Osvojila je rekordne štiri zlate in eno srebrno kolajno, kar jo po uspešnosti uvršča na prvo mesto med dobitniki odličij. Skakalci in skakalke so potrdili sloves paradnega konja Smučarske zveze Slovenije, čeprav po višini proračuna (3,4 milijona evrov) zaostajajo za panogo alpskega smučanja. Nov mejnik je postavila skakalna dinastija Prevc z bratsko-sestrsko navezo, saj sta Nika in Domen osvojila vsak po dve zlati in eno srebrno kolajno.

Nika Prevc je imela pri 19 letih učno uro za učbenike, kako se spopasti z vlogo velike favoritinje za zlato kolajno. Od treh starejših bratov je skozi opazovanje njihovih karier pobrala vse najboljše, da je že ob prvem nastopu na velikem tekmovanju zdržala izjemno psihično breme pričakovanj. Česa takega ni zmogla niti izjemna Japonka Sara Takanaši, rekorderka s štirimi kristalnimi globusi in 63 zmagami v svetovnem pokalu, saj pri 28 letih nima zlate kolajne v posamični konkurenci z olimpijskih iger ali svetovnih prvenstev. Nika Prevc ima vse možnosti, da v naslednjem desetletju postane najboljša skakalka vseh časov.

Če je bil uspeh Nike Prevc pričakovan, je velika senzacija nastop moškega dela. Na srečo v smučarskih skokih ni nogometne logike menjave trenerjev, da bi po neuspešnem novembru in decembru ter bledi predstavi na novoletni turneji odstavili selektorja Roberta Hrgoto. Šestintridesetletni Velenjčan je potrdil pravilo, da se prava vrednost trenerjev ne pokaže ob zmagah, ampak ob rezultatskih krizah. V navezi s sodelavci je s kombinacijo strokovnega in psihološkega znanja dvignil ekipo iz krize po novoletni turneji, da je bila znova najboljša na vrhuncu zime. Po diskvalifikacijah med sezono ni zagnal vika in krika o teorijah zarote, ampak je ekipa dobila nov zagon in kljubovalnost. Ostala je mirna in potrpežljiva. Osredotočila se je nase in v miru poiskala rešitve v tehniki in trike v opremi. Odkar je po puču Timija Zajca decembra 2020 postal selektor Hrgota, je vsako leto osvojil vsaj eno kolajno na največjem tekmovanju sezone.

Na srečo v smučarskih skokih ni nogometne logike menjave trenerjev, da bi po neuspešnem novembru in decembru ter bledi predstavi na novoletni turneji odstavili selektorja Roberta Hrgoto.

Domen Prevc je imel doslej sloves mojstra za letalnice, a v Trondheimu je pokazal, da je lahko najboljši tudi na skakalnicah, čeprav je med letošnjo sezono doživel dva težka padca na glavo. Očitno so mu kolajne sestre Nike dale neverjeten zagon za skakalno popolnost. Znotraj skakalnega trenerskega ceha imajo največjo vrednost kolajne na ekipnih tekmah, saj morajo biti v vrhunski formi štirje tekmovalci. Za Slovenijo so tekme na vrhuncu sezone, zlasti ekipne, postale podobno kot finale nogometne lige prvakov za Real Madrid, ki vedno znova zmaguje, čeprav mu med sezono ne gre po načrtih in na poti do lovorike zelo trpi. Nanizala je štiri naslove ekipnega svetovnega prvaka: poleti Vikersund 2022, velika skakalnica Planica 2023, poleti Kulm 2024, velika skakalnica Trondheim 2025. Vsi pohodi na vrh v Trondheimu so bili skakalna popolnost, v kateri so Slovenci skakali kot v transu in v zraku se je čutilo, da zmage ne morejo izgubiti. Pokorili so konkurenco, čeprav so Avstrijci dopotovali s skupno trojno zmago na novoletni turneji in prvimi tremi v skupnem seštevku svetovnega pokala ter v pokalu narodov s 4456 točkami prednosti pred Slovenijo. Velika Avstrija je ostala celo brez zlate kolajne.

Kljub uspehom v slovenskih skokih ni vse idilično. Za najboljšimi je luknja, saj ni več serijskega osvajanja kolajn med posamezniki na mladinskih svetovnih prvenstvih. V ženski reprezentanci je v ospredju le Prevčeva. Pri fantih je (pre)skromna konkurenca znotraj ekipe, zato Slovenija ni izkoristila pravice nastopa s petimi tekmovalci na tekmah svetovnega pokala. 

Priporočamo