Tudi v decembru vas vabimo k ogledu oddaje Zdravnik ob 18h. Infektolog prof. dr. Janez Tomažič bo pojasnil, kako lahko poskrbimo, da nas pljučnica ne spravi v bolnišnico. Kar polovico pljučnic namreč povzroča pnevmokok. Vabljeni torej danes ob 18h na splet, zlasti tisti, ki vas skrbi za zdravje starejših od 65 let, majhnih otrok in kroničnih bolnikov.
Prof. dr. Janez Tomažič, specialist infektologije in interne medicine s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, nam bo pojasnil, zakaj je pnevmokokna okužba še posebej nevarna za otroke, mlajše od dveh let, in starejše od 65 let ter za bolnike s kroničnimi boleznimi in osebe z oslabljenim imunskim sistemom. To so predvsem ljudje s srčno-žilnimi obolenji, sladkorno boleznijo, astmo, kronično obstruktivno pljučno boleznijo in rakom ter tisti, ki okrevajo po transplantaciji, posamezniki, ki prejemajo imunosupresivno terapijo, in pacienti, ki jih zdravijo z dializo, pa tudi kadilci in alkoholiki.
Usoden pnevmokok
Pnevmokok je bakterija, ki lahko povzroči resne bolezni: pnevmokokno pljučnico, okužbo krvi (bakteriemija) in vnetje možganskih ovojnic oziroma meningitis. Nekatere hujše pnevmokokne okužbe se lahko končajo celo s smrtjo.
V oddaji bo sogovornik odgovarjal na vprašanja moderatorke Vanje Badovinac in pojasnil, kako se lahko zaščitimo pred pnevmokoknimi okužbami. Cepljenje proti pnevmokoku je ena najučinkovitejših oblik zaščite pred temi resnimi okužbami, ki lahko prizadenejo prav vsakogar od nas, v vseh obdobjih leta. Bakterijo pnevmokok ima namreč v sluznicah dihal, predvsem v nosu in v žrelu, skoraj vsak človek. Okužba se prenaša kapljično, ob tesnem stiku dveh ljudi.
Pnevmokokne okužbe so prisotne vse leto, še bolj nevarne pa so v obdobju, ko je bolj pogosto moteno delovanje imunskega sistema. Imunski sistem lahko oslabijo stres, huda utrujenost ali neprespanost, pa tudi virusna okužba (na primer gripa) lahko na imunski sistem vpliva tako zelo neugodno, da pride do kasnejše bakterijske okužbe.
S cepljenjem proti zapletom
"Vsaka bolezen, ki jo lahko preprečimo s cepljenjem, pomeni manj zapletov in hospitalizacij," poudarja prof. dr. Tomažič. Voditeljica oddaje Vanja Badovinac ga bo prosila, naj predstavi znanstvene podatke dolgoletnih raziskav, ki dokazujejo, da cepljenje zmanjšuje tveganje za zaplete in smrtnost v primerih pnevmokoknih okužb, še posebej pri ogroženih skupinah. Pojasnila bosta tudi, da je v Sloveniji cepljenje proti pnevmokoknim okužbam brezplačno za vse ljudi, starejše od 65. let, otroke, mlajše od petih let, in kronične bolnike.
Sogovorniku bomo z veseljem zastavili tudi vaša vprašanja – še vedno jih sprejemamo na elektronskem naslovu zdravnikob18h@dnevnik.si.
Posnetke dosedanjih oddaj si lahko ogledate na spletni strani https://www.zdravnikob18h.si/.
Podpornik oddaje: