Pravi Butalec bo vedno uporabil eno od dveh ukrepanj, ko se odloča o čemerkoli. Najbolj glasen je, ko gre za dejanja ali stvari, za katera sploh še ni slišal, ki jih ne pozna, ki jih ni predlagal ali poskusil narediti sam. Prvo je njegovo naznanilo, da je on proti. Za to držo je značilno samo trdo stališče, da se on ne strinja. Redko kdaj pove, zakaj je proti, kaj šele, da bi podal svoj predlog rešitve. Druga drža je pa še bolj butalska. Ne izjasni se, ampak z dejanji dela ravno nasprotno. Obe drži imata svoja poimenovanja. Prva je »Zmeraj-ne«. Veseli so, da je ta izraz blizu izrazu zmerjanje, ki ga uporabijo, kadar se kdo čudi »zmeraj-neju«. Druga drža pa je: »Obratno!«
Tako obe, po navodilih staršev, trenirajo že v vrtcu. Ko vzgojiteljica reče, da naj jedo malico, nekateri še učeči se Butalčki rečejo, da je ne bodo. So proti! Že vzgojeni pa malico vzamejo in jo vržejo v koš. »Jaz je ne bom jedel.« Isto je pri umivanju, pospravljanju, poslušanju, igranju in sploh v vsem, kar sodi v vrtec.
Vzgojitelj v vrtcu in učitelj v butalski šoli razlagata, da je treba pozorno poslušati vsak predlog, da se nato ukrepa z butalsko držo. Preprosta razlaga je, da če nekdo nekaj predlaga, se moraš z vsemi silami potruditi, da se predlog zavrne. Nič predlaganega se ne sme zgoditi. Posledice niso pomembne. Važno je, da se nič ne uresniči. Sploh ni važno, ali gre za nekaj koristnega za Butale, Butalce in tudi zanj. Pokazati je treba butalsko držo ter z vsemi silami onemogočiti predlog. V prvi fazi je to butalski »zmeraj-ne«. Če pa se, kljub nasprotovanju, le začne postopek uresničitve, nastopi druga faza, »Obratno«. Pravi Butalci takoj začnejo postopek, ki je ravno nasproten od predloga. Zadnji primer je takle. Župan je predlagal, da namesto greznic naredijo kanalizacijo s čistilno napravo, vsak Butalec pa naj pri svoji hiši podre uto na štrbunk in sezida stranišče s priključkom na kanalizacijo. Zavedni Butalci so takoj dvignili glas, da so proti, brez navedbe razloga. Samo eden se je oglasil in vprašal, kako bodo potem gnojili svoje vrtove. Ostali so na vse načine idejo popljuvali in jo prikazali kot nepotrebno.
Ko so se v gostilni pojavili gradbeni delavci, ki so prišli na malico, je bil to signal za vrle Butalce, da se predlog želi uresničiti. Takoj so nagnali ven gradbene delavce, češ da niso zaželeni. Kamion in gradbene stroje, ki so jih ti parkirali pred gostilno, pa so jim odpeljali na butalsko polje. Ko so se zvečer pravi Butalci trepljali po ramah in nazdravljali svoji butalski drži, je vstopil župan in jih vprašal: »Dragi Butalci, zakaj ste pa nagnali gradbince iz Butal? Oni so na pobudo vašega šefa prišli prestavit štirno proč od njegove greznice, da bo voda imela boljši okus. Hvala vam, kajti kot Butalec upoštevam 'zmeraj-ne', torej sem proti prestavitvi. Kar naj ima slabšo vodo, dokler ne bo tudi on za kanalizacijo. Tudi sam bi delavce nagnal.«
Podobni dogodki se v Butalah dogajajo prav na vseh področjih. Povsod delujeta butazicija in tabuzicija. Kdor ima v mandatu oblast, je koalicija, ki se v Butalah imenuje butazicija. Njihovi nasprotniki, ki na volitvah izgubijo, so opozicija, ki se imenuje tabuzicija. Del besede »buta« poudarja, kdo je na oblasti, del besede »tabu« pa skrivnost, kako bodo nagajali.
Imeli so v Butalah tudi padarja in ranocelnika, ki naj bi na stroške butalske mošnje skrbela za zdravje Butalcev. Ker sta dopoldne igrala šah, so se vrste pomoči potrebnih Butalcev večale. Sta pa kundeta vsak dan ob koncu njunega šihta stopila v čakalnico in svečano oznanila, da je zdravje Butalcev njuna prva skrb, zato naj vsi čakajoči pridejo popoldan ponovno. Tisto dopoldansko čakanje sta itak vsem obračunala iz butalske blagajne. Nekaj malega bodo morali plačati iz žepa, ker onadva ne moreta, za dodatno delo, preživeti brez dodatnih nagrad. Župan je lepega dne oznanil, da se bo popoldansko privatno delo ukinilo. O, to pa ne, onadva sta proti, ker se bo zdravje Butalcev poslabšalo. Onadva imata pravico do dodatnega izobraževanja med delovnim časom. Šah je miselna igra, tuja Butalcem, zato se ob njej izobražujeta.
Kako deluje butalska drža, se lahko vidi, recimo, na primeru pomembne naložbe. Butazicija ob nastopu mandata obljublja: »Zagotovili bomo dovolj elektrike.« Tabuzicija pa v odgovor: «Točno, elektriko rabimo, samo priskrbite jo. Vendar ne iz hidroelektrarn, poplavljalo se ne bo kmetijskih površin. Iz termoelektrarn tudi ne, zaradi škodljivih izpustov. Iz jedrske elektrarne tudi ne, zaradi sevanja in jedrskih odpadkov. Iz sončnih elektrarn in panelov tudi ne, zaradi nevarnosti požarov. Iz vetrnih elektrarn tudi ne, zaradi hrupa in kazenja narave. Iz elektrarn, ki izkoriščajo plimo in oseko, tudi ne, ker imamo premalo morja. Iz uvoza pa tudi ne, ker je cena previsoka. Mi kot tabuzicija pričakujemo izvršitev vaših predvolilnih obljub, jasno upoštevajoč našo držo in pomisleke.«
Butazicija pa: »Še dobro, da so uporabili 'zmeraj-ne'. Ko bodo uporabili 'obratno', bomo pa lahko dočakali njihovo razjasnitev, kako se brezžično pridobiva in prenaša energija iz strel, kar je menda počelo neko teslo.«
Tomaž Šumi, Lesce