Znanstveniki uporabljajo živali za napovedovanje potresov, vulkanskih izbruhov in mnogih drugih naravnih pojavov. Gre pravzaprav za precej obsežne raziskave, kot poroča britanski The Observer, v katerih bodo že kmalu spremljali gibanje bitij celo iz vesolja, vključujejo pa tisoče psov, koz in drugih domačih ter širok nabor prostoživečih živali.

Pri tem uporabljajo majhne oddajnike, ki jih namestijo na sesalce, ptice ali insekte, gibanje bodo nato spremljali s posebej za to namenjenega satelita, ki bo izstreljen prihodnje leto.

Globalna mreža

Cilj ni samo preučevanje, kako se živali odzivajo na bližajoče se naravne dogodke, kot so vulkanski izbruhi, temveč tudi pridobivanje novih vpogledov v migracije, širjenje bolezni med živalmi in vpliv podnebne krize.

»Na koncu upamo, da bomo izstrelili floto približno šestih satelitov in vzpostavili globalno opazovalno mrežo, ki ne bo le zagotavljala podrobnosti o gibanjih prostoživečih živali in zdravju živali po vsem planetu, temveč bo razkrivala, kako se bitja odzivajo na naravne pojave, kot so potresi,« je za The Observer povedal vodja projekta Martin Wikelski z nemškega Inštituta Max Planck.

Zgodbe o živalih, ki se nenavadno obnašajo pred potresi ali izbruhi, sicer niso nove. Grški zgodovinar Tukidid je trdil, da so podgane, psi, kače in podlasice zapustili mesto Helike tik pred potresom leta 373 pr. n. št.

Vrednost preučevanja označenih živali na tem področju je že bila dokazana v zgodnjih eksperimentih na Siciliji na pobočjih gore Etna. Ugotovili so denimo, da je vedenje koz lahko koristno pri napovedovanju velikih vulkanskih izbruhov. Senzorji so pokazali, da živali postanejo nemirne in zavračajo premik na višje pašnike, ki bi jih sicer z veseljem obiskale. »Vedno vedo vnaprej, kaj prihaja. Ne vemo, kako to počnejo, vendar to počnejo,« je dejal Wikelski.

Podobno so raziskovalci spremljali pse, ovce in druge živali v Abruci v Italiji in ugotovili, da so se tudi one odzivale na načine, ki so v zadnjih 12 letih napovedali sedem od osmih večjih potresov v regiji.

Podgane zapustile mesto

Zgodbe o živalih, ki se nenavadno obnašajo pred potresi ali izbruhi, sicer niso nove. Grški zgodovinar Tukidid je trdil, da so podgane, psi, kače in podlasice zapustili mesto Helike tik pred potresom leta 373 pr. n. št. Leta 1975 so na Kitajskem opazili, da so kače in podgane zapustile svoja bivališča pred potresom v mestu Haicheng.

Zakaj se živali tako odzivajo, ni povsem jasno. »Med nastajanjem potresa  tektonske plošče drsijo druga prek druge pod ogromnimi pritiski, kar iz kamnin v zrak sprošča ione. Živali se morda lahko odzivajo na to,« je ugibal Wikelski.

Projekt nosi naslov Icarus in je  mogoč zaradi revolucije v tehnologiji označevanja. Majhni digitalni oddajniki, ki uporabljajo majhne litijeve baterije in poceni  GPS naprave, lahko dandanes namreč tehtajo samo nekaj gramov.

Razumevanje, kako se bitja odzivajo na geološke spremembe, je le eno izmed zanimivih področij te revolucije. V bodočnosti bodo lahko med drugim preučevali zdravje prostoživečih živali kar iz vesolja. Tehnologija bi lahko pomagala znanstvenikom razumeti tudi procese, ki poganjajo migracije.

Priporočamo