Raziskovalci so ugotovili, da imajo sladkorni bolniki, ki večkrat posežejo po dietah in posledično hitro hujšajo in se tudi hitro zredijo, večje možnosti za okvaro ledvic. Pri hitrem nihanju teže se namreč sposobnost ledvic, da filtrirajo toksine iz krvi, lahko zmanjša za 40 odstotkov.
"Raziskava je pokazala, da je veliko nihanje telesne teže povezano s povečanim tveganjem za napredovanje diabetične ledvične bolezni pri ljudeh s sladkorno boleznijo tipa 1, neodvisno od tradicionalnih dejavnikov tveganja za to bolezen," je povedala vodilna raziskovalka Marion Camoin in dodala, da gre za prvo študijo, ki je to ugotovila.
Strokovnjaki opozarjajo, da ta vzorec izgube in vnovičnega pridobivanja telesne teže povečuje tveganje tudi za bolezni srca, tako pri zdravih ljudeh kot pri ljudeh s sladkorno boleznijo. Ob tem so dodali tudi, da je sladkorna bolezen tipa 1 dolgo veljala za bolezen vitkih ljudi, vendar ni več tako.
Stabilnost telesne teže pozitivno vpliva na zdravje
V študiji je sodelovalo 1400 oseb, raziskovalci pa so preučili njihove večletne podatke o telesni teži. Ekipa je primerjala nihanje telesne teže z določenimi kriteriji, ki kažejo, kako dobro delujejo posameznikove ledvice.
Med tistimi, ki so bili na hitri dieti, se je delovanje ledvic poslabšalo, poleg tega pa so imeli pogosteje povišano raven albuminov v urinu. To so nevtralne beljakovine, ki se v večjih količinah pojavljajo pri bolnikih z boleznijo ledvic. Raziskovalci so povedali, da zaenkrat še ni jasno, zakaj bi ponavljajoče hujšanje in vnovično pridobivanje telesne teže škodovalo zdravju ledvic.
"Strategije, namenjene zmanjševanju telesne teže pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 1, se morajo osredotočiti na spodbujanje dolgoročnega vzdrževanja telesne teže, saj lahko stabilnost telesne teže pozitivno vpliva na zdravstvene izide," so sklenili raziskovalci.