Mnogim, če ne večini, ki smo v zdravstvu dobesedno pustili del sebe, je novela ZZDej povsem nerazumljiva. Zgodilo se bo ravno to, na kar mnogi opozarjamo, da se bodo čakalne dobe samo podaljšale in nezadovoljstvo pacientov še povečalo, saj drugače tudi ne more biti. Novela je diskriminatorna in tudi neustavna. Koliko je vseh javnih uslužbencev, ki imajo svoj s. p., d. o. o, podjetja v tujini itd. In kaj če bi striktno sledili načelu konkurenčne prepovedi ter izogibanju davkov oziroma davčni optimizaciji?
Predlagatelji ZZDej ne poznajo realnih razmer v javnih zdravstvenih zavodih, ki imajo omejene kadrovske in druge vire za dodatno delo. In tudi ni smiselno, da bi delali najenostavnejše preglede in posege. V nerealne cilje verjetno niti sami predlagatelji novele ZZDej ne verjamejo.
Po izjavah predstavnikov ministrstva za zdravje naj bi sledili konkurenčni prepovedi. Resno? Ali ta velja samo za eno skupino javnih uslužbencev? Kaj če bi bili dosledni in bi pri vseh javnih uslužbencih sledili temu načelu? Zelo spominja na obvezno »štempljanje« ali pravico do »odklopa«. Za nekatere je obvezno, za ostale pa, kakor za koga.
Za ilustracijo, kako so predlagane rešitve v noveli ZZDej nekonsistentne, naj omenim določbo, da bo javni zdravstveni zavod lahko z vrhunskim strokovnjakom (verjetno so mišljeni izključno zdravniki) in po določenih merilih sklenil pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom. A v tem primeru pa predlagateljev nič ne moti, da bo kršena konkurenčna prepoved?
Marjan Fortuna, Kranj