Rubrika Vseveda Neda že več let informira in zabava bralce Nedeljskega. Tokrat na spletu objavljamo eno njenih najnovejših »modrovanj«. V resnici gre običajno za preklemansko pomembna vprašanja, odgovore pa Vseveda Neda (prave identitete ne razkrivamo) poišče tudi pri strokovnjakih, v literaturi in drugod. Dovoljena so vsa mogoča vprašanja, tudi komentarji ali mnenja. Pošljete jih lahko na neda@nedeljski.si. Poglejmo si torej, o čem je bilo govora v aktualni številki Nedeljca, prihodnjič pa morda sledi kakšno vaše spletno vprašanje.

 

Med novoletnimi prazniki so našo bralko Uršo iz okolice Ljubljane pestile težave z zobmi. Presenetile so jo na novo leto, ko se je začela huda bolečina v zobu, nato pa ji je otekla cela desna stran obraza. Ker njena zobozdravnica ob praznikih seveda ne dela in tudi nihče drug, se je po pomoč obrnila na dežurno urgentno zobozdravstveno ambulanto na Metelkovi v Ljubljani, saj v Domžalah in okolici ni drugega dežurnega. Presenetilo jo je, ko ji je dežurni zobozdravnik, ki je bil sicer zelo prijazen, povedal, da nimajo rentgena, na katerem bi lahko videli, kaj se z zobom pravzaprav dogaja, in je tako edina možnost, da ji predpiše antibiotik. Po nekaj dneh je oteklina izginila, zob ni več bolel in po dolgih prazničnih dneh, ki so se letos držali skupaj, je po petih dneh končno prišla do svoje zobozdravnice, ki je ugotovila, da je treba zdraviti zobno korenino. Ob vsem tem se ji zastavlja vprašanje, kako to, da urgentna zobozdravstvena ambulanta, ki je edina za osrednjo Slovenijo, ne premore rentgenskega aparata. Sprašuje se, kaj bi se zgodilo, če antibiotik ne bi učinkoval. Kam bi jo poslali v tem primeru?

Zobozdravstvena nujna medicinska pomoč, ki deluje v sklopu dežurne službe v Zdravstvenem domu Ljubljana, je, kot so mi razložili, namenjena obravnavi nujnih stanj v zobozdravstvu. To, da vas je bolel zob, ki ga je spremljala oteklina, je nujno stanje, a očitno ni bilo življenjsko ogrožajoče. Takšna stanja so izjemno redka in v primeru hujšega stanja, pri katerem je RTG-slikanje za diagnostični postopek nujno, paciente napotijo na Stomatološko kliniko UKC Ljubljana. RTG-slikanje je le ena od diagnostičnih metod. Vsekakor hujša zdravstvena stanja na tem področju že po sami naravi poteka bolezenskega procesa, ne glede na to, ali je potrebno RTG-slikanje ali ne, sodijo na višjo (praviloma terciarno) raven zdravstvene obravnave, odgovarjajo v ZD Ljubljana.

Na vprašanje, ali razmišljajo o tem, da bi v urgentno ambulanto namestili rentgenski aparat, ne odgovorijo natančno, a pravijo, da se strokovnjaki v okviru svojih dejavnosti redno dogovarjajo o najnovejših dognanjih, smernicah, se seznanjajo s primeri v praksi in se v okviru zmožnosti ter upravičenosti nabave dogovarjajo o uvedbi morebitnih novosti. Tako vam ne morem reči, da bodo rentgenski aparat v kratkem nabavili, čeprav bi bilo to, če mene vprašate, smiselno, saj bi na tak način lahko odkrili, kaj se z bolečim zobom pravzaprav dogaja. A glede na to, v kakšnem stanju je naše zdravstvo, je težko pričakovati, da bi se zgodile kakšne spremembe v tej smeri. 

Priporočamo