Češ da ne spoštujejo ruske manjšine, njenega jezik in kultura, da so izvedli državni udar zoper (proruskega) predsednika Janukoviča, da niso podpisali mirovnega sporazuma v Minsku (2014, 2015), da slavijo svoje nacistične sorojake, so koruptivni, z nakradenim premoženjem … Pa seveda da izčrpavajo zahodne države, a so tudi njihov ubogljivi sluga.

Takoj prvo vprašanje: ali vsi ti grehi, resnični ali ne, upravičujejo (»specialni« ali ne) vojaški napad Rusije na Ukrajino. In nasploh napad neke velike države na neko malo. Da ali ne?

Večina držav na svetu hočeš-nočeš sodi med manjše, tistih nekaj vojaško mogočnih pa nikdar v zgodovini niso zares rabile (utemeljenih ali ne) razlogov za svoje agresije. Kot v basni volk ne za ovco ob potoku, ki da mu kali vodo. A navidez čudno je, da v kakšni manjši državi politika in/ali javnost kratkovidno in nespametno podpira logiko vojaških agresij velikih držav. Na zadovoljstvo in celo presenečenje slednjih. Ker da načelno ni za podpirati obrambne vojne Ukrajine. Saj da to stane, slabi podporne države, se lahko še sam zameriš napadalcu, pa tudi sicer navijamo za konkretnega napadalca.

In zatorej drugo (neopaženo) vprašanje: ali bi ta pogled veljal tudi v primeru, če kakšna velika država ob ugodni priložnosti kdaj napade njihovo? Denimo Italija Slovenijo, Turčija Srbijo, Rusija Madžarsko? Ne podpirati nas kot napadene, denimo? Da ali ne?

Razloge (bose ali ne) za svoj napad agresor za potrebe javnosti vedno najde. V vseh državah so namreč tudi neofašisti, oboževalci svojih kvizlinških sorojakov v službi nacifašističnih okupatorjev v 2. svetovni vojni, čez noč obogateli tajkuni, etnične manjšine brez vsaj nekaterih pravic … Zato »miroljubni« pozivi za takojšnje prenehanje kakršne koli pomoči napadeni Ukrajini. Pa bo mir. Bi sklepali, da tudi drugi nam nikakor ne bodo smeli pomagati, če nas kdo napade? Saj potem bo mir.

Pa Ukrajini naj bi prepovedali uporabljati zahodne rakete dolgega dosega za napade globoko v zaledju Rusije. Nič o tem, ali (tretje vprašanje) enako velja tudi za severnokorejske rakete z ruske strani na Ukrajino. Šment, a ne? In da ima ruska manjšina v Ukrajini vso načelno pravico priključiti se (z ozemljem vred, kakopak) k matični domovini Rusiji. Ali po naše »vrniti« se tja. Ko je še veliko narodov, ki jim takih odcepitvenih pravic ne priznajo (denimo Katalonci, Furlani, Kurdi, Čečeni …) ali jim to osporavajo (tudi na tleh nekdanje Jugoslavije). In če ima ruska manjšina v Ukrajini pravico do odcepitve, takoj nastopi vprašanje (četrto), ali jo ima tudi ukrajinska manjšina v Rusiji? Da ali ne? Mhm.

Iz malih državic ovčic se kje celo sliši glas: »Nato pakt in EU je treba ukiniti ali vsaj zapustiti.« Pakt Rusija-Belorusija pa v jok.

In menda prihaja novi svetovni red, ki se mu pravi Brics. Ustanovne članice (2009) te medvladne organizacije v oblakih (brez sedeža, telefona, predsednika, financ …) so Brazilija, Rusija, Iran, Kitajska in Južna Afrika. Zdaj se pridružujejo še Egipt, Etiopija, Iran, Savdska Arabija in Emirati, pred vrati pa je tudi Severna Koreja itd. Skratka, cvet svetovne demokracije! Nikjer pa ni zraven kakšne klasične demokratične države. Med drugim naj bi dvignili cene svetovnih surovin na »pošteno« raven. A kdo res meni, da je denimo Kitajski to cilj (peto vprašanje), ko pa je taista država letos tipično zavrnila dvig cen iranske (in ruske) nafte pri svojih nakupih?

Igor Mravlja, Ljubljana

Priporočamo