Otvoritev Evropske prestolnice kulture, največjega čezmejnega kulturnega celoletnega dogajanja pri nas, je pred vrati. Po štirih letih intenzivnih priprav časa za spremembe in večje popravke ni več. Primorci bi rekli: Ora mai! Kar je, je. Na železniški postaji med obema Goricama, kjer bo epicenter dogajanja, gradbinci zaključujejo zadnja dela, varnostne službe natančno preigravajo scenarije, skozi staro Gorico so tik pred zdajci tlakovali ulice, po katerih bo 8. februarja od ene do druge železniške postaje potekala brezmejna povorka. Samo na naši strani bo na njej nastopilo okoli 900 nastopajočih: plesalci, folklorniki, glasbeniki, učenci osnovnih šol, kotalkarji, rolkarji, mažoretke, akrobati, navijači, skupaj bodo zaigrali člani slovenskega in italijanskega policijskega orkestra, v skupnem petju se bo združilo 21 primorskih zborov, našteva režiserka in koordinatorica parade Tamara Babić Nikiforov.

Evropska prestolnica kulture 2025, Nova Gorica, Gorica / Foto: Arhiv Zavoda Go!2025

Del parade bodo spremljale mažoretke. / Foto: arhiv Zavoda Go!2025

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti skupaj s kulturnimi društvi sodeluje pri pripravi dela otvoritvenega programa EPK 2025. »Na tako imenovani poulični paradi se bodo s svojo raznoliko ustvarjalnostjo predstavila številna kulturna društva. Društvena dejavnost je vitalna, ustvarjalna in povezovalna, prava hvalnica življenju, kar bo mogoče začutiti in videti tudi 8. februarja ob prepletu okoli 900 nastopajočih,« zatrjuje Sabina Volk Simčič, vodja JSKD Nova Gorica. Na otvoritveni slovesnosti organizatorji pričakujejo več kot 100.000 obiskovalcev, kar je več, kot imata obe mesti skupaj prebivalcev, po pričakovanjih pa naj bi v celem letu dogodke skupno obiskalo okoli dva milijona ljudi.

Uradno odprtje

Na kulturni praznik bo sprevod z goriške železniške postaje krenil ob 10. uri, uradna slovesnost bo ob 16. uri na Trgu Evrope. Proslave, ki jo snuje režiserka in pobudnica kandidature Neda Rusjan Bric, se bosta udeležila predsednika obeh držav. Iz Rima prihaja Sergio Mattarella, iz Ljubljane Nataša Pirc Musar, medtem ko je zloglasna predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni vabilo zaradi drugih obveznosti odklonila. Pričakujejo tudi evropskega komisarja za izobraževanje, kulturo, mladino in šport Glenna Micallefa.

Opis dogajanja

Na otvoritveni slovesnosti bo več kot 2000 nastopajočih z obeh strani meje. Celodnevno dogajanje na petih glavnih prizoriščih obeh mest bo mogoče spremljati tudi v neposrednem prenosu, so pred dnevi sporočili organizatorji. 

Dnevni del se bo začel ob 10. uri z začetkom čezmejnih orkestrov, ki bodo začeli s povorko pred železniško postajo v italijanski Gorici pri Trgovskem domu. Ob 10.45 se jim bodo pridružili še čezmejni policijski orkestri in jih popeljali do Travnika/Piazza della Vittoria v Gorici, kjer bodo ob 11.15 nagovori obeh županov in kulturni program. Od tam bo brezmejna povorka – 1400 nastopajočih iz lokalnih društev, zamejskih organizacij in gostov iz pobratenih mest – šla dobesedno čez mejo.

Prestopila jo bo malo pred 14. uro in nadaljevala pot po Erjavčevi ulici do Bevkovega trga, kjer bosta ob 15. uri pozdravila Novogoričane in obiskovalce tudi oba župana ob okusih lokalnih dobrot. Na trgu Evrope, ki leži v obeh državah, bo ob 16. uri uradna slovesnost z nagovori. Občinstvo bodo nagovorili predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar in predsednik Italijanske republike Sergio Mattarella ter drugi visoki gostje.

Največ obiskovalcev in vrhunec programa organizatorji pričakujejo na umetniškem spektaklu, osrednjem dogodku odprtja evropske prestolnice kulture ob 18. uri, ko bo mogoče utrip umetnosti prihajajočega leta občutiti na trgu Edvarda Kardelja, pred občinsko palačo Mestne občine Nova Gorica. Po slavnostnem nagovoru predsednika vlade Republike Slovenije in Novogoričana Roberta Goloba sledi spektakel svetlobe, zvoka in gibanja.

Prizorišče pred stavbo Mestne občine Nova Gorica in Slovenskim narodnim gledališčem bodo zavzeli umetniški nastopi in projekcije na pročeljih stavb. Ko bo zašlo sonce, bo čas za brezmejno zabavo in okuse brez meja. Na Bevkovem trgu, trgu Edvarda Kardelja, trgu Evropen goriškem Travniku boste namreč lahko uživali v brezmejni zabavi v različnih zvrsteh glasbe z vrhunskimi nastopajočimi ter stojnicah brezmejnih okusov s hrano in pijačo.

 

Za obe mesti bo to velik protokolarni, logistični in varnostni izziv. Na goriški kvesturi so že razkrili, da bodo nad otvoritveno slovesnostjo bdeli tudi z ostrostrelci, psi za iskanje eksploziva in droni. Novogoriški župan Samo Turel je zadovoljen, da je slovenska država otvoritveno slovesnost prepoznala kot prireditev državnega pomena. »Za pomoč pri organizaciji so aktivirane vse državne institucije, od protokola Vlade RS do ministrstev za obrambo in notranje zadeve,« pojasnjuje, da jim bosta policija in vojska pomagali pri logistiki in zagotavljanju varnosti.

Kaj sledi

Napovedanih je več kot 400 uradnih dogodkov in še vsaj toliko spremljevalnih. Največ obiska pričakujejo na majskem pohodu za Evropo, septembrskih Okusih brez meja in decembrskem prižigu skupnih prazničnih luči. Med gledališkimi dogodki velja omeniti serijo dvanajstih predstav Dodekalogija režiserja Tomija Janežiča. Umetniški vodja EPK Stojan Pelko jo izpostavlja kot najbolj ambiciozen in kompleksen projekt EPK. Vsak mesec bo na sporedu ena od predstav, govorile bodo o kompleksnosti goriškega prostora, kjer je nekaj povsem običajnega, da na domačem vrtu najdeš granato.

Razstava Andy Warhol, Beyond borders, Gorica december 2024-maj 2025, Evropska prestolnica kulture / Foto: Nataša Bucik Ozebek

Na italijanski strani je kot eden od presežkov EPK že odprta razstava Andyja Warhola. / Foto: Nataša Bucik Ozebek

Prva bo odigrana za enega samega posameznega gledalca v počitniški prikolici Adria, ena bo v vasi Hrušče, kjer Janežič živi in ustvarja, največja bo pred 2200 gledalci na novogoriškem stadionu, najdaljša bo dolga več kot štiri ure. Pri ustvarjanju sodeluje približno 70 igralcev in šest gledališč. Kljub temu Janežič pojasnjuje, da pri pripravi dodekalogije pred sabo ni imel ambicije megalomanskosti: »To ne bo spektakel, ki bi hotel ljudi navduševati na površen način.«

Od pojočih dreves do klavirja na mostu

EPK bo na Goriško pripeljala Slavoja Žižka, v Rafutskem parku bodo ob pomoči Dresdenskih simfonikov zaigrala drevesa, julijski koncert svetovno znanega pianista Aleksandra Gadžijeva se bo odvil na kamnitem Solkanskem mostu čez reko Sočo, isti mesec bo v solkanskem kamnolomu nastopil prvi čezmejni ansambel plesalcev sodobnega plesa v zgodovini Nove Gorice. Sodobna razstava, ki jo bodo obiskovalci lahko soustvarjali, bo predstavljena v EPIC – novem kulturnem interpretativnem centru, nekdanjih prostorih skladišča Slovenskih železnic, kjer lovijo roke z gradbenimi deli.

Ob kulturi tudi kolesa in vlaki

Ne le kultura, Evropsko prestolnico kulture bodo zaznamovali tudi drugi dogodki. V soboto, 24. maja, se bo v Novi Gorici končala 14. etapa letošnjega Gira d'Italia, ene največjih kolesarskih dirk na svetu. V več kot sto letih dirke je ta doslej na naše ozemlje zavila osemkrat, le štirikrat pa se je katera od etap končala na sedanjem ozemlju Slovenije. Na kulturni praznik in dan uradnega začetka EPK bo med Novo Gorico, Gorico in Benetkami prvič peljal potniški vlak, dan po odprtju pa bo stekla redna železniška povezava med Goricama, pogosteje, vsakih 20 minut, bo odtlej mesti povezoval tudi javni avtobusni potniški promet. Sadili bodo tudi drevesa, plavali, tekli, pustovali, kuhali in še marsikaj.

V Italiji je že na ogled razstava ikone poparta Andyja Warhola, čez poletje se bodo tam odvili tudi odmevnejši koncerti Robbieja Williamsa, Stinga, Alanis Morissette in drugih. Novogoriški župan ob tem dodaja, da na EPK ne smemo gledati le z vidika kulture, ampak tudi kot razvojni projekt, saj je nominacija v regijo pripeljala tudi za 100 milijonov evrov naložb, ki jih sicer ne bi bilo. 

Priporočamo