Več kot 200.000 Dancev je podpisalo satirično peticijo, s katero izražajo željo po nakupu Kalifornije. Naslovili so jo Måke Califørnia Great Ægain (Naj bo Kalifornija znova velika), kar je odziv na napovedi nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bi rad kupil Grenlandijo.

Donald Trump je v zadnjem času večkrat omenil širjenje ameriškega ozemlja s kontroverznimi idejami, kot so priključitev Kanade kot 51. zvezne države, prevzem Panamskega prekopa in celo vzpostavitvijo ameriške nadvlade nad Gazo. Med temi predlogi je bil tudi poskus odkupa Grenlandije od Danske, kar je v tej skandinavski državi sprožilo diplomatske (in satirične) odzive.

Obrnjena igra

Tako so Danci obrnili igro – namesto da bi se branili pred ameriškimi ponudbami, so se odločili, da bodo sami predlagali nakup ameriškega ozemlja. Zakaj bi bilo po njihovem bolje, če bi Kalifornija sodila pod Dansko? Med ključnimi argumenti so navedli, da Kalifornija prideluje 90 odstotkov vseh ameriških avokadov, kar pomeni, da Danci nikoli ne bi ostali brez priljubljenega zajtrka – avokadovega toasta.

Drugič: slavni zabaviščni park Disneyland bi bil preimenovan v Hans-Christian-Andersen-Land, pri čemer bi mišek Miki dobil vikinško čelado.

Čeprav je peticija očitno satirična, Trumpove ambicije glede Grenlandije niso. Danska je v zadnjem času močno okrepila svojo vojaško prisotnost na največjem otoku sveta, saj skoraj polovica Dancev ZDA vidi kot grožnjo.

Tretjič: v slogu Trumpove retorike avtorji peticije navajajo, kako večina Dancev meni, da imajo pri njih najboljšo ter izjemno, krasno svobodo in mnoge svoboščine. S tem poudarjajo, da bi Danska, kot zaščitnica svobode, lahko Kalifornijo vodila bolje kot ZDA.

Slikovita vasica na Grenlandiji / Foto: Istock

Slikovita vasica na Grenlandiji / Foto: Istock

In kako, predlagajo, bi Danci financirali nakup Kalifornije? Avtorji peticije pravijo, da je Trump sam nekoč opisal Kalifornijo kot »najbolj propadlo državo v ZDA«. Iz tega sklepajo, da bi jo bil pripravljen prodati, če bi bila cena prava. Zato so se odločili zbrati bilijon dolarjev (»plus minus nekaj milijard«) prek platforme skupinskega oziroma množičnega financiranja.

Kaj bi rekli Kalifornijci?

V peticiji se še sprašujejo, kaj bi o tem utegnili reči prebivalci Kalifornije. »No, poglejmo resnici v oči,« pišejo avtorji. »Ali je Trumpa že kdaj zaustavila volja ljudstva? Če se bo odločil prodati Kalifornijo, jo bo prodal.«

Čeprav je peticija očitno satirična, Trumpove ambicije glede Grenlandije niso. Danska je v zadnjem času močno okrepila svojo vojaško prisotnost na največjem otoku sveta, saj skoraj polovica Dancev ZDA vidi kot grožnjo. Danska premierka Mette Frederiksen je sicer že večkrat jasno povedala: »Grenlandija ni naprodaj.«

Priporočamo