Evrope, kjer bosta goste nagovorila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar in italijanski predsednik republike Sergio Mattarella. Sledil bo še umetniški spektakel na Trgu Edvarda Kardelja. 

Časopisna krogla Michelangela Pistoletta

Dopoldansko dogajanje bo potekalo na obmejnem območju kot brezmejna povorka. Glavna znamenitost povorke bo krogla italijanskega umetnika Michelangela Pistoletta, ki jo bo približno 300 članov krajevnih športnih društev kotalilo z glavnega trga italijanske Gorice po Erjavčevi ulici preko mejnega prehoda do Trga Edvarda Kardelja. Časopisna krogla (Sfera di giornali) je bila prvič del performansa v Torinu leta 1967. Pistoletto je s kroglo, polepljeno s časopisnimi izrezki, umetnine želel iz razstavnega prostora premestiti v svet in jih na ta način »aktivirati«. Idejo, da bi bila Časopisna krogla del otvoritve EPK, je podal umetnik sam med svojo lansko razstavo v Furlaniji. »To je neverjeten trenutek: dogodek, ko lahko dve mesti postaneta simbol skupne kulture, se mi zdi kot nekakšen kulturni parlament, ki lahko s Časopisno kroglo združi ljudi na ulici,« je po pisanju spletne strani imagazine dejal Pistoletto. Tokrat bo krogla obložena s časopisnimi izrezki o najpomembnejših dogodkih iz zgodovine obmejnih mest. Po otvoritvi jo bodo izpred novogoriške mestne hiše odkotalili nazaj v italijansko Gorico, kjer bo še nekaj časa na ogled na javnem mestu.

Večerna zabava z Brino Knauss

Po koncu uradnega kulturno-umetniškega programa bo na Bevkovem trgu, Trgu Edvarda Kardelja, Trgu Evrope in goriškem Travniku organizirana zabava. Na njej bodo obiskovalce zabavali Mrfy, Daddy G (Massive Attack), Andy Smith (Portishead), multiinstrumentalist Boštjan Gombač ter pianista Aleksander Gadžijev in Giuseppe Guarrera. Za ples bo poskrbela didžejka in producentka Brina Knauss, ki jo opisujejo kot prvo damo slovenske elektronske glasbe. Odkar je manekensko kariero zamenjala za vrtenje glasbe, je namreč gostja največjih klubov in festivalov po vsem svetu, od Ibize do Miamija. V italijanski Gorici bo zabava potekala na Piazza della Vittoria s koncertom Rema Anzovina.

Brezplačna parkirišča

Ker v primeru lepega vremena v soboto pričakujejo več deset tisoč obiskovalcev, so v Novi Gorici organizirali več brezplačnih parkirišč, denimo pred Supernovo, pred Merkurjem v Krombergu in pred Hoferjem na Cesti 25. junija. Parkirišče za invalide bo urejeno na Trgu Edvarda Kardelja. Z vseh parkirišč bodo organizirani avtobusni prevozi s krožno linijo do prizorišča dogajanja. Na vse dogodke je vstop prost, razen na uradni protokolarni del ob 16. uri, kjer bo zaradi prostorskih omejitev število obiskovalcev manjše. Za prireditev pred mestno hišo, ki se začne ob 18. uri, bodo morali obiskovalci opraviti varnostni pregled torb, zato bo prizorišče odprto že od 16. ure dalje.

Razstava o meji na pokopališču

Res je, da se bo v Novi Gorici v soboto veliko dogajalo, a kljub temu lahko za kratek odmor med mnogimi prireditvami obiskovalci skočijo do pokopališča v Mirnu. Tam je Goriški muzej pred dnevi odprl razstavo Vsemir – meja na mirenskem pokopališču, ki pripoveduje zgodbe o tem, kako je meja leta 1947 pokopališče razdelila med Jugoslavijo in Italijo. Meja tako ni razdelila le živih, ki svojih sorodnikov niso mogli več pokopavati na drugi strani meje, temveč tudi mrtve, saj je potekala dobesedno preko grobov. Razstava je na ogled brezplačno, odprta pa je vsak dan do 21. ure. 

Priporočamo