Vsakdo, ki pozna ustroj policijskega aparata, ve, da se tam ne zgodi nič brez neposrednega ukaza nadrejenih. Zato menim, da je obsodba unikum v slovenski pravosodni praksi. Pa poglejmo, kaj se je dogajalo prve dni naše domovine po prvih demokratičnih volitvah. Ker poznam Vrhniko, se bom držal le-te.
Petnajstega maja 1990 je bil izdan ukaz o razorožitvi slovenske Teritorialne obrambe (TO). Vrhniški komandant TO je ukaz o predaji orožja prejel 16. 5. 1990 ob 9.00 uri. Ukazano mu je bilo, da s predajo prične 17. 5. in zaključi 18. 5. 1990 do 14. ure, kar pomeni, da je imel 24 ur časa za razmišljanje o tem, kaj pomeni prevoz orožja v lasti TO v hrambo pod nadzorom JLA?. Prevoz se izvaja v največji tajnosti, mu je bilo ukazano, če pa že komu kaj pove, mora o tem voditi strogo evidenco. Komandant TO verjetno naloge ni zaupal niti soprogi, ko je zvečer legel k počitku, kaj šele stricu, ki je bil generalpolkovnik JLA v pokoju, ki bi mu »razorožitev« TO verjetno, vsaj mislim, odsvetoval.
Tako je 17. in 18. maja 1990 pridno in vestno s sodelavci iz štaba odpeljal 18 ton in pol orožja, ki so ga kupili vrhniški delavci IUV, Kovinarske, Fenolita itd, v Ljubljano v Roje, kjer je bilo skladišče JLA. Komandant vrhniške TO je s tem razorožil lastno vojsko. Do danes ga še ni nihče poklical na odgovornost, niti koga drugega. Tu ne gre samo za oslabitev obrambne moči TO, ampak gre tudi za odtujitev materialnih sredstev, ki niso bila last JLA, ampak vrhniških podjetij, ki so jih kupila. Po končani oddaji orožja 18. 5. 1990 zvečer so se fantje od napornega dela osvežili, se preobleki in odšli na poslovilno zabavo kolega na Dolenjsko, tako piše v publikaciji »Dolg domovini«. Komandant in sodelavci so namreč samo izvajali ukaze nadrejenih, svoje pameti pa niso uporabili. Teritorialci iz Slovenskih Konjic pa so se na primer razorožitvi odločno uprli.
Pa se vrnimo nazaj h kaznovanim policistom, ki niso imeli 24 ur časa za odločanje o tem, kakšen ukrep bodo uporabili zoper množico, treba se je bilo odločiti takoj. Da, tukaj se dogajajo napake, samo ne take narave, da je v končni fazi kaznovan policist na pogojno zaporno kazen, nadrejenim se ni zgodilo nič, demonstrantom pa se prekršek oprosti in mandatno kazen vrne. Tukaj se mi poraja vprašanje, ali so bili policisti morda kaznovani po ukazu politike, da sem neposreden? Če je tako, se bo to politiki vrnilo kot bumerang.
Da napišem še epilog: če vrhniški komandant TO maja 1990 ne bi predal vsega orožja, sem prepričan, da do vojne za Slovenijo, ki se je začela z izhodom tankovskega bataljona največje (vrhniške) tankovske brigade v Jugoslaviji na Brnik, ne bi prišlo in bi se mogoče danes pogovarjali o konfederalni Jugoslaviji. JLA je Sloveniji v desetdnevni vojni povzročila veliko gorja, pa od pripadnikov JLA ni bil nihče kaznovan, izvajali so samo ukaze ... Pa smo imeli mrtve na Brniku in v Trzinu, hudo ranjene na Vrhniki itd, da ne govorim o materialni škodi.
Vid Drašček, Vrhnika