Italijan Jannik Sinner je na prvem grand slamu sezone, odprtem teniškem prvenstvu Avstralije, potrdil, da je trenutno najboljši teniški igralec na svetu. S svojo igro se je ne le najbolj približal neverjetni ravni zanesljivosti udarcev in psihične trdnosti, kakršni v svojih najboljših dneh še vedno kaže le Novak Đoković kot zdaj že nesporno najboljši tenisač v zgodovini, ampak jo trenutno celo presega. Sedemintridesetletni Srb se je namreč po davnih začetkih svoje kariere, ko je nanizal kar nekaj predaj zaradi težav z zdravjem, v Avstraliji spet soočil z omejitvami, ki mu jih je v zrelih letih začelo postavljati njegovo sicer vrhunsko pripravljeno telo.
Svet zase
Triindvajsetletni vsestranski talent, ki se je v najstniških letih kot mladinski reprezentant ene od smučarskih velesil moral odločiti za le enega od obeh športov, v katerih bi se lahko zavihtel na vrh sveta, je v finalu turnirja v Melbournu brez večjih težav premagal Nemca Alexandra Zvereva s 6:3, 7:6, 6:3 in tako ubranil lanski naslov ter osvojil svoj tretji grand slam v karieri. O njegovi psihični trdnosti priča tudi podatek, da ni izgubil še nobenega od svojih finalov grand slama, slavil pa je tudi v kar 19 od 24 finalov vseh turnirjev ATP ter v osmih od svojih zadnjih devetih.
»Z naskokom je najboljši igralec, trenutno je nekakšen svet zase. Upal sem, da bo finale bolj zanimiv, a Jannik je preprosto boljši,« je po tekmi 23-letnemu zmagovalcu in gledalcem priznal poraženi Nemec, ki je izgubil še v svojem tretjem finalu grand slama tokrat najbolj prepričljivo doslej. Leta 2020 je na US Opnu vodil že z 2:0 v nizih proti Dominicu Thiemu, a izgubil podaljšano igro odločilnega niza, lani pa je v finalu Rolanda Garrosa zapravil vodstvo z 2:1 v nizih proti Carlosu Alcarazu. Nemčija tako čaka na nov grand slam že vse od 28. januarja 1996, ko je Boris Becker ugnal Michaela Changa v Melbournu.
Južni Tirolec se je kljub veselju ob zmagi zavedal tekmečeve bolečine. Že ob koncu dvoboja je Zvereva sočutno objel in mu nekaj šepetaje prigovarjal, po tekmi pa ga je poskušal potolažiti še z mikrofonom v roki. »Vem, da nisi imel najboljšega dne. Si odličen igralec, verjemi vase. Vsi vemo, da si močan kot tenisač in oseba. Vsi v tenisu verjamemo, da lahko enkrat dvigneš enega od pokalov za grand slam,« je dejal nekoliko netipični Italijan, ki se vselej obnaša zelo umirjeno, zadržano in vljudno ter si je z obzirnostjo do tekmeca pri marsikom pridobil nekaj simpatij, ki jih je izgubil zaradi madeža s še nerazčiščenim dopingom. Zverev je kasneje razkril še, kaj mu je povedal ob mreži takoj po dvoboju: »Videl je, da sem precej čustven. Rekel mi je, da sem predober igralec, da ne bi kdaj dvignil trofeje. Res mi je bilo težko znova iti mimo pokala, kakršnega si želim najbolj v življenju.«
Zverev v zagati
Zvereva je tik pred njegovim govorom v še slabšo voljo spravila gledalka, ki je, preden so jo odstranili s tribun, trikrat zavpila, da Avstralija verjame Olji in Brendi. Gre za imeni bivših Zverevovih deklet (druga je tudi mati njegovega otroka), ki sta ga obtožili fizičnega nasilja. V prvem primeru ni bil kaznovan, v drugem pa se je dogovoril za poravnavo brez priznanja krivde, pri čemer je državi in za dobrodelne namene moral plačati 200.000 evrov.
V boljši luči se je Nemec, ki je svojo bolj divjo plat že nekajkrat razkril tudi na igrišču (denimo z lomljenjem loparja na sodniškem stolu), pokazal ob presenetljivi polfinalni zmagi proti Đokoviću, ki je po izgubljenem prvem nizu predal tekmo zaradi poškodbe stegenske mišice in bil za to od dela avstralskih gledalcev neupravičeno izžvižgan. Srb, ki je letos naskakoval že enajsti avstralski grand slam, je v odličnem četrtfinalnem boju generacij proti Alcarazu staknil poškodbo, pri kateri stiskanje zob ni več zaleglo. To je bil po lanski poškodbi na Rolandu Garrosu v manj kot letu dni že drugi grand slam, ki ga je 37-letni teniški velikan moral predati. »Prosim, ne žvižgajte igralcu, ki je poškodovan. Vem, da ste plačali vstopnice in upali na dolgo tekmo, a razumeti morate, da je Novak temu športu v minulih letih dal vse, kar je lahko,« je Zverev stopil v bran svojemu prijatelju in vzorniku. Podobno zgroženi so bili nad žvižgi dela nespoštljive avstralske publike, ki letos ni bila prav nič gostoljubna do tujih igralcev in igralk, tudi drugi tenisači.
Đoković, ki je za nejeverneže in amaterske zdravnike objavil tudi ultrazvočno sliko svoje natrgane mišice, je prvič doslej dopustil možnost, da je bilo to njegovo zadnje potovanje na avstralski grand slam. »Običajno rad pridem v Avstralijo, saj sem imel tu največ uspehov. Če bom zdrav, pripravljen in motiviran, bom prišel, sicer pa je bilo lahko to tudi zadnjič, kdo ve. Nisem se še odločil za razpored prihodnjega leta,« je dejal Srb, ki mu je glavni cilj osvojitev 25. grand slama, zaradi česar bo večino drugih turnirjev izpustil kljub posledičnemu drsenju po lestvici.
Trenerjevo slovo in Sinnerjev greh
»Res je nespoštljivo, da žvižgajo športniku, ki je želel osvojiti turnir, a ga je ustavila poškodba. Novak najbolje pozna svoje telo, saj je praktično doktoriral na njem. Ne bi ga odpisal kot zmagovalca še kakega grand slama, a leta so tu in tudi sam je rekel, da mu telo počasi odpoveduje, kar se prej ni dogajalo. V teh letih se kot pri avtu z veliko prevoženimi kilometri tudi pri vrhunskem športniku žal prej ali slej nekaj zalomi,« ugotavlja teniški komentator Peter Pevc, ki velik del zaslug za Sinnerjeve uspehe pripisuje tudi njegovemu trenerju Darrenu Cahillu, ki je svojčas do grand slam naslovov pomagal tudi Lleytonu Hewittu, Andreju Agassiju in Simoni Hakep.
»Cahill je eden najboljših trenerjev za izjemneže in zna iz talenta res izvleči maksimum. Tak trener manjka Alcarazu, ki je s talentom in fizičnimi sposobnostmi verjetno še bolj obdarjen, a ga je Novak taktično in psihično povsem nadigral. Zdi se, da bo moral svojo trenersko ekipo okrepiti še s kom, ki ni Španec, saj kljub lani osvojenima grand slamoma nekako stagnira in zdi se, da mu Sinner vse bolj uhaja,« razmere v moškem tenisu opisuje Pevc.
A tudi pred Sinnerjem je sila negotovo obdobje, saj je 59-letni Cahill prav v Avstraliji napovedal svojo skorajšnjo upokojitev, k čemur je morda kaj prispeval tudi vprašljiv razplet dopinške afere, saj Sinnerju na marčevski obravnavi njegovega primera grozi možnost do dveletne prepovedi igranja. Ob bolj ugodnem razpletu zanj pa se v kuloarjih neuradno omenja tudi možnost, da bi Cahilla nadomestil Goran Ivanišević, ki bi se tako spet pridružil še nekaj bivšim sodelavcem iz Novakove ekipe.