Kot je povedal arhitekt Aleš Vodopivec, ki je kot član mednarodne žirije zastopal Slovenijo, so se letos na Piranskih dnevih arhitekture za temo etike in odgovornosti odločili, ker nas nenehna prisotnost kriz opominja, da je naš življenjski prostor omejen, vse spremembe v prostoru, tako naravne kot umetne, pa imajo dolgotrajne posledice, ki vplivajo na kakovost življenja ljudi.
Mednarodna žirija, ki ji je letos predsedovala bangladeška arhitektka Marina Tabassum, je nagrado piranesi namenila arhitektom Vidic Grohar za projekt nadomestnih prostorov ljubljanske Drame. Kot so zapisali v obrazložitvi, so prepoznali zelo prepričljivo preoblikovanje industrijske hale iz šestdesetih let prejšnjega stoletja v začasne prostore SNG Drama. Avtorji so s »prostorom v prostoru« tako rešili sodobne potrebe gledališča, z lahkimi konstrukcijskimi posegi in prefinjenimi detajli pa so ustvarili kontrast med obstoječimi grobimi strukturami in elegantno umeščenimi novimi intervencijami.
Ob glavni nagradi bodo nocoj podelili tudi dve mednarodni priznanji. Prvo so si za trg Cortevecchia v starem mestnem jedru Ferrare priborili italijanski arhitekti biroja INOUT architettura, drugo pa avstrijski arhitekturni biro fasch&fuchs.architekten za gimnazijo v avstrijskem Tullnerbachu.
Za mednarodno nagrado piranesi se je letos potegovalo 52 projektov iz enajstih evropskih držav. Slovenija je kandidirala s petimi projekti, poleg zmagovalnega so se za prestižno nagrado potegovali še Atelje Ostan Pavlin za Trg vstaje v Rušah, arhitekturni kolektiv Strip Lab za projekt Hiša nad mestom v Ljutomeru, arhitekturni atelje Medprostor za Vodovodni most čez Ljubljanico, arhitekti David Mišič, Uroš Lobnik, Žiga Kreševič, Sašo Žolek, Goran Piršić in Davor Fistrič pa za mariborsko zdravstveno postajo Magdalena.