Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) je tudi tokrat v sodelovanju s posamezniki in organizacijami poskrbel za program, ki obsega več kot 400 dogodkov. Ti se bodo v dveh tednih med 28. septembrom in 12. oktobrom zvrstili v 150 krajih po Sloveniji, Italiji in na Madžarskem.

Kot so zapisali na svoji spletni strani, je v središču teme misel, da nam lahko kulturna dediščina v snovni in nesnovni obliki veliko pove o tem, kako so bili narodi, skupnosti in države dolgo povezani in kako so še vedno povezani s skupnimi vrednotami, skupnimi praksami ter željo po ohranjanju in izmenjavi zgodb. S tem so povezane tudi snovne in nesnovne kulturne dediščine, ki sestavljajo našo individualno in kolektivno zgodovino ter identiteto.

Pri oblikovanju programa sodelujejo muzeji, galerije, knjižnice, arhivi, vrtci, osnovne in srednje šole ter posamezniki, ki delujejo v mladinskih klubih, turističnih organizacijah, zvezah kulturnih organizacij in nevladnih organizacijah oziroma društvih. Letos je k programu pristopilo blizu 500 organizacij, sama prireditev pa navadno pritegne kakšnih 50.000 obiskovalcev.

Kot vsako leto se bodo tudi letos zvrstili razstave, predavanja, predstavitve, posveti, delavnice, prikazi dediščine in podobno. A kot opozarja koordinatorka dnevov Nataša Gorenc, program prireditev ni le dejavnost enega tedna, temveč zajema skorajda celoletno pripravo in aktivnosti večine organizatorjev dogodkov. »Duh dnevov in tedna tako rekoč živi vse leto, saj smo na ZVKDS v zvezi s tem projektom osnovali kar nekaj ne le promocijskih, temveč tudi izobraževalnih aktivnosti,« je povedala pred letošnjimi Dnevi evropske kulturne dediščine.

Duh dnevov in tedna tako rekoč živi vse leto, saj smo na ZVKDS v zvezi s tem projektom osnovali kar nekaj ne le promocijskih, temveč tudi izobraževalnih aktivnosti.

Nataša Gorenc, koordinatorica Dnevov evropske kulturne dediščine

V Ljubljani množica prireditev

Celodnevna slovesnost ob odprtju 34. DEKD in 12. Tedna kulturne dediščine bo danes v Novi Gorici, kjer bo popoldne tudi uradno odprtje v frančiškanskem samostanu Kostanjevica, ki ga je vlada nedavno razglasila za kulturni spomenik državnega pomena. Samostanski kompleks je bil v zadnjih desetletjih deležen prenove, v cerkvi pa v zadnjih letih potekajo tudi konservatorsko-restavratorski posegi.

Tudi v Ljubljani in okolici bo mnogo prireditev, ki bodo razpršene vse do sredine oktobra. Že danes, v sredo, 25. septembra, bo na programu zanimivo vodstvo po umetninah, naročenih za javne ustanove v času med letoma od 1945 do 1989. Obiskovalci, ki se bodo zbrali pred vhodom v Cankarjev dom na Trgu republike, si bodo s strokovnim vodstvom ogledali plastike na fasadi državnega zbora, tapiserije v Cankarjevem domu, freske v avli oddelka za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete in še nekaj drugih umetnin. V soboto, 28. septembra, ob 11. uri bo prvo v nizu vodenih ogledov Arheoparka Emona z začetkom v Gosposki ulici. Plečnikova hiša bo organizirala več vodstev po Plečnikovi kopenski in vodni osi, prvo bo 2. oktobra. V nedeljo, 6. oktobra, bo denimo dan odprtih vrat Slovenskega etnografskega muzeja. V petek, 11. oktobra, bo organiziran ogled frančiškanske knjižnice, ki velja za eno najbogatejših in najzanimivejših samostanskih knjižnic na Slovenskem. Podroben program vseh prireditev je na voljo na spletni strani dekd.zvkds.si. Izšla je tudi programska knjižica, ki po regijah predstavlja vse dogodke, ki se bodo zvrstili v tej akciji.

Priporočamo