Iphone 16 sicer ohranja popolnoma iste dimenzije kot lanski model. Le teža je šla za en gram navzdol. Pravzaprav je navzven še največja razlika v postavitvi hrbtnih kamer. Ti sta zdaj zopet ena pod drugo. Kot je bilo pri Applu v modi še leta 2020. So pa tudi temu modelu dodali lanski »akcijski gumb«, ki mu lahko določimo različne naloge, od vklopa snemalnika zvoka in prevajalnika do vklopa tihega načina ali svetilke ter še marsičesa vmes.

Prav tako je iphone 16 dobil poseben gumb za nadzor kamere. V resnici gre za nekakšno miniaturno sledilno ploščico, kot jo poznamo pri prenosnikih. Občutljiva je za pritisk in zazna, ko po njej podrsavamo gor ali dol. S pritiskom na gumb odpremo aplikacijo ali sprožimo zaslonko. Z nežnejšim potiskom in podrsavanjem prehajamo med oddaljenostjo oziroma približavo fotografije. Tipka v praksi ni nič spektakularnega, je pa vsekakor pohvalno, da je Apple ni zadržal zgolj za dosti dražji različici iphone 16 pro in pro max. Navsezadnje gre za največjo letošnjo strojno »inovacijo« iphonov, te pa so na cenejših iphonih praviloma zamujale vsaj eno leto.«

Apple je letos nekoliko obrnil ploščo in z iphonom 16 nagovarja kupce, ki želijo (skoraj) premijsko izkušnjo, a imajo raje bolj kompaktne mobilnike.

S tega vidika gre Apple pohvaliti tudi, da ni sledil svoji stiskaški tradiciji in je na iphone 16 prinesel celo letošnjo generacijo Applovega čipovja a18. Iphone 15 je imel še čipovje a16, kar pomeni, da je dostopnejša različica iphona na tem področju skočila za dve generaciji naprej in se »izenačila« s projem in pro maxom, čeprav je različica a18 pri običajni šestnajstici malenkost okrnjena. Med drugim ima eno grafično jedro manj in je malce počasnejša. Kljub temu je poraba novega čipa 30 odstotkov manjša v primerjavi z istimi procesorskimi nalogami čipa a16 in kar 35 odstotkov manjša pri grafičnih nalogah kot čip a16. Zmogljivost novega čipovja je tudi veliko višja kot pri iphonu 15.

Še vedno 60-herčni zaslon

Iz povedanega lahko vidimo, da je Apple letos nekoliko obrnil ploščo in z iphonom 16 nagovarja kupce, ki želijo (skoraj) premijsko izkušnjo, a imajo raje bolj kompaktne mobilnike. Prav tako jih ne moti, če jim manjka teleobjektiv. Telefon sicer v dlani sedi izredno lepo. Tudi njegovih 170 gramov je občutno lažjih od 227 gramov iphona 16 pro max. Se pa manjše dimenzije poznajo na diagonali zaslona. Ta meri 15,5 centimetra (6,1 palca). Prostora na prednji strani je sicer bilo še za kak milimeter več, a so ga raje namenili nekoliko debelejši obrobi okoli zaslona. Zaslon je sicer OLED, s podporo za HDR10, Dolby Vision, najvišja svetilnost pa znaša 2000 kandel. Ločljivost zaslona je 2556x1179 oziroma 460 pik na palec (ppi). To je za eno piko na palec manj kot lanski model. Kot rečeno, debelejša obroba. Je pa še naprej šokantno, da Apple v drago napravo, kar iphone 16 je, tudi tokrat ni vgradil 120-herčnega (Hz) zaslona. Ta ima najvišjo frekvenco 60 Hz. Sicer to niti ni katastrofa. Zlasti ker pri velikosti zaslona vsebine, kjer visoke frekvence najbolj pridejo do izraza, ne bodo prioriteta. Tako bo manjša frekvenca zaslona celo prispevala k manjši porabi energije in daljši avtonomiji. Boli pa princip, da se zmogljivejši zasloni dobijo tudi pri dosti cenejših napravah.

Uporabnost zaslona za gledanje filmov ali igranje iger še dodatno zmanjšuje »dinamični otok« oziroma dolga črna pilula sredi čela zaslona. Ta je lahko zabavna in koristna, obstaja pa le zato, ker Apple stavi na odklepanje zaslona s prepoznavo obraza. Če Američani ne bi bili preleni za odklepanje s prstnim odtisom, bi bili iphonovi zasloni še bolj uporabni. Vse, kar zmore »dinamični otok«, bi lahko naredili tudi z manjšimi izrezi za kamere. Vem, ker so jih kitajski konkurenti že posnemali.

Odlična fotografija

Nabor kamer je na iphonu 16 sicer skromen, a je to, kar dobiš, zelo kvalitetno. Kdor večinoma fotografira z glavno kamero, praktično ne bo pogrešal ničesar. Slike so na ravni najboljšega letos, uživajo iste prednosti novega Applovega sistema za uravnavanje tona, barve in splošnega sloga fotografije. Vse to je možno določiti pred zajemom slike. Če je fotografija shranjena v formatu HEIF, jo je mogoče urejati tudi po zajetju. S to funkcijo Apple letos na vseh iphonih odgovarja kritikom, da iphoni preveč agresivno osvetljujejo temne predele fotografij in umirjajo svetle dele. Izdelki zadnjih let so bili v očeh mnogih manj naravni, zlasti pa nekoliko postani in brez pravega občutka globine. Nova funkcija uporabniku omogoča, da sam določi, kakšno fotografijo želi. Če mu je do tega. Lahko se tudi prepusti Applovi presoji. Na tradicionalno odlični ravni je tudi snemanje videov. Je pa omejeno na do 60 sličic pri 4K, medtem ko 16 pro max zmore 120 sličic pri 4K.

Glavna kamera ima sicer ločljivost 48 milijonov pik (MP), ultraširokokotna kamera pa 12 MP. Tolikšna je tudi ločljivost prednje kamere. Spredaj ji dela družbo še tipalo za globino, ki pomaga pri prepoznavi obraza. Vstopna količina prostora za shranjevanje je 128 GB, kar je danes že nekoliko skromno. Je pa delovnega spomina 8 GB, kar je 2 GB več kot lani pri iphonu 15. Baterija ima zmogljivost 3561 miliamperskih ur (mAh), kar je malenkost več kot pri lanskem modelu. Najvišja moč žičnega polnjenja s primernim polnilnikom je 30 vatov, brezžično polnjenje pa je s polnilnikom magsafe 25-vatno. Seveda je telefon tudi odporen proti vodi in prahu po standardu IP68.

Iphone 16 je pod črto kar lepa nadgradnja v primerjavi z lanskim modelom in glede zmogljivosti dokaj blizu dražjima pro različicama. Cena pa je še vedno applovska. Uradno se začne okoli 1020 evrov. 

Priporočamo