Zavarovalnica Vzajemna je v okviru svojega preoblikovanja upravičencem nedavno začela pošiljati obvestila, tako da so mnogi na dom dobili, kot se je zdelo, obetavno pošto – s priokusom loterije. Možnosti sta namreč dve: ali je upravičenec, torej sleherni, ki je na dom dobil pismo, deležen vračila premije v denarju ali ne. Tisti, ki so upravičeni do deleža nad 120 evrov, lahko prejmejo samo delnice, tisti, ki so pod to mejo, se lahko odločijo za denar. Seveda se je kmalu razširilo prepričanje, da je bolje, če je že priložnost, vzeti denar. Pa je to res?
Zakaj so mejo postavili pri 120 evrih?
Najprej odgovorimo na to ključno vprašanje, ki ponuja tudi odgovor, zakaj je tako, kot je. Kot so za RTV Slovenija nedavno pojasnili na ministrstvu za finance, je bila meja za denarno izplačilo postavljena po priporočilu Agencije za zavarovalni nadzor. Zakaj? »Zaradi zagotavljanja kapitalske ustreznosti družbe Vzajemna, ki bi jo višje postavljen znesek lahko ogrozil.« Ali povedano drugače: tistim, katerih deleži so višji od 120 evrov, ne dajo denarja, ker si tega Vzajemna ne more privoščiti.
Je mogoče vzeti 120 evrov v denarju, preostanek pa v delnicah?
Te možnosti niso ponudili in tega ta trenutek ni mogoče storiti. Upravičeno lahko dvomimo, da se bo to spremenilo. V principu so se odločili za načelo »vzemi ali pusti«, karkoli so že ponudili.
So delnice dobra ali slaba rešitev?
Kakor za koga. Za Vzajemno najbrž dobra, za upravičence pa ... No, najprej poglejmo, kaj so nam glede delnic povedali pri Zvezi potrošnikov Slovenije. »Podlaga za preoblikovanje Vzajemne v delniško družbo je zakon o statusnem preoblikovanju tega podjetja, v katerem je bil kot mejnik določen nominalni delež v višini 120 evrov, od katerega je odvisno, ali bodo upravičenci prejeli denar v gotovini ali pa postali lastniki delnic.« Potem pa še: »Če se odločite za prevzem delnic Vzajemne, boste morali odpreti trgovalni račun, ki prinaša letni strošek med 30 in 40 evri. Obenem pri nekaterih ponudnikih lahko naletite na dodatne stroške, kot je strošek zapiranja računa.«
Torej? »Pred odločitvijo o prevzemu delnic je tako nujno preveriti pogoje in stroške prenosa, imetništva ter morebitne kasnejše prodaje pridobljenih delnic. Majhna vrednost delnic namreč lahko privede do nesorazmerno visokih stroškov, ki bi lahko skoraj izničili vrednost deleža,« so še povedali pri zvezi potrošnikov.
Kaj je torej najbolj smiselno storiti, če smo dobili delnice?
»Smiselno je, da vlagatelji brez trgovalnega računa počakajo s prevzemom delnic in spremljajo njihovo gibanje. Rok za prevzem delnic je dve leti od njihove uvrstitve na organizirani trg, torej predvidoma do leta 2028.« Tako se je glasil odgovor Zveze potrošnikov Slovenije na naše vprašanje glede tega.
Kako se bo – glede na to, da gre za zavarovalnico – gibala vrednost delnice?
Tega ni mogoče napovedati. Kot pravijo pri Zvezi potrošnikov Slovenije, je pomembno upoštevati perspektivnost poslovanja Vzajemne, kar bo najbolj vplivalo na vrednost delnic. Vzajemna je namreč do ukinitve dopolnilnega zavarovanja z začetkom leta 2024 kar 93 odstotkov svojih prihodkov ustvarjala prav iz tega vira, ki ga poslej ne bo, zato finančni izkazi za leto 2023, ki so trenutno na voljo, niso posebej relevantni in je na njihovi podlagi težko karkoli napovedati.
In kaj pravijo izkazi za leto 2023?
Med drugim kažejo, da so po ukinitvi prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v Vzajemni izgubili precej zavarovancev. Pravijo sicer, da so poslovni rezultati dobri, toda na dan 31. decembra 2023 je imela Vzajemna 836.079 članov, od tega 744.389 iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
»Trenutno imamo več kot 300.000 polic zdravstvenih in nezgodnih zavarovanj,« so glede tega nedavno sporočili iz Vzajemne.
Kaj pa, če imam možnost vzeti denar, ker ne presegam vrednosti 120 evrov?
Potem ste, bi se lahko pošalili, med srečneži. Odločitev, kaj boste storili, je sicer vaša. Še vedno se lahko odločite tudi za delnice, toda glede na zgoraj zapisano – da morate, kot kaže zdaj, odpreti trgovalni račun, ki prinaša tudi stroške – res dobro premislite, ali se vam to izplača. Nekateri strokovnjaki so javno povedali, da je bolje vzeti denar.
Torej bodo imeli od vsega največ koristi v finančni industriji?
Če bodo stvari ostale take, kot so zdaj, se utegne zgoditi prav to. Govorijo namreč o 419.356 novih delničarjih (toliko upravičencev presega mejo 120 evrov), kar je za borznoposredniške hiše mamljiva številka. Pomislite, koliko bi zaslužili, če bi vsaj od tretjine dobili 30 ali 40 evrov za »vodenje računa«.
Kristjan Verbič iz Vseslovenskega združenja malih deležnikov je nedavno sicer izrazil upanje, da bodo pristojni prisluhnili njihovim pobudam in zagotovili prenos delnic, ki ne bo pomenil nesorazmernega stroška glede na to, kar naj bi ljudje dobili.
Toda ali se jim zdi pošteno, da nekateri dobijo denar, drugi pa samo delnice?
Bolj kot za vprašanje poštenosti gre za vprašanje zakonitosti. Sama izvedba je v skladu z zakonom, ki je bil sprejet, potrjen, vse drugo so potem pravna vprašanja, ali je zakon skladen ali neskladen s tem ali onim, o čemer pa lahko odločajo samo sodišča.
In kakšna je perspektiva Vzajemne?
Nedavno so o tem kar veliko govorili. Med drugim so povedali, da so že pred desetimi leti začeli iskati druge vire, saj so se zavedali odvisnosti od dopolnilnih zavarovanj. »Poleg razvoja novih zavarovalnih produktov iščejo tudi nove priložnosti za sodelovanje s strateškimi partnerji, ki delujejo na komplementarnih področjih. Eden od ciljev za prihodnje obdobje je širitev na nove trge, pri čemer se bodo v prvi fazi osredotočili na Hrvaško. Pri tem bo ključnega pomena povezovanje z izvajalci, ki zagotavljajo visoko kakovost storitev, kakršno Vzajemna vzdržuje v mreži izvajalcev zdravstvenih storitev Varuh zdravja,« so napovedi vodstva Vzajemne nedavno povzeli pri Slovenski tiskovni agenciji.
Torej lahko delnice vržemo skozi okno?
S tem je vendarle pametno počakati. Tista manjšina, ki morda že ima trgovalni račun, na katerega lahko prevzame delnice, nima težav. Za ljudi, ki takšnega računa še nimajo, pa velja, kot rečeno, da morajo trgovalni račun šele odpreti. Če se odločite za to možnost, se pred odprtjem pozanimajte pri različnih ponudnikih, saj so cene zelo različne.
Naglice ni in pametno je počakati. Marsikaj je odvisno od gibanja tečaja vrednosti delnic, ko se bo začelo trgovanje. To se bo predvidoma zgodilo v začetku naslednjega leta. Če bo vrednost zelo padla, prevzem morda sploh ne bo smiseln, saj lahko stroški presežejo vrednost delnic. Vsakdo ima, gledano iz današnje perspektive, dve leti časa, medtem pa lahko opazuje, kaj se bo na borzi dogajalo s ceno delnice.