Nezadovoljstvo z avtokratom Vučićem, ki dejansko edini odloča o vsem v Srbiji, se je razplamtelo že prej. Razlogov pa je nešteto. Nekateri od njih so:

– namera o dodelitvi državnih koncesij za izkopavanje litija tujim družbam, ki bi uničila okolje v velikem delu zahodne Srbije, seveda proti interesom in volji tamkajšnjega prebivalstva, ki bi rado ohranilo vsaj zdravje, če že mora živeti v bedi;

– splošen izbruh nasilja v obliki strelskih pohodov, ki so ga (in ga še vedno) s presenetljivo stopnjo primitivnosti spodbujali mediji pod kontrolo režima;

– korupcija, ki se je do kosti vrasla v družbo in odkrito favoriziranje zvestih pristašev režima, ki jih vodja imenuje na najpomembnejše funkcije ne glede na njihove kvalifikacije ali sposobnosti;

– katastrofalna politika, s katero je Vučić Srbe na Kosovu spravil v brezizhoden položaj;

– zatiranje medijev, ki niso pod nadzorom režima in skoraj absolutna režimska prevlada na področju informiranja;

– zavezništvo z ruskim Putinovim režimom, ki je Srbijo mednarodno dokaj osamilo in nedavno privedlo do ameriških sankcij največjemu srbskemu naftnemu podjetju.

Vse to in še mnogo več od naštetega je povzročilo množičen upor. Aktualni srbski režim ga zatira z grožnjami, policijskim ustrahovanjem, tajnim sledenjem in nadlegovanjem oporečnikov s strani srbske obveščevalne službe, pretepanjem študentov, ki demonstrirajo (napade na njih izvajajo s strani režima plačane tolpe kriminalcev) ter orkestriranim stopnjevanjem javnega blatenja in diskreditacij nasprotnikov režima prek socialnih omrežij in medijev, ki jih nadzira Vučić. Ob vsem tem pa zgovorno zatrjevanje srbskega »vožda«, kako on ni Bašar al Asad, ki bi pobegnil, pač pa da bo vztrajal do konca.

V opisanih razmerah Vučić ni najbolj priljubljen med evropskimi politiki, če odštejemo madžarskega predsednika Orbana. Zahodne demokracije oziroma EU pa njegove avtokratske poteze v glavnem le (skozi prste) opazujejo v zameno za koncesije, ki bi jih lahko dobile pri investicijah v infrastrukturo in izkoriščanje naravnih bogastev. Pri tem se seveda zavedajo, da je dobro molčati, saj v Srbiji tekmujejo z Rusi, Kitajci in Američani. Vučić se – poleg zaupanja v molčanje EU – precej nadeja od prihajajočega ameriškega predsednika Trumpa. Njegov zet Jared Kushner denimo pospešeno vlaga v zanimive nepremičninske posle, ki mu jih Vučićev režim radodarno omogoča.

V opisanem (za Vučića turobnem) vzdušju, ko množice protestnikov na ulicah blokirajo promet, fakultete zaradi študentskega bojkota nimajo predavanj, se pa tam vrstijo pretepi, in ko država Srbija ne ve, od kje bo vzela denar za reševanje svojega distributerja derivatov … v teh neveselih urah ga je razveselila vnovična podpora zvestega prijatelja iz Slovenije. Ne, to ni Janez Janša, kot bi pričakovali glede na Vučićevo izpričano desničarsko politično držo ter nedavno zavezništvo na osi Orban-Janša-Vučić. Spet ga je obiskal ljubljanski župan Zoran Janković, ki se razglaša za levičarja in neomajnega zaveznika vlade Roberta Goloba. Iz Vučičeve objave na instagramu je razvidno, da je Jankoviću hvaležen za njegovo podporo in tudi zato, da se je tudi ob tem srečanju od njega naučil nekaj novih prijemov, saj da je Janković eden najboljših in najizkušenejših politikov v regiji. Kaj konkretno naj bi to prenašanje znanj bilo, lahko le ugibamo. Je to morda način vodenja projektov na kanalu C0, ki bi se ga dalo aplicirati v zadevi Jadar/Rio Tinto? Zanimivo bi bilo torej izvedeti, kaj točno od zgoraj naštetih Vučićevih političnih »dosežkov« Janković podpira in pri katerih mu svetuje, ter kaj je pravzaprav Janković Vučića (na)učil.

Vučić je ob koncu svojega dokaj vzhičenega sporočila o njunem sestanku z Jankovićem zapisal: »Danes je bila posebna tema prihajajoči Expo in kaj mora Srbija narediti do decembra 2026.« Gotovo bi bilo primerno, da ljubljanski župan kot politik in javna oseba z ogromnim vplivom razloži, kakšna je njegova vloga pri prihajajočem Expu v Beogradu. Ali bo pri tem projektu le svetoval, ali pa bo tudi lobiral oziroma interesno sodeloval? Glede na izjave nespornega gospodarja Srbije Jankovićev vpliv na poslovni izplen Expa 2027 vsekakor ne bo majhen.

 

Dragan Matić, Srednje Gameljne

Priporočamo