Tako kot večina znamenitih jedi ima tudi tempura sila pestro zgodovino. Legenda pravi, da je leta 1543 kitajsko ladjo, ki je bila namenjena v Macao, na njej pa so bili tudi trije portugalski mornarji, zaneslo s poti, tako da je pristala na manjšem japonskem otoku Tanegašima.

Tempura

Sestavine:

Za testo:

       1       jajce

       250 ml       ledeno mrzle vode

       150 g       moke

       800 ml       rastlinskega olja za cvrtje

       16       kozic

       1       srednje velika bučka

       1       jajčevec

       1       korenček

       1       sladki krompir

       8       šampinjonov ali gob šitak

Priprava:

1       Zelenjavo očistimo in narežemo na tanjše rezine, palčke ali kolobarje. Prav tako očistimo kozice, jim odstranimo lupino in jih rahlo zarežemo, tako preprečimo, da bi se med cvrenjem preveč zvile.

2       Pripravimo testo. V večji skledi z vilicami rahlo razžvrkljamo jajce, prilijemo ledeno vodo in rahlo premešamo, šele nato dodamo moko. Testo naj ostane rahlo grudasto, da bo med peko ostalo hrustljavo.

3       V globoki posodi segrejmo olje na približno 170–180 °C. Vsak košček zelenjave in kozic potopimo najprej v moko, nato pa še v testo, ga rahlo otresemo, da se odcedi odvečna zmes, in previdno spustimo v vroče olje. Tempuro cvremo dve do štiri minute, dokler skorjica ni zlatorjava in hrustljava. Ker sestavine za omako tencuju niso ravno v vsakem gospodinjstvu, si za pomakanje slastnih cvrtkov pripravimo svojo omako po želji, tempuro pa postrežemo za predjed.

Antonio da Mota, Francisco Zeimoto in Antonio Peixoto naj bi bili prvi Evropejci, ki so kadar koli stopili na japonska tla. Ker je bila Japonska takrat ravno sredi državljanske vojne, so spretni trgovci iz Evrope v malce bolj severno ležečem pristanišču Nagasakiju na otoku Kjošu postavili trgovsko bazo in začeli prekupčevati najprej s strelnim orožjem, nato pa še z drugimi izdelki, kot so milo, tobak in volna, s seboj pa so seveda prinesli tudi svoje kuharske veščine. Med jedmi, ki so jih pogosto pripravljali in z njimi navduševali gostitelje, je bila tradicionalna portugalska poslastica piexheinos de horta, kar dobesedno pomeni ribica z zelenjavnega vrta, pa čeprav z ribami nima nobene zveze, ker gre za ocvrti stročji fižol, ki so ga v domovini navadno uživali v predpustnem obdobju, ko je bil zapovedan post.

piščančja bedra / Foto: Dzs

Foto: DZS

Piščančja bedra v vinu

Sestavine:

4       piščančja bedra

30 g       masla

1       čajna žlička sladkorja

1       čajna žlička moke

3 dcl       rdečega vina

2       stroka česna

       peteršilj, drobnjak in rožmarin

Priprava:

Piščančja bedra operemo, jih posušimo s kuhinjsko brisačo, posolimo in na ponvi na maslu popečemo z obeh strani ter jih damo na krožnik. V isti ponvi karameliziramo sladkor, dodamo še moko in na hitro vse skupaj popražimo. Prilijemo vino, solimo in popramo ter primešamo suhe začimbe in sesekljan česen ter počakamo, da omaka zavre. Vanjo zložimo opečena bedra, pokrijemo s pokrovko in kuhamo približno 25 minut. Vmes bedra obrnemo in po potrebi zalijemo s tekočino, postrežemo pa jih v družbi kruhovih cmokov, riža ali pečenega krompirja.

Uspešna trgovinska menjava med Japonci in Portugalci je potekala le do leta 1639, ko je tam vladajoči šogun prišel do spoznanja, da krščanstvo, ki so ga širili misijonarji, ki so prišli na otočje kmalu za mornarji, ogroža japonsko družbo, zato je Evropejce nagnal nazaj domov. Kljub temu da so odšli vsi do zadnjega, pa je za njimi ostala kulturna sled v obliki ocvrtega stročjega fižola, ki so mu Japonci kasneje nadeli ime tempura. Beseda naj bi bila prav tako portugalska zapuščina, saj izhaja latinske besede tempora in se je nanašala na post v času pusta, s tem, da so osnovno jed, kot je v njihovi navadi, izpilili do potankosti.

Chia pudding with persimmon. Autumn or winter dessert. light gray background. Healthy vegan, vegetarian breakfast table. / Foto: Gorchittza2012

Foto: iStock

Kakijeva krema z grškim jogurtom in semeni chia

Sestavine:

4       zreli kakiji

400 g       grškega jogurta

2       žlici medu

2       žlički limonovega soka

2       žlici semen​ chia

Priprava:

Kakije operemo in jim z žlico odstranimo meso, ki ga damo v skledo ter mu primešamo med in sok limone. V servirne kozarce najprej prilijemo kakijevo kremo, nato pa še jogurt, da dobimo dve plasti oranžnorjave in bele barve, po vrhu pa potresemo s semeni​ chia. Preden sladico postrežemo, jo pustimo dvajset minut počivati v hladilniku.

Tempura je postala del japonskega vsakdanjika in jo pripravljajo tako v domačih kuhinjah kot v najprestižnejših restavracijah. Testo, v katero največkrat pomakajo na trakove ali kose narezane različne vrste zelenjave, gob in morskih sadežev pa tudi rib, ki jih nato na hitro ocvrejo, je pripravljeno iz le treh sestavin: jajc, moke in ledeno mrzle vode. Prav mrzla voda je pri pripravi tempure poleg tega, da se testo čim manj meša, ključnega pomena, saj upočasni razvoj glutena v moki, kar zagotavlja, da je cvrtje bolj hrustljavo. Na Japonskem tempuro največkrat spremlja slastna omaka tencuju, ki je narejena iz dašija – jušne osnove, narejene iz rib in alg kombu, riževega vina mirina in sojine omake.

Priporočamo