Združene države Amerike so prvič odobrile uporabo balističnih raket ATACMS na ruskem ozemlju, kar predstavlja pomemben premik v ameriški politiki do ukrajinskega konflikta. Odločitev bo Ukrajini omogočila napade na ruske cilje na daljših razdaljah. Kaj to pomeni in kako se utegne Rusija odzvati?
Kaj so torej te rakete? ATACMS (Army Tactical Missile System) so taktične balistične rakete zemlja-zemlja, ki jih proizvaja podjetje Lockheed Martin. Dosegajo razdalje do 300 kilometrov in so opremljene z bojnimi glavami, ki lahko nosijo približno 230 kilogramov eksploziva. Rakete izstreljujejo iz mobilnih lanserjev HIMARS, ki jih je Ukrajina že prejela od ZDA, ter iz lanserjev M270, ki so jih poslale Velika Britanija in Nemčija. ATACMS omogočajo natančne napade na tarče bolj globoko za sovražnikovimi črtami.
Zakaj so ZDA doslej čakale z odločitvijo? Od začetka ruske invazije februarja 2022 je Ukrajina zaprosila za dobavo orožja z daljšim dosegom, ki bi ji omogočilo napade na ruske sile na zasedenih območjih in potencialno tudi na ozemlju Rusije. Vendar je bila odločitev o dobavi ATACMS občutljiva zaradi skrbi, da bi uporaba teh raket proti ciljem v Rusiji lahko povzročila eskalacijo konflikta. Poleg političnih pomislekov so nekateri uradniki Pentagona izražali skrb glede omejenih zalog raket ATACMS in vpliva njihovega prenosa na ameriško vojaško pripravljenost.
Zakaj so si premislili? Javno navajajo, da je glavni povod prihod severnokorejskih vojakov. Toda bolj verjetno je, da poskušajo ukrajinski vojski okrepiti moč, saj se je znašla v težavah na več frontah.
Za katere cilje bo Ukrajina rakete uporabila? To še ni znano. Ukrajina se je že dalj časa pripravljala na to in imajo tamkajšnji strategi bržkone že odločene nekatere cilje. Po nekaterih informacijah naj bi jih sprva uporabili predvsem v ruski regiji Kursk, kjer so se ukrajinske sile znašle v težkem položaju.
Kako se utegne odzvati Rusija? Ruski predsednik Vladimir Putin je že večkrat opozoril, da je to pomembna eskalacija konflikta. Med drugim zato, ker po mnenju ruskih vojaških sil Ukrajinci s temi sistemi sami ne morejo ravnati, kar pomeni, da potrebujejo pomoč vojaškega osebja iz držav, ki so članice Nata. Kako točno se bodo ruske sile odzvale, seveda še ni jasno. Med možnimi ukrepi je uporaba še bolj destruktivnega orožja na ukrajinskem bojišču, prav tako nekateri analitiki ne izključujejo sabotažnih akcij v državah članicah Nata. Rusija je sicer ostro obsodila odločitev ZDA. Kremelj je opozoril, da bo dobava imela »resne posledice« in da bo Rusija ustrezno reagirala na povečanje vojaške pomoči Ukrajini.
Ali lahko to ustavi rusko prodiranje? Malo verjetno. Dobavo in dovoljenje za uporabo teh raket analitiki ne vidijo kot posebej ključne za končanje konflikta. V zadnjem času pa so se pojavile informacije o povečani aktivnosti ruskih sil na vzhodu Ukrajine, kar bi lahko nakazovalo na priprave na novo ofenzivo. Uporaba ATACMS bi Ukrajini v takem primeru omogočila napade na ruske zbirne točke, skladišča in komunikacijske linije.
Kje in kdaj so bile te rakete že uporabljene? ZDA so rakete ATACMS že uporabljale v preteklih konfliktih. Med prvim napadom na Irak leta 1991 so jih uporabili za uničevanje iraških lanserjev balističnih raket in protiletalskih sistemov. Prav tako so bile uporabljene v drugi invaziji na to državo leta 2003.