Pobudo za zakonodajni referendum, ki ga je predlagala poslanska skupina SDS, spremlja neutemeljeno poniževanje slovenskih ustvarjalk in ustvarjalcev kot tudi kulture nasploh. Izrekanje predlagateljev, da je kultura ključna soustvarjalka narodne identitete, je skrajno dvolično, ko se vrhunske ustvarjalke in ustvarjalce žali z očitki, da je njihovo delo neupravičeno nagrajeno. Menimo, da se na plečih ljudi, ki bogatijo naše bivanje s svojim izjemnim delom – nemalokrat prepolnim odrekanj in nesorazmernega plačila –, bije boj za politično prevlado.
Državljanke in državljani Slovenije smo veseli in ponosni, kadar so naši ustvarjalci, tako doma kot v tujini, priznani kot vrhunski umetniki. Ponosni smo tudi na vse ostale, ki dosegajo preboje – od raziskovalcev, znanstvenikov in inovatorjev do športnikov, ki imajo pravila za nagrajevanje izjemnih dosežkov urejena že vrsto let na soroden način, kot naj bi s predlaganim zakonom obveljal za umetnike, ne da bi jim to kdo očital ali postavljal pod vprašaj na referendumu. Izpostavljanje umetnikov in umetnic kot elite, ki ožira slovensko družbo, ni primerno in vodi v siromašenje, brezdušnost ter avtoritarnost. V slovenski kulturi ni dovolj možnosti nagrajevanja in zaposlovanja, trg ni dovolj bogat, kritična masa je šibka, ustvarjalci pa so kljub svoji delavnosti in uveljavljenosti (pre)večkrat eksistenčno ogroženi ter tarča javnega linča.
Ob zbiranju podpisov za zakonodajni referendum, za katerega se bo porabila nesorazmerno velika vsota denarja glede na dodatke k pokojninam peščice vrhunskih umetnikov, ki jih zakon zadeva, članice in člani NSK apeliramo, da se razpravlja s tehtnimi argumenti, analizami, stvarnimi podatki in razumevanjem konteksta. Odločno pa nasprotujemo temu, da je zakon vržen v areno političnega boja na račun umetnosti.
Jurij Krpan, predsednik
Majda Širca
Tanja Petrič
Kaja Širok
Uroš Korenčan
Franci Krevh
Martin Srebotnjak, člani Nacionalnega sveta za kulturo