Ena redkih stvari, pri kateri se strinjam z agencijo za energijo, je podražitev omrežnine za lastnike gospodinjskih sončnih elektrarn, a ne v takšni višini in na tako surov način. Zdaj naj nas pa končno pusti pri miru s svojimi izračuni in zavajanji ter edinimi krivci za vse, pa čeprav predstavljamo samo 8 % gospodinjskih porabnikov.

Pred slabima dvema letoma je investicija v sončno elektrarno in toplotno črpalko znašala okrog 25.000 evrov, upoštevajoč državno subvencijo. Za večino hišnih proračunov (upoštevajoč povprečno neto plačo) je to visok znesek. Vsak si za primerjavo lahko izračuna, koliko tednov družinskega smučanja na Kronplatzu ali poležavanja na kakem grškem otoku to pomeni. Odločili smo se za to naložbo, da kanček prispevamo k boljšemu okolju in da si na stara leta ob skromnih pokojninah zagotovimo topel dom. Na centre z dolgotrajno oskrbo še dolgo ne gre računati.

Agencija namerno meša omrežnino in dvig cen električne energije, ki se obeta. Kot da smo lastniki sončnih elektrarn krivi za prihajajočo podražitev. Je pa agencija s svojimi ukrepi zanesljivo vplivala na zmanjšanje vlog za postavitev novih sončnih elektrarn ter za opazno znižanje nakupa toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Še kakšen veleumni ukrep agencije, pa posodobitve omrežja sploh ne bomo potrebovali, če se malo pošalim, saj ne bo novih uporabnikov.

Če zanemarimo vladni propagandni ukrep pri znižanju omrežnine v najdražjem časovnem bloku za januar in februar, se mi je omrežnina zvišala za okoli 70 %, upoštevajoč višjo in nižjo sezono. Ob tem, da se vsa družina racionalno obnaša pri porabi električne energije. Glede oprostitve prispevkov za OVE in SPTE pa menim, da sem ju z zgoraj omenjeno investicijo poravnal za nekaj let vnaprej.

Še eno naključje ali pa tudi ne: pod člankom z zgornjim naslovom je v Dnevniku tudi članek Kritično onesnažen zrak, prihodnje leto bodo morali ukrepati. S ponosom lahko rečem, da sem po svojih močeh prispeval k čistejšemu zraku. Da boste tudi v Ljubljani lažje dihali. Na podeželju imamo čistejši zrak, a nas duši Agencija RS za energijo.

Pred slabega pol stoletja je v vzhodnoevropski državi neki diktator norce bril iz ljudstva, saj mu je dovolil uporabo le 60-vatne žarnice. Vemo, kako je končal. To je metafora, ne sovražni govor. Ker živimo v kolikor toliko demokratični družbi, pričakujem, da bo vlada po zakoniti poti zamenjala šefico agencije in člane sveta takoj, ko bo to mogoče.

Boris Urbanc, Goriče

Priporočamo