V konkretnem primeru gre za tipično trentarsko domačijo »Pri Tonderju«, Trenta 59, ki je obsegala stanovanjski objekt in manjše gospodarske objekte in v zakonu o TNP ni nobenih ovir za njihovo obnovo.
V osemdesetih letih prejšnjega stoletja sem delal kot pospeševalec razvoja v Trenti, Soči in Lepeni, potem sem bil 20 let direktor Zadruge Soča-Trenta in dva mandata član Sveta TNP, zato dobro poznam razmere. V Trenti smo zgradili Malo hidroelektrarno Krajcarca, kar je bil zelo zahteven projekt, ki ga niso olajšali zaščitniki narave in okolja s trditvami, da do gradnje ne sme priti, ker se nahaja v TNP. Danes njen iztržek služi za sofinanciranje neprofitnih nujnih zadev v dolini in ugledna tuja ekološka združenja jo uvrščajo med primere dobre prakse glede varovanja narave in okolja. V minulem obdobju je bilo v Trenti zgrajenih večje število novogradenj, predvsem za mlade družine, kar je vidno izboljšalo zaskrbljujoče demografsko stanje.
Vsi objekti v dolini, ne samo v Trenti, se ne glede v kakšnem stanju so, prodajajo po zelo visokih cenah, kar velja tudi za gospodarske objekte (hlevi, staje, kašče …), čeprav tem ni možno spremeniti namembnosti, vendar se to dogaja, a to je druga zgodba.
Zato sem zgrožen, ko strokovni izvedenci nekorektno trdijo, da v TNP sploh ni možno pridobiti gradbenega dovoljenja in graditi, da v konkretnem primeru ni strehe, vode, elektrike, dostopne poti itn. in da zato domačija ne more biti obnovljena. Nič od tega ne drži in je zlonamerno zavajanje. Sprašujem se, kje mi živimo in ali takšnih izvedencev ni prav nič sram, da s svojim neznanjem, nevednostjo in malomarnostjo nastopajo v sodnem postopku z namenom, da bo na takšni osnovi nekdo obsojen.
Siniša Germovšek, Bovec