Veliko kirurgov v operacijski sobi med operacijo predvaja nežno glasbo. Vsi ti kirurgi trdijo, da glasba sprosti napetost kirurške ekipe in pomaga pacientu, da se sprosti med čakanjem na anestezijo. Ne gre samo za kirurge. Dr. Mathew Lee, direktor Rush Rehabilitation Institute v New Yorku, pravi, da so se že večkrat prepričali, da lahko z glasbo preprečimo resne zaplete med boleznijo, izboljšamo splošno počutje bolnika in skrajšamo bivanje v bolnišnici.
Glasba kot dodatek standardni terapiji je pokazala ugodne učinke pri zdravljenju migrenskih glavobolov. Pacienti so poslušali svojo najljubšo glasbo. Nedonošenčki in dojenčki z nizko porodno težo, ki so bili vsak dan uro in pol izpostavljeni pomirjajoči vokalni glasbi, so v povprečju ostali na oddelku za intenzivno nego le 11 dni v primerjavi s 16 dnevi pri kontrolni skupini.
Kako glasba pomaga? Nekatere študije kažejo, da lahko zniža povišan krvni tlak, bazalni metabolizem in hitrost dihanja ter tako zmanjša fiziološke odzive na stres.
Glasbena terapija se je izkazala za posebej učinkovito na treh ključnih medicinskih področjih:
Bolečina, anksioznost in depresija
Glasba Bacha, Beethovna, Brahmsa ali sproščajoč jazz je ženskam pomagal pri lajšanju bolečin med porodom.
Bolniki z rakom se pogosto predajajo težkim mislim in se umaknejo v svojo bolniško sobo, nekateri celo nočejo govoriti z zdravniki in medicinskimi sestrami. Tudi tu glasba pripomore k lažji komunikaciji in bolnike spodbuja k boljšemu sodelovanju pri zdravljenju.
Duševne, čustvene in telesne težave
Na šoli Ivymount v Rockvillu (ZDA), kjer skrbijo za mlade s težavami v razvoju, od čustvenih motenj do duševne zaostalosti, avtizma in učnih težav, uspešno izvajajo pomožno terapijo s petjem in plesom. Te dejavnosti pomagajo, da se otroci lažje učijo obvezno in usvojijo drugo učno snov. Zanimivo je, da večina hudo prizadetih otrok običajno ignorira druge vrste stimulacije in se odziva na glasbo.
Nevrološke bolezni
Izkušnje in poročila nekaterih zdravnikov pravijo, da se bolniki z različnimi nevrološkimi obolenji, ki ne morejo govoriti ali se premikati, pogosto pozitivno odzovejo na glasbo in začnejo govoriti, nekateri pa tudi zaplešejo. Moč glasbe pri takih bolnikih je izjemna. Dober odziv na glasbo lahko opazimo predvsem pri starejših bolnikih, ki so utrpeli možgansko kap.
Seveda koristi glasbe niso omejene le na bolne. Glasba nam zdravim ljudem v vsakdanjem življenju lahko predstavlja užitek, razvedrilo in prijetno sprostitev. Glasba ni čarovnija, ampak je bodisi v bolnišnici ali doma, za mlade in stare, lahko močno zdravilo, ki nam vsem pomaga.