Na prvem koncertu od sedmih v ciklu naslovom Iz arhiva Slovenskega okteta - ob sedemdesetletnici Slovenskega okteta in Festivala Ljubljana - bodo člani moškega vokal nega komornega sestava to sredo v Križevniški cerkvi odpeli nabor sa kralnih in domoljubnih pesmi skla dateljev, katerih obrazi na doprsnih kipih krasijo Plečnikovo Alejo slovenskih skladateljev na Vegovi ulici v Ljubljani.

Osem doprsnih kipov

Alejo z osmimi spomeniki so na po budo Glasbene matice Ljubljana slo vesno odprli leta 1932, ob zaključku Prvega slovenskega glasbenega festi vala. Doprsne kipe je izdelal Lojze Dolinar, dobili pa so jih ravnatelj Matičinega konservatorija Matej Hubad, prvi ravnatelj Matičine glas bene šole Fran Gerbič ter skladatelji Benjamin Ipavec, Vatroslav Lisinski, Jacobus H. Gallus, Davorin Jenko, Stevan Mokranjac in Hugolin Sattner. Pet let pozneje so dodali še kip Antona Foersterja, leta 1938 pa skladatelja Emila Adamiča.

Na sporedu bodo poleg omenje nih še dela nekaterih drugih sklada teljev, gre pa za lahkotne, emotivne in ljudskemu duhu bližnje pesmi, ki so na sporedih priljubljene še danes. Besedila in lahkotnejše melodi je so pri ljudeh od nekdaj krepile narodno zavest, menijo pevci.

Prek 40 pevcev

Slovenski oktet je naš najbolj repre zentativen moški vokalni sestav. Umetniško so ga vodili dirigenti Ja nez Bole, dr. Valens Vodušek, Dari jan Božič, Anton Nanut in dr. Mirko Cuderman, od leta 2008 pa je njihov umetniški vodja Jože Vidic, prvak ljubljanske opere. V oktetu se je v sedemdesetih le tih zvrstilo prek štirideset pevcev. Nazadnje se je zasedba osvežila leta 2019, v njej pa so poleg Jožeta Vidica še Darko Vidic (oba baritonista), Andrej Oder, Rok Ferenčak, David Jagodic in Janez Triler kot tenoristi, ter basista Janko Volčanšek in Matej Voje.

Slovenski oktet skozi leta ni žlah til le domačih koncertnih odrov, ampak so kot kulturni ambasadorji skrbeli, da so se slovenske ljudske in umetne pesmi slišale tudi po sve tu. Po njihovem vzoru je nastalo več kot sto tovrstnih vokalnih zasedb pri nas in v tujini. Bili so tudi pobu dniki Tabora slovenskih pevskih zborov v Šentvidu pri Stični, kjer se še danes družijo pevci iz vseh kon cev domovine in sveta. Oktet pose ga po repertoarju različnih stilnih obdobij, od renesanse do sodobnih skladb, mnoge so skladatelji napisa li ali priredili posebej zanje. x

Priporočamo