Na Kliniki Golnik vsako leto obravnavajo približno 200 pacientov z najtežjimi oblikami alergije, ki so smrtno nevarne. Ocenjujejo, da v Sloveniji zaradi anafilaksije umrejo od dva do trije ljudje na leto, pri tem gre v večini primerov za alergijo na pike žuželk, zdravila ali hrano.
Anafilaksija je huda alergijska reakcija, ki se pojavi hitro in lahko povzroči tudi smrt, če ni ustrezno zdravljena. »Pri anafilaksiji je ključna hitra aplikacija adrenalina, ki pomaga preprečiti napredovanje simptomov, kot so dihalna stiska, nenadno znižanje krvnega tlaka in odpoved srca. Vsaka zamujena minuta poveča tveganje, da se stanje poslabša, kar je lahko tudi smrtno nevarno,« opozarja specialist alergologije in klinične imunologije na Kliniki Golni, asist. Mark Kačar.
Prvo in najpomembnejše zdravljenje anafilaksije pa je takojšnja injekcija adrenalina v stegensko mišico, ki ga pacienti z znano hudo alergijo običajno nosijo s seboj v obliki samoinjektorja. Vendar pa zgolj predpisovanje samoinjektorja ni dovolj. »Kljub temu da imajo pacienti, ki so doživeli hudo sistemsko preobčutljivostno reakcijo, predpisane samoinjektorje adrenalina, jih v številnih primerih ne nosijo s seboj ali pa niso dobro poučeni o pravilni uporabi, kar omejuje učinkovitost hitrega ukrepanja oziroma povzroča zamude pri zdravljenju. Poleg pravočasne aplikacije adrenalina je med anafilaksijo ključno tudi, da pacient leži, saj lahko nenadno vstajanje, kljub zdravljenju z adrenalinom, povzroči poslabšanje stanja in resne zaplete, vključno s srčnim zastojem,« dodaja Tea Močnik, medicinska sestra s specialnimi znanji s področja alergologije in klinične imunologije.
Po anafilaktični reakciji je ključno izogibanje znanim alergenom. priporočljivo je tudi redno obnavljanje znanja o prepoznavanju simptomov in ukrepanju ob anafilaksiji.
Klinika Golnik velja sicer za vodilno ustanovo v Sloveniji na področju alergologije. Osredotočajo se na iskanje genetskih markerjev hude anafilaksije, obenem pa pripravljajo zdravstvenovzgojni program za preventivo anafilaksije. Namenjen bo tveganim skupinam, ki še nimajo znane preobčutljivosti, kot so na primer čebelarji.