Izguba pomembnega, nam dragocenega predmeta je lahko zelo frustrirajoča. Ko ugotovimo, da nekaj pogrešamo, naj bodo to prstan, ključi, denarnica, karkoli že, pa lahko sledimo naslednjim nasvetom oziroma tehnikam, s katerimi morda izgubljeno najdemo prej, kot bi sicer.

1. Pomislite, po čem predmet izstopa

Osredotočite se na posebne lastnosti izgubljenega predmeta, kot so velikost, barva, tekstura ali oblika. Raziskave namreč kažejo, da iskanje na podlagi značilnosti pospeši in izboljša učinkovitost. Namesto da pregledate vse reči v prostoru, usmerite pozornost samo na predmete, ki ustrezajo takšnim določenim lastnostim. Recimo: ker so ključi kovinski, pogledamo samo tisto, kar ima enak sijaj. 

2. Razmislite o verjetnih scenarijih

Dobro premislite, kako in zakaj bi lahko predmet izgubili ter kje bi lahko bil. Strokovnjaki predlagajo, da si zastavimo ključna vprašanja o svojih navadah, kot so: kje običajno odlagamo predmete ter ali smo določen predmet že kdaj izgubili in kje smo ga našli? Razmislite o posebnih situacijah, ki bi lahko privedle do izgube. Recimo: če izgubimo prstan, pomislimo, ali smo si prali ali mazali roke.

3. Poustvarite svoje gibanje

Poskusite ponoviti dejanja, svoje gibanje, med katerim ste morda neko reč izgubili. To vključuje simulacijo gibanja predmeta v prostoru, kjer ste ga nazadnje videli. Takšno  taktiko lahko še posebej učinkovito uporabimo pri iskanju nakita, ki je bil izgubljen v določenih okoliščinah. Obnovitev »scenarija« nam lahko razkrije nove namige o možni lokaciji.

S kombinacijo teh tehnik precej povečamo možnost, da predmet, ki smo ga izgubili, hitreje najdemo.

4. Spremenite perspektivo

Ne omejujte se na iskanje na očitnih mestih. Psihološke raziskave so pokazale, da pomaga, če na okolico gledamo z vseh mogočih zornih kotov, torej v, če tako rečemo, 360 stopinjah. To pomeni, da pogledamo navzgor, navzdol, levo, desno, se prilagodimo ali celo spremenimo zorni kot gledanja. Tak pristop lahko razkrije predmete, ki jih prej nismo opazili.

5. Preiščite nenavadna in nepričakovana mesta

Če predmeta ne najdete na običajnih mestih, preverite še tista, kjer je verjetnost manjša. Na nek način se moramo »prisiliti« iskati tam, kjer običajno ne bi. Predmet ste morda pomotoma odložili na nenavadno mesto oziroma ga je nekdo drug premaknil.

6. Razdelite prostor na odseke in sistematično preiščite vsakega

Uporabite metodo »mrežnega iskanja«. Predstavljajte si, da je prostor kot nekakšna mreža, pri čemer moramo temeljito pregledati vsak del posebej. Ta sistematičen pristop je še posebej uporaben v neurejenih prostorih, kjer je težko opaziti značilnosti predmeta. Tako zagotovite, da noben del ne ostane nepreverjen.

Skratka, iskanje izgubljenih predmetov je lahko manj stresno, če uporabimo premišljene strategije. S kombinacijo teh tehnik precej povečamo možnost, da predmet, ki smo ga izgubili, hitreje najdemo.

Priporočamo