Okrog 400 goriških športnikov je po Gospojski ulici proti Novi Gorici kotalilo Pistolettovo kroglo, goriško različico potujoče krogle, ki velja za eno izmed najbolj poznanih instalacij umetnika Michelangela Pistoletta. Idejo, da bi jo vključili tudi v odprtje Evropske prestolnice, je dal avtor sam, ki se je po video konferenci tudi javil na goriški osrednji trg. Nanjo so mladi nalepili najbolj pomenljive časopisne članke goriške zgodovine, izrezane iz Primorskega dnevnika, časnika Il Piccolo in nekaterih lokalnih glasil v furlanščini. Na njej je prva naslovnica Primorskega dnevnika, ki izhaja od leta 1945. Krogla je obiskala že vse celine sveta, njena tokratna končna postaja bo novogoriški Trg Edvarda Kardelja, kjer jo bodo tudi razsvetlili v znamenje miru.

Pistolettova kroglo, goriška različica potujoče krogle, velja za eno izmed najbolj poznanih instalacij umetnika Michelangela Pistoletta. Foto: Nataša Bucik Ozebek

Pistolettova kroglo, goriška različica potujoče krogle, velja za eno izmed najbolj poznanih instalacij umetnika Michelangela Pistoletta. Foto: Nataša Bucik Ozebek

Čezmejno parado v Novi Gorici je spremljala nepregledna množica ljudi. V sprevodu so sodelovali tolkalci, kotalkarji, rolkarji, mažoretke, artisti, klovni, akrobati in navijači. Nastopile so folklorne skupine. Na stopnicah pred stolpnico Edacenter je zapelo okrog 400 pevcev iz 21 pevskih zborov širom Goriške, skupaj z njimi pa še vsaj sto plesalk in plesalcev. Sledil je nastop združenih slovenskih in italijanskih pihalnih orkestrov.

Na goriški železniški postaji se je sicer že uro pred začetkom dogajanja začela zbirati dobro razpoložena množica ljudi, ki sta jih animirala moderatorja v slovenskem in italijanskem jeziku. Na Travniku v Gorici je bila zbrana množica ljudi, ki je spremljala odprtje Evropske prestolnice kulture. Navdušenje je bilo veliko, ljudje so prihajali, saj se kaj takega lahko v njihovem mestu zgodi samo enkrat. 

Novogoriški župan Samo Turel je v nagovoru dejal, da so si na skupnem čezmejnem območju številne generacije že desetletja prizadevale za premoščanje meja in življenje v sožitju ter prijateljstvu, prebivalci obeh mest pa so tesno povezani tudi s sorodstvenimi in prijateljskimi vezmi. Poudaril je tudi pomen slovenske skupnosti v Italiji.

Trg Travnik v Gorici je dopoldne gostil prvo od treh osrednjih prireditev letošnje Evropske prestolnice kulture. Foto: Nataša Bucik Ozebek

Trg Travnik v Gorici je dopoldne gostil prvo od treh osrednjih prireditev letošnje Evropske prestolnice kulture. Foto: Nataša Bucik Ozebek

»Kljub težki in tragični preteklosti na tem čezmejnem območju skupaj dokazujemo, da je sožitje in sodelovanje mogoče, še več, da se lahko razvijamo skupaj. V tem duhu in na osnovi evropskih vrednot smo skupaj zasnovali tudi projekt Evropske prestolnice kulture in uspelo nam je«, je poudaril Turel.

Letos bo po njegovih besedah goriški čezmejni prostor na očeh mednarodne javnosti, kar bo pozitivno za njegovo promocijo in tudi tamkajšnji storitveni sektor. »Ko pa bodo luči Evropske prestolnice kulture decembra ugasnile, se bo začela naša nova skupna pot, obogatena z dediščino tega projekta, z novimi investicijami, kulturnimi vsebinami in zasnovanimi projekti. Temu prostoru naj prinesejo nove priložnosti in nov razvoj,« je dejal Turel.

Italija, Gorica.Otvoritvena slovesnost Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica.

Otvoritvena slovesnost Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica. Foto: STA

Čezmejna povorka se je po nastopu združenih orkestrov zaključila na Bevkovem trgu. Župan Nove Gorice Samo Turel je v govoru poudaril sodelovanje, ki je ključ do miru: »V današnjem negotovem svetu, ki ga zaznamujejo številna nesoglasja, konflikti in vojne, je vse večje zavedanje, kako krhka je lahko pot miru in kako hitro meje posežejo med ljudi. Prav zato je sporočilo našega projekta EPK toliko bolj pomembno – sporočamo, da je sodelovanje mogoče kljub tragični zgodovini, ki je prizadela številne družine na obeh straneh meje.« Njegov italijanski kolega Rudolfo Ziberna je na oder stopil s slovenskim pozdravom: "Dober dan." Trenutek je označil za zgodovinski. In dodal še: "Stvari se skupaj počnejo bolje."

Eden od današnjih vrhuncev se je zgodil na Trgu Evrope, kjer se je začela slovesnost z nagovoroma predsednice Slovenije in predsednika Italije, Nataše Pirc Musar in Sergia Mattarelle. Zbrane je med drugim nagovoril tudi podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon.

Osrednji umetniški spektakel se je začel ob 18. uri na novogoriškem Trgu Edvarda Kardelja s pozdravom predsednika slovenske vlade Roberta Goloba, nato je sledila brezmejna zabava na trgih in različnih manjših prizoriščih v obeh mestih.

Koncept dneva odprtja EPK Nova Gorica-Gorica je zasnovala režiserka Neda Rusjan Bric, ki je bila tudi pobudnica in vodja kandidature ter soavtorica prijavne knjige EPK.

Poleg prve čezmejne EPK Nova Gorica-Gorica je letošnja EPK še nemški Chemnitz.

Priporočamo