Po tistem, ko je ministrica za kulturo Asta Vrečko pred novinarji prejšnji teden omenila, da vodstvi Javne agencije za knjigo (JAK) in Moderne galerije »ne uživata zaupanja ministrstva«, ter podrobno pojasnila razloge za to, je dane

 kot direktor JAK odstopil Dimitrij Rupel, ob tem pa zavrnil očitke glede svojega dela. Ministrica je njegov odstop že sprejela in komentirala, da »na ministrstvu razumejo, zakaj je do njega prišlo«.

»Rešiti, kar je še mogoče«

»Pod prejšnjim ministrom za kulturo je bilo narejenih res veliko napačnih, nestrokovnih potez, ki so bile škodljive za kulturo. Brez dvoma je bila ena izmed njih izbor direktorjev, ki niso bili imenovani na podlagi strokovnih kriterijev,« je bila pred dnevi neposredna ministrica Asta Vrečko – pri čemer ni bilo težko razbrati, da je pri tem mislila predvsem na tista najbolj sporna imenovanja Vaska Simonitija, ki so razburjala tako stroko kot širšo javnost. Med njimi so bile izbire Pavla Carja za direktorja Narodnega muzeja Slovenije (ta strokovnjak za vojaška odlikovanja je sicer junija odstopil, ko se je izkazalo, da je v program osrednjega nacionalnega muzeja samovoljno umestil razstavo »svetovnih mojstrov«, sestavljeno iz ponaredkov), Dimitrija Rupla na mesto direktorja JAK ter Aleša Vaupotiča za direktorja Moderne galerije.

V zvezi z JAK je Asta Vrečko takrat omenila tudi, da na ministrstvu tako rekoč dnevno prejemajo zaskrbljena pisma in druge pozive strokovne javnosti glede vodenja agencije in pa prepočasnih priprav na predstavitev Slovenije na največjem svetovnem knjižnem sejmu v Frankfurtu, kjer bo naša država prihodnje leto častna gostja. »Vse to kaže na resne težave pri vodenju agencije,« je menila in dodala, da je frankfurtski knjižni sejem eden najpomembnejših kulturnih dogodkov na svetu ter »izjemna priložnost za promocijo slovenske kulture, literature in umetnosti«, zato bo ministrstvo za kulturo storilo vse, da bi bil ta projekt uspešno izpeljan. »Morali bi biti že pri koncu priprav, zdaj pa je treba rešiti, kar je v tem trenutku še mogoče.« Zaskrbljeni naj bi bili tudi nemški prireditelji; kuratorji slovenske predstavitve so se namreč v minulem letu in pol večkrat zamenjali, oblikovanje programa gostovanja pa je bilo naposled zaupano Mihi Kovaču, enemu največjih strokovnjakov na področju knjige in založništva pri nas, ki po oceni ministrice »v danih okoliščinah dela zelo dobro«.

Očitki naj bi bili neumestni

Dimitrij Rupel, ki ga je prejšnja vlada maja lani po dolgotrajnem razreševanju dotedanje direktorice JAK Renate Zamida najprej imenovala za vršilca dolžnosti, zatem pa še za novega direktorja JAK, je v odprtem pismu ob odstopu zavrnil očitke ministrice o svoji nestrokovnosti in med drugim poudaril, da je Miha Kovač k projektu pristopil na njegovo vabilo; zanikal je tudi zamude pri pripravah. »Očitki ne temeljijo na dejstvih, kajti JAK se pripravlja na gostovanje na podlagi koledarja, ki so ga predlagali nemški organizatorji, ter pri nobeni točki ne zaostaja.« Dodal je, da so tudi nekatere druge države za ključne priprave porabile manj kot leto dni in da vse teče po načrtih.

»Če se bo uresničeval začrtani program, je mogoče na uspešnost računati tudi v prihodnje. Seveda bi bilo spreminjanje programa v tem trenutku tvegano, vendar ni nemogoče; kdor se ga bo lotil, bo sam nosil tudi vse posledice za kakovost slovenskega častnega gostovanja v Frankfurtu,« pristavlja Rupel, ki je ministričine dvome o njegovi primernosti označil za »neumestne ter žaljive«, češ da je bil izbran na podlagi strokovnih referenc, pedagoških in znanstvenih izkušenj in obsežne bibliografije. »Očitki izvirajo iz ideoloških predsodkov, ki jih v kulturi ne bi smelo biti,« je zapisal in dodal, da izstopa iz »nelepe igre, ki se je po volitvah začela na ministrstvu za kulturo«.

Ministrica je ob tem, ko je sprejela Ruplov odstop, še enkrat poudarila številna opozorila o zamudah pri pripravi projekta, na kar naj bi dvakrat opomnila direktorja. »Da so skrbi upravičene, govori tudi dejstvo, da denimo JAK Slovenije ni pravočasno prijavil na knjižni sejem na Dunaju ter je zato izgubila mesto v rednem programu.« Ministrstvo je zato od JAK že tudi večkrat zahtevalo vpogled v dokumentacijo, povezano s pripravami na frankfurtski dogodek. »S kuratorjem in svetom zavoda sicer zelo dobro sodelujemo, zato verjamem, da se bodo priprave zdaj pospešile, Slovenija pa bo prihodnje leto upravičila naslov častne gostje.« O novem vodstvu bo zdaj razmišljal svet agencije, po prepričanju Aste Vrečko pa bo to vprašanje rešeno v najkrajšem možnem času. 

Priporočamo