Na območju požarišča nad Renčami, kjer je pred dvema letoma divjal uničujoči požar, danes poteka velika akcija sajenja dreves, ki se je udeležujejo prostovoljci z vse Slovenije in celo sosednjih držav. Rokave je zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih, ki želijo s svojim delom naravi pomagati pri hitrejši obnovi.

Pogozdovanje Krasa 2024, prostovoljci / Foto: Nataša Bucik Ozebek

Pogozdovanje Krasa 2024 / Foto: Nataša Bucik Ozebek

Vodja sežanske enote Zavoda za gozdove Boštjan Košiček je ob tej priložnosti povedal, da so doslej v dveh letih obnovili 232 hektarjev pogorišča: na več kot 46 hektarjih so prostovoljci in izvajalci posadili sadike, na 135 hektarjih posejali seme in na 51 hektarjih posadili želod. Vse dosedanje akcije že kažejo rezultate, saj po besedah gozdarja posajene sadike lepo uspevajo.

Pogozdovanje Krasa 2024, prostovoljci / Foto: Nataša Bucik Ozebek

Sadike potrebujejo oporo / Foto: Nataša Bucik Ozebek

Še več prostovoljcev na območju Cerja pričakujejo jutri, skupaj pa bodo prostovoljci v dveh dneh posadili 20.000 sadik avtohtonih listavcev, kot so hrast cer in puhasti hrast, lipovec in koprivovec. Sadike so posebej za kraško pogorišče vzgojili v drevesnici Štivan pri Postojni.

Več o tem, zakaj so se prostovoljci pridružili akciji, od kje vse so prišli in zakaj vsaka taka rana v okolju dodatno prispeva k podnebnim spremembam, boste lahko prebrali v tiskani izdaji Nedeljskega dnevnika. 

Priporočamo