Zadnje (ali resnično?) nedavno premirje v Gazi, kjer mediji poročajo, da je bilo po sklenitvi v treh urah ubitih že (ali še) devetnajst Palestincev, vzbuja več kot dvom. Nekateri mediji, za katere se zdi, kot da so začeli kdove zaradi kakšnih interesov poročati o žrtvah »na novo«, to je v zmanjšanem številu in ne v desettisočih, vsekakor s svojo predvidljivostjo ne pripomorejo k objektivnosti. Prej k uresničitvi želja mogočnežev, da se nekatere zadeve »pozabijo«. Vse in vsi so nekako podrejeni mislim o »največjem, najmočnejšem in najbolj pravičnem« gospodarju ter inavguraciji novega predsednika ZDA. Zdi se, da se bo čas začel šteti na novo in da se ni nič zgodilo. Ali je res tako?

Ves genocid v Gazi in vsi zločini pa naj bodo pozabljeni? Nekako imam grenak priokus v teh zlodelih gospodarjev vojn. Kot da ljudje ne bi znali, ali pa ne bi hoteli živeti v miru. Ali pa, da smo tako nebogljeni, da rabimo močne ekonomske, vojaške in moralne oziroma ideološke tutorje. Vsi pa samo spremljamo nekakšno »virtualno« vojno.

Več kot povedna je izpustitev treh izraelskih talk na strani Hamasa in načrtovana poimensko objavljena zamenjava še triintridesetih talcev. Od teh sta najmlajši in najstarejši ujetnik, ki sta bila ob ugrabitvi stara devet mesecev oziroma 86 let. Na drugi strani pa gre za izpustitev tisoč Palestincev, od mladoletnih otrok do »nevarnih« žensk in moških, ki so bili večinoma ujeti samo zato, ker so Palestinci. Dogovor je izpustitev tridesetih palestinskih zapornikov v zameno za vsakega izraelskega talca. »Zdi se pošteno« glede na vrednost »človeške in živalske« primerjave.

Vsi ti zamenjani »vojni ujetniki« seveda niso bili v uniformah in se niso borili na bojiščih. Predstavljajo pa civilizacijsko ter mednarodnopravno sramoto ravnanja do civilnih oseb s strani vseh vpletenih. Tudi nas, ki samo neprizadeto opazujemo, izenačujemo napadalca in žrtev ter ne storimo nič, da se sovraštvo ne bi širilo drugam. Predvsem pa, da bi se izognili trpljenju civilistov.

Zdi se, da smo vsi ljudje sveta talci bebavih gospodarjev vojn in vojnih dobičkarjev, ki trgujejo z življenji enako kot v naturalnem gospodarstvu z ozemlji ter s predmeti oz. dobrinami. Pa se bo čas z novimi gospodarji res začel znova? Morda, ampak ne za vse. Nikakor ne za vse umorjene. In tudi ne za nas. Morda za nove gospodarje vojn, dobička, smrti in življenja ter vse njihove podpornike.

A vsi civilizirani smo izgubili. Ne glede na vso medijsko pozornost, na sladke obljube in besede ob inavguraciji ter ob »premirju« je človečnost poteptana. In z njo tudi mi vsi.

Miloš Šonc, Grosuplje

Priporočamo