»Kokain ni legalen zato, ker se ga proizvaja v Južni Ameriki, in ne zato, ker bi bil nevarnejši od viskija,« je kolumbijski predsednik Gustavo Petro dejal med šesturnim sestankom z ministri, ki so ga prenašali v živo. »Znanstveniki so opravili analize,« je še podkrepil svoje besede.
Kolumbija je največja svetovna proizvajalka kokaina, ki največkrat konča pri uporabnikih v ZDA in Evropi. Petro, ki državo vodi od leta 2022, je ob nastopu mandata obljubil, da se bo resno spopadel s trgovino s prepovedanimi drogami, a se je v zadnjih dveh letih proizvodnja kokaina še povečala. Urad Združenih narodov za droge in kriminal je jeseni sporočil, da je proizvodnja kokaina v letu 2023 dosegla rekordnih 2600 ton, pri čemer gre za 53-odstotno povečanje glede na leto prej.Na sestanku je Petro dejal, da bi bilo treba kokain legalizirati, kar bi ustavilo tihotapljenje. »Če želite mir, je treba ustaviti posel trgovine z drogami. Zlahka bi ga razbili, če bi kokain prodajali kot vino,« je dejal. Kot je še izpostavil, je veliko nevarnejši denimo fentanil, sintetična droga, ki je v središču čedalje hujše opioidne krize v ZDA. »Fentanil ubija Američane, a ni iz Kolumbije. Ustvarile so ga severnoameriške multinacionalke,« je dejal.
Alkohol na neslavnem piedestalu
Izhajajoč iz študije, ki so jo britanski raziskovalci leta 2010 objavili v znanstveni reviji Lancet, je alkohol najbolj škodljiva droga, hujša od vseh drugih. V študiji, ki jo je financiral Britanski center za študije kriminala in drog, so strokovnjaki ocenli škodljivost 20 drog ter jih rangirali glede na to, kako škodljive so za posameznika in družbo. Preverjali so, kako zasvojljiva je snov in na kakšen način škoduje telesu, ocenjevali pa so tudi njeno okoljsko škodljivost, vlogo v razpadu družin in ekonomsko škodo.
Ugotovili so, da so heroin, krek in metamfetamin najbolj smrtonosni. Ko so upoštevali širšo sliko in splošno škodljivost, so na vrh lestvice uvrstili alkohol, ki mu sledita heroin in krek. Marihuana, ekstazi in LSD so pristali nižje na lestvici.
Sporočilo avtorjev študije je bilo, da je treba agresivneje nastopiti proti alkoholu in boj proti njemu uvrstiti v strategijo javnega zdravja. Opozorili so tudi, da trenutna klasifikacija drog ni ustrezna. »To, da sta kokain in heroin nelegalna, ju še ne dela nevarnejših,« so zapisali.
Zakaj je alkohol bolj škodljiv?
Alkoholu je titula najbolj škodljive droge po besedah strokovnjakov pripadla tudi zato, ker je tako široko sprejet in ker uničuje življenja ne samo tistih, ki ga uživajo, temveč tudi njihovih družinskih članov.
Pri prekomernem pitju alkohol poškoduje skoraj vse organe in je povezan s kopico bolezenskih stanj, tudi z rakom. Študija, objavljena v zborniku Addiction, je predstavila dokaze, da je alkohol neposredno povezan z rakom dojk, jeter, črevesja in požiralnika. Povezan je tudi z višjo umrljivostjo in večjo stopnjo kriminala kot vse druge droge – vključno s heroinom.