Huawei je danes v Barceloni predstavil novo generacijo pametnih ur. Med predstavljenimi je tudi nova pametna ura watch gt 5, ki sem jo imel priložnost testirati že dober teden pred dogodkom.
Ura z ohišjem iz nerjavnega jekla je naravna evolucija predhodnih Huaweijevih dizajnov. Okrogla luneta okoli zaslona počiva na rahlo ukrivljeni osemkotni podlagi, kombinacija pa pusti dober vtis. Za razliko od pametnih ur konkurentov, ki so pogosto preveč športne, včasih pa celo delujejo kot ure, ki bi jih našli na dnu škatle pralnega praška, je watch gt 5 primerna tudi za k obleki za poslovne večerje in elegantne prireditve. Na testu sem imel različico z modrim gumijastim paščkom, z vdelano sintetično tkanino. Ne zgleda slabo in tudi na zapestju je občutek čisto v redu, bi pa uro vseeno raje kombiniral s kovinskim paščkom. Zlasti ker Huawei še naprej vztraja z gumijastimi obroči za pridržanje presežnega dela paščka. Obročki se s časom radi strgajo, še posebej, če z uro spimo. To se za pametno uro, ki beleži kvaliteto spanca, sicer spodobi.
Za športnke, a z nerazumljivim pristopom k navigaciji
Watch gt 5 ponuja klasične meritve korakov, srčnega utripa, kisika v krvi, temperature kože, trajanja spanca, stresa in prehojenih korakov…Z njo lahko spremljamo tudi široko paleto vrst vadbe, od teka do plavanja. Skupno je podprtih več kot 100 vrst športnih aktivnosti. V povezani aplikaciji Huawei zdravje je možno na zemljevid narisati načrtovano pot za tek oziroma drugo obliko rekreacije. Zarisani poti lahko nato sledimo s pogledom na zapestje. Zanimivo za rekreativce, ki se med tekom pogosto sprašujejo, koliko je še do cilja.
Nenavadno pri tem je, da ob rekreaciji ura prikaže tudi dejanski zemljevid okolice. Nasprotno, ko na uri odpremo aplikacijo zemljevidov in v povezanem telefonu v aplikaciji Petal maps določimo cilj, pa dobimo zgolj navigacijo z navodili v obliki puščic in podatkov o oddaljenosti do naslednjega zavoja. Zakaj tudi v tem primeru ne morem videti dejanskega zemljevida? Saj se tudi s puščicami najde do cilja, je pa navigacija, če vidiš dejanski zemljevid svoje okolice, dosti lažja in bolj intuitivna. S tega vidika Huaweijeve ure torej še naprej zaostajajo za Samsungovimi in Googlovimi, a povsem po nepotrebnem, saj zmožnost navigacije z zemljevidi dejansko imajo. Če tečeš.
Bolj posrečena je prenovljena aplikacija zdravje. Ta zdaj ponuja tudi širok nabor različnih vodenih vadb, joge, meditacij, sprostitvene glasbe, načrte za hujšanje, dihalne vaje in še kaj. Nekaj tega je brezplačno na voljo vsem uporabnikom aplikacije. Tudi brez ure. Večino je vseeno zaklenjenega za mesečno naročnino. Vsebine so v angleščini. Vmes se najde tudi kakšna, kjer je angleščina nekoliko, recimo, eksotičnega naglasa. Se jo pa razume.
Na sporočila lahko odpišeš na uri
Zanimiva novost je virtualna tipkovnica na zaslonu ure, prek katere je možno po novem tudi na Huaweijevih urah odgovoriti na sporočila SMS in pogovornih aplikacij, kot je whatsapp. Novost uporabnika še za dodaten odtenek osvobodi potrebe po neprestanem rokovanjem s telefonom, ni pa še v celoti dodelana. Na tipkovnici manjka vejica, slovenski uporabniki pa bodo pogrešali tudi šumnike. Tudi sicer gre tipkanje nekoliko počasi. Pohvalno, da opcija naposled obstaja, a ima konkurenca na tem področju za zdaj še prednost.
Z uro, ki je prek bluetootha povezana s telefonom, je možno opravljati klice prek vgrajenega zvočnika in mikrofona v uri. Zvočnik je dovolj glasen, da boste v vseh običajnih okoliščinah brez težav slišali sogovornike. Slednji bodo slišali tudi vas, a je bolje, če imate uro bliže ustom. S spuščeno roko pri pasu bo mikrofon že imel težave.
Kar 14 dni med polnjenji
Področje, kjer ima Huaweijeva watch gt 5 nedvoumno največjo prednost pred konkurenco, je avtonomija baterije. V enem tednu običajne uporabe, z neprestanim merjenjem spanja, pulza, kisika v krvi, temperature kože, s prostoročnim telefoniranjem, nekaj športnega beleženja in navigiranja po »zemljevidih« sem jo uspel sprazniti za okoli 50 odstotkov. To pomeni polnjenje na vsakih 14 dni. Pri konkurenci se lahko pohvalijo z morda dvema dnevoma. Ne razumem povsem, zakaj imajo Huaweijeve ure tako boljšo avtonomijo, a to jih dela z naskokom bolj uporabne od »tamagočijev«, ki jim Apple, Samsung in Google pravijo pametne ure, in praktično vsak dan zahtevajo našo pozornost, da ne mrknejo.
Zelo konkurenčna je tudi cena watch gt 5. Za 46-milimetrsko različico z modrim gumijastim in vezenim paščkom je treba odšteti 299 evrov. Ni slabo za zelo uporabno in estetsko zelo posrečeno uro.