S sprehodom skozi zgodovino slovenske popularne glasbe pod naslovom Poletna noč se nocoj na Kongresnem trgu v Ljubljani pričenja Ljubljana Festival, ki letos praznuje 70 let. Letošnja Poletna noč sovpada tudi s 60-letnico festivala Slovenska popevka. S Simfoničnim orkestrom in Big Bandom RTV Slovenija ter gosti pevci pod vodstvom dirigenta Patrika Grebla bomo lahko slišali 23 nepozabnih skladb iz te zakladnice. Tokrat ospredju bodo pisci besedil, torej tisti, ki so nekoliko zapostavljeni in premalokrat omenjeni, v današnjih dneh tudi premalo cenjeni. Poklon bo zatorej veljal Gregorju Strniši, Branko Šömnu, Miroslavu Košuti, Svetlani Makarovič, Franetu Milčinskemu Ježku, Cirilu Zlobcu, Milanu Deklevi, Ervinu Fritzu, Milanu Jesihu, Elzi Budau in Dušanu Velkaverhu.
Zveneča imena
V okviru letošnjega 70. Ljubljana Festivala se obeta kar nekaj vrhunskih umetniških gostovanj, lahko bi celo rekli, da toliko »zvezd« naenkrat na festivalu še ni bilo, kar pa nenazadnje jubileju tudi pritiče Že 3. julija bo izvedba Verdijevega Rekviema z dvema opernima zvezdama, mezzosopranistko Elīno Garančo in sopranistko Krasimiro Stojanovo. Naslednji dan Orkester Slovenske filharmonije nastopi še z dvema zvezdama – s pianistom Christophom Eschenbachom in violinistom Julianom Rachlinom. Sredi julija bo maestro Charles Dutoit dirigiral Berliozovega Fausta, z njim bodo pevci, ki ravno tako sodijo v svetovni operni vrh – mezzosopranistka Sophie Koch, tenorist Jean-François Borras ter basbaritonista John Relyea in Ashley Riches. 16. julija se nestrpno pričakuje maestra Riccarda Mutija, ki prihaja s svojim Mladinskim orkestrom Luigi Boccheirni.
Kar dva koncertna večera v začetku avgusta bo moč preživeti v družbi maestra Daniela Barenboma. Dirigiral bo Orkestru Vzhodno-zahodni divan, drugi večer pa bo z njimi na odru sloviti pianist Lang Lang. Orkester iz Pittsburgha bo s pianistko Hélène Grimaud in pod taktirko Manfreda Honecka nastopil 18. avgusta, nato pa sledi trojček koncertov »megazvezd« iz opernega sveta. 22. avgusta bo na večeru koncertnih arij nastopil tenorist Juan Diego Flórez, Simfoničnemu orkestru RTV Slovenija pa bo dirigirala Oksana Liniv, ki je postala prva dirigentka Wagnerjevega gledališča v Bayreuthu. 26. avgusta na festival ponovno prihaja sopranistka Ana Netrebko s svojim soprogom tenoristom Jusifom Ejvazovom. 31. avgusta pa pričakujemo legendarnega španskega tenorista in dirigenta Plácida Dominga.
Za zadnja dva vrhunca bosta poskrbela dva orkestra iz prve lige svetovnih orkestrov. Eden najodličnejših dirigentov tega časa Kiril Petrenko bo 1. septembra taktirko vihtel Londonskemu kraljevemu filharmoničnemu orkestru, solista tega večera bosta violinistka Lana Trotovšek ter violist in dirigent Maksim Risanov. 8. septembra, za slovesni zaključek festivala, pa prihajajo še Dunajski filharmoniki z maestrom Esom-Pekkejem Salonenom ter legendo pianizma Rudolfom Buchbinderjem, ki je tudi častni član Dunajskih filharmonikov.
Pod novo streho Križank
Med domačimi glasbenimi rutinerji omenimo Vlada Kreslina in Tomaža Domiclja ter kolektiv Laibach, posebna pozornost pa velja tudi koncertu Slovenskega okteta ob njihovi 70-letnici delovanja. Poleg osrednjega glasbenega dogajanja festival obljublja še druge kakovostne predstave s področja baleta, muzikala, opere, denimo gostovanje Béjart Ballet, Posvetitev pomladi Edwarda Cluga, opero Carmen v izvedbi SNG Maribor, muzikala Povodni mož in West Side Story, dramo Penelopiada, spet bo v gosteh ameriški igralec John Malkovich, tokrat v interaktivni predstavi Glasbeni kritik.
Ljubljanski poletni festival, ki je v prvi vrsti obarvan glasbeno, velja za enega najstarejših mednarodnih festivalov, Ljubljana pa v poletni mesecih postane stičišče tujih in domačih umetnikov in obiskovalcev. Če smo bili v okviru zadnjih festivalskih edicij vajeni veliko dogodkov spremljati na Kongresnem trgu, pa se letos, torej v letu, ki ga zaznamuje tudi 150. obletnica rojstva arhitekta Jožeta Plečnika, festival v polnem zamahu vrača domov na svoje osrednje prizorišče - pod novo streho v Poletno gledališče Križank.