V javnosti namreč zelo odmeva izjava, ki jo je izrekel župan Zoran Janković na seji mestnega sveta ob sprejetju strateškega načrta Festivala Ljubljana. Omenil je, da je MOL pred leti šoli ponudila možnost umestitve novogradnje ob Centru Rog. Ta možnost je bila v igri le kratek čas, obenem pa želim poudariti, da je šola ta predlog sprejela z odprtimi rokami. Trditev, da smo jo zavrnili, ne drži. Nasprotno, predlog smo pozdravili, saj bi takšna rešitev pomenila možnost delovanja ob kreativnem centru, urbanem okolju, ki bi mu naša institucija lahko vdihnila polno življenje. Žal odločitev o realizaciji te ideje ni bila v naših rokah.
O tem je odločalo ministrstvo v nadaljnjih pogovorih z gospodom županom. S takratnim ministrom za izobraževanje Jernejem Pikalom, ki ga je na pogovorih o tej problematiki zastopal državni sekretar Mitja Blaganje, so peljali pogovore in zastavili druge načrte. Gospod župan se bo gotovo spomnil sestanka, na katerem sem ga vprašala, kje se je izgubila ponudba za našo šolo, ki bi jo umestili na lokacijo Rog. Predstavniki ministrstva so na tem sestanku izjavili, da je lokacija Rog za našo šolo predraga. Na ravni ministrstva so z županom sprejeli odločitev, da se pripravi pismo o nameri, v katerem bi se kompleks Križank zamenjal za parcelo na Barjanki, kjer bi se gradil Center znanosti – in ne nova šola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana. Ta odločitev je sprožila močan odziv zaposlenih in dijakov, ki so jo razumeli kot grožnjo obstoju naše šole. Prav pismo o nameri je bilo razlog, da smo se takrat vsi skupaj – učitelji, dijaki in širša strokovna javnost – podali na protest pred parlament in predstavniki šole na sejo odbora za kulturo, kjer smo jasno izrazili svoje nasprotovanje.
Preseneča me, da župan navaja, da je šola odklonila možnost selitve ob Center Rog. Šola ni bila odločevalec, temveč je odločitev sprejelo ministrstvo in župan. Prav tako se sprašujem, ali je župan pozabil, da je bila prav odločitev o izselitvi šole iz Križank v zameno za drugo parcelo razlog za množične proteste pred parlamentom.
Šola je vedno odprta za dialog in iskanje najboljših rešitev za svojo prihodnost, vendar mora biti pri tem upoštevana tudi njena dolgoletna tradicija in pomen, ki ga imajo Križanke kot del izobraževalnega in kulturnega prostora v Ljubljani. Hkrati bi želela poudariti, da šola nima alternative za svoje domovanje. V Križankah delujemo že 80 let in tako smo postali tudi nesnovna kulturna dediščina, ki jo je treba varovati.
Apolonija Simon, ravnateljica Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana