Nova Gorica in Gorica sta minuli konec tedna nad mestoma ustavili vreme in čas. Več kot 14-urno dogajanje ob odprtju Evropske prestolnice kulture, ki se ga je po prvih ocenah organizatorjev udeležilo več kot 50.000 obiskovalcev in na katerem je natopilo več kot 2000 nastopajočih, se bo zapisalo v zgodovino kot ena največjih prireditev v slovenski zgodovini. Po dogodku brez primere sta Gorici v nov teden stopili z upanjem, da to ni bil zgolj enkraten evforičen trenutek ter da bosta sodelovanje in brezmejnost vrednoti tudi po letu 2025.

Nova Gorica in Gorica – združeni / Foto: STA

Nova Gorica in Gorica – združeni / Foto: STA

Dogajanje se je na slovenski kulturni praznik začelo že dopoldne na goriški železniški postaji, od koder so proti novogoriškemu središču krenili številni umetniki. Čezmejna povorka je presegla pričakovanja, vila se je od Travnika do Bevkovega trga, ob ulice so jo prišli pospremit meščani obeh mest, umetniki, kulturniki, gospodarstveniki, tisti iz hribov in tisti od daleč ... Združila je kulturo vseh obrazov: godbenike, pevce, plesalce, tolkalce, kotalkarje, rolkarje, mažoretke, klovne, akrobate, folklorne skupine ...

Vrhunec dneva je bilo umetniških 50 minut, napoved najboljšega, kar se bo v letu 2025 zgodilo. / Foto: Nik Erik Neubauer

Vrhunec dneva je bilo umetniških 50 minut, napoved najboljšega, kar se bo v letu 2025 zgodilo. / Foto: Nik Erik Neubauer

Prav tako je dan združil različne prostovoljce, ki so enostavno želeli biti zraven. »Na obrazu se mi vidi sreča, kajne. Ne želim zamuditi ničesar,« je dejala Mateja Rehar, ki je skrbela za dobro počutje nastopajočih in na parkirišču usmerjala novinarje. Dogodek je spremljalo rekordno število novinarjev – 110 domačih in 200 iz tujih novinarskih hiš.

Dan, ki se ga ne zamudi

»Sem kulturnica, to je tako pomemben dogodek, da želim biti zraven. Vem, kaj so naši predniki doživljali ob tej meji, tudi sama imam spomine na prepustnice, zato je to radosten dan. Želim si, da bi mlajše generacije posvojile duha tega dne in ga ponesle v prihodnost ter z njim presegale nasprotja,« je na goriškem Travniku upanje delila Alenka Furlan iz Ajdovščine.

Nekoč ločeni, zdaj združeni

Prvič v zgodovini Evropske prestolnice kulture naziv nosita dve mesti iz dveh držav. Mesti, ki sta ju ločevali meja in ideologija ali, kot se je izrazil eden najprepoznavnejših Novogoričanov, igralec Iztok Mlakar: mesti, kjer imamo na eni strani romanski temperament in na drugi slovansko zavedanje, da je življenje težko.

Rdeča nit slovesnosti, ki so se je udeležili številni pomembni tuji gostje in domala celoten domači politični parket, je bila pesem Skupaj/Insieme, s katero je leta 1990 na Evroviziji zaslovel italijanski pevec Toto Cutugno. Na skupnem Trgu Evrope, ki ima za mesti simbolni pomen, so jo pred predsednikoma obeh držav in kulturnimi ministri Evrope zapeli združeni mladinski zbori slovenskih in italijanskih šol, okrog 120 slovenskih in 80 italijanskih osnovnošolcev. »Glasba povezuje in je priložnost, da otroke vzgajamo v skupnem duhu, v povezovanju in sprejemanju različnosti,« je prepričana zborovodkinja Mojca Maver Podbersič, ki je mlade pripravljala na nastop. »Misliš, da se lahko kaj takega ponovi?« je Novogoričan spraševal prijatelja, ko so mimo njiju korakali člani številnega čezmejnega orkestra. »Dvomim, to je dogodek, ki se lahko zgodi enkrat v življenju.«

Odprtje Evropske prestolnice kulture / Foto: Nataša Bucik Ozebek

Petnajstletni Lucia in Asja, ki v Gorici obiskujeta licej Simona Gregorčiča, sta se pridružili združenim slovenskim zborom iz zamejstva. »Ali ni enkratno, da se lahko vsi skupaj družimo, to bomo pripovedovali vnukom,« sta bili vzhičeni. / Foto: Nataša Bucik Ozebek

Vrhunec dneva je bilo umetniških 50 minut, napoved najboljšega, kar se bo v letu 2025 še zgodilo. Bil je spektakel luči, zvoka in slike. Začel se je z neandertalčevo piščaljo, najstarejšim glasbilom na svetu, za zaključek so kurenti kot presenečenje večera iz najstarejšega v najmlajše slovensko mesto prinesli napoved pomladi. Od pomladi do zime se bo na Goriškem in širše zgodilo več kot 400 uradnih kulturnih dogodkov in še vsaj toliko spremljevalnih. Namenjeni bodo tako širši javnosti kot zahtevnim poznavalcem umetnosti. Prva večja množična prireditev bo majski pohod za Evropo.

Romanski svet in slovanska duša

Pevci iz 21 goriških pevskih zborov so skupaj zapeli pesem Dan ljubezni. / Foto: Nik Erik Neubauer

Pevci iz 21 goriških pevskih zborov so skupaj zapeli pesem Dan ljubezni. / Foto: Nik Erik Neubauer

V dneh, ko v mesti – obe na skrajnem robu svoje države – prihajajo čestitke od vsepovsod, velja še enkrat omeniti, da naziv evropske prestolnice kulture prvič v zgodovini Evropske kulturne prestolnice skupaj nosita dve mesti v dveh državah. Mesti, ki ju je ločevala meja in ideologija ali, kot se je izrazil eden najprepoznavnejših Novogoričanov, igralec Iztok Mlakar: mesti, kjer imamo na eni strani romanski temperament in na drugi slovansko zavedanje, da je življenje težko. Mesti želita težko preteklost spremeniti v svojo prednost in svet skozi svojo zgodovino in s pomočjo kulture spodbujati k sodelovanju, razumevanju, rušenju mej in spoštovanju tega, da ima lahko druga stran različen pogled in različne bolečine. Naloga, ki sta si jo zadali, ni enostavna. Je tek na zelo dolge proge. Italijanski predsednik Sergio Mattarella, ki se je slovesnosti udeležil skupaj s slovensko predsednico Natašo Pirc Musar, je poudaril, da je sodelovanje mest izraz poguma in želje, da postaneta nosilki svetlobe in zaupanja v prihodnost sveta. Za obe Gorici je to tudi priložnost, da izstopita iz povprečja, obrobja in pozabljenosti, se okrepita v samozavesti in dvigneta svoje cilje. 

Odprtje Evropske prestolnice kulture / Foto: Nataša Bucik Ozebek

/ Foto: Nataša Bucik Ozebek

Priporočamo