Stavba izpolnjuje vse pogoje požarne varnosti, ker je dobila uporabno dovoljenje v letih, ko ni bilo predpisa o požarnem alarmu, javljalnikih dima in požarnih stopnicah/izhodih. Vse je po zakonu.

Slišali smo, da je v Sloveniji brez požarnega alarma 17 dijaških domov, kar pa je povsem po črki zakona. Objekti delujejo skladno s predpisi. Vsi zavodi imajo sklenjene pogodbe oziroma urejeno požarno varstvo. Se pravi, da so objekti požarno varni. Tisto, kar je treba mogoče nadgraditi, pa je tehnična oprema, ki jo novi objekti imajo, stari pa je po zakonodaji ne potrebujejo in nimajo.

A, dajte no! Vse je ok, požarna varnost zagotovljena s sklenjenimi pogodbami, ni pa alarma, javljalnikov dima, požarnih izhodov, ker z zakonom niso predpisani. In kaj je potem napisano v pogodbah, ki jih imajo zavodi sklenjene in zagotavljajo požarno varnost?

No, saj sedaj bodo sicer poskrbeli za tehnično opremo, a vendar bo treba pred tem sprejeti/spremeniti zakonodajo. Ja, seveda! Vse lepo zapisati in upati, da v času, ko se bo čakalo na sprejem zakona, še kje ne zagori.

Moje vprašanje pa je: se sploh zavedate, da je bilo ogroženih 400 otrok? Kako bi komentirali, če bi bil v domu vaš otrok? Bi se še pogovarjali tako trapasto? Se zavedate, da je zgolj sreča, da se ni zgodila popolna katastrofa? Se zavedate, da je bilo ogroženo življenje 400 otrok?

Kaj tu ni jasno? Stavbe so brez požarnega alarma, brez požarnih izhodov. Se kdo vpraša, v kakšnem stanju so domovi ostarelih, kjer se stanovalci sami ne morejo rešiti, so počasni in negibljivi. Zgoreli bodo! Ali res verjamete, da nihče ni vedel, v kakšnem stanju so domovi, če vsi vedo, da so po »starem zakonu« pravilno opremljeni z ... ničemer? In tu ne gre le za dijaške domove.

In zdaj bodo seveda kar naenkrat vse popravili, uredili in posodobili.

Barbara Bračič, Rakitna

Priporočamo