Soprog aktualne predsednice Republike Slovenije dr. Aleš Musar je po poklicu kemik, dolga leta se je kalil kot poslovnež, od nedavna je tudi matičar. V obnovljeni Ruski dači je poročil že kar nekaj parov, sam pa je svojo soprogo spoznal v Iranu, kamor je kot kompasov vodnik odpeljal turiste in novinarko. Poročena sta četrt stoletja. 

Vlogo prvega gospoda je od vsega začetka začrtal aktivno, lani je svojo soprogo spremljal na štirih uradnih obiskih v tujini, doma se ji je pridružil pri 68 dogodkih in prireditvah, na dvanajstih je zbrane tudi sam nagovoril. Na njegovo pobudo so lani Slovenijo obiskale prve dame Hrvaške, Islandije in Ukrajine. Letošnje leto je začel in nekatere tudi nekoliko razburil s humanitarnim obiskom Palestine ter s srečanjem direktorjev kulturnih ustanov.

Ste eden redkih soprogov predsednice. Kako se počutite v pretežno ženski družbi?

»Delovanje v družbi izjemno izobraženih in izkušenih ljudi, med katerimi je največ žensk, mi je v veselje in zadovoljstvo. Tisti, s katerimi sodelujem, imajo za seboj uspešne kariere in veliko znanja, ki ga tako kot jaz posvečajo svoji domovini. Najpomembnejše se mi zdi zavedanje, da je moja vloga podpora soprogi in da oba delujeva v dobrobit Slovenije.«

Se strinjate, da lahko predsedničin soprog s svojimi dejanji dvigne ali pa tudi pokvari ugled državi? Ste mogoče prav zaradi tega sedaj pri sprejemanju svojih poslovnih odločitev previdnejši?

»Študija tako imenovane mehke moči soprog in soprogov voditeljev držav je pokazala, da lahko njihove aktivnosti pomembno pripomorejo h krepitvi neformalne komunikacije in sodelovanja med državami, kar v praksi pomeni tudi ekonomsko uspešnost in ugled. Na srečo pri zasebnem poslovanju nisem niti v potencialnem konfliktu interesov, saj sem že od leta 2016 poslovno aktiven samo na področju kulturne dediščine.«

»Področja, na katerih delujem, sem izbral glede na svoja znanja in na osebno opažanje, kaj so problemi naše družbe, na katere morda lahko vplivam tudi s svojim delovanjem. Tako opozarjam na naraščajoč pojav demence ter na velik pomen zdravega življenjskega sloga otrok. Blizu sta mi tudi kulturna dediščina in znanost.«

Veliko se posvečate kulturni dediščini, dobrodelnosti, znanosti in otrokom. Kako ste izbrali področja, na katerih delujete, izhajajo iz vaših siceršnjih zanimanj?

»Področja, na katerih delujem, sem izbral glede na svoja znanja in osebna opažanja, kaj so problemi naše družbe, na katere morda lahko vplivam tudi s svojim delovanjem. Tako opozarjam na naraščajoč pojav demence in na velik pomen zdravega življenjskega sloga otrok. Blizu sta mi tudi kulturna dediščina in znanost. V dveh letih se je pokazalo, da v svoji vlogi v resnici lahko pripomorem k osvetljevanju izpostavljenih problematik in iskanju rešitev zanje.«

Koliko časa vam jemlje ta funkcija, vseeno namreč ostajate redno zaposleni v svojem podjetju?

»Dan ima 24 ur in nobene mi ni težko posvetiti dobrobiti Slovenije. Vsaka še tako majhna pozitivna sprememba v družbi, ki je posledica tudi mojih aktivnosti, me navda z velikim zadovoljstvom. Ko se s soprogo dogovoriva, kaj je primerno in potrebno, vedno najdem čas.«

Aleš Musar kot soprog predsednice aktivno deluje na področju varovanja kulturne dediščine. / Foto: Nik Erik Neubauer

Aleš Musar kot soprog predsednice aktivno deluje na področju varovanja kulturne dediščine. / Foto: Nik Erik Neubauer

Smete videti vse dokumente, ki jih vaša soproga prinese domov, ali pa slišati vse njene telefonske pogovore, ki jih opravi od doma?

»Seveda ne. Tu imava s soprogo že leta izkušenj, saj je bilo tako tudi v času njene prejšnje kariere, ko jo je obvezovala odvetniška zaupnost. Tako je tudi prav.«

V ameriški zgodovini so prve dame pogosto predmet socioloških razprav in tudi ugibanj, koliko so s svojimi pogledi, mnenji in načeli vplivale na politične odločitve svojih mož. Vas vaša soproga pogosto prosi za nasvet? Ga tudi upošteva?

»Tako kot vedno se tudi zdaj pogovarjava o splošnih družbenih vprašanjih in tako kot vedno vsak od naju samostojno sprejema svoje odločitve. Pogosto se strinjava, vedno pa tudi ne.«

Načrtujete morda srečanje z ameriško prvo damo Melanio Trump? Sta se že imela priložnost pogovarjati, odkar je v Beli hiši?

»Z družino Trump smo že leta v stiku. Za konkretne načrte pa je še dovolj časa.« 

Priporočamo