Ameriška podjetja, ki razvijajo umetno inteligenco, niso navdušena nad tem, da si je njihov kitajski konkurent Deepseek pri učenju svoje umetne inteligence pomagal s pogovarjanjem s chatGPT. Domnevno že snujejo varovalke za preprečevanje podobnih praks v prihodnje. Njihovo nezadovoljstvo pa v javnosti ni naletelo na pretirano sočutje. Ameriški razvijalci umetne inteligence se namreč že od samega začetka soočajo z očitki, da so brez dovoljenja počrpali ogromne količine vsebin, ki so jih uporabljali za učenje svojih modelov umetne inteligence. Več je bilo tudi tožb. Zadnje podjetje, ki so ga ujeli z roko v kozarcu marmelade, je Meta.

81,7 TB je skupna velikost datotek knjig, ki jih je Meta prenesla s piratskih spletnih strani, da bi z njimi učili svojo umetno inteligenco.

Avtorji, ki so zaradi domnevne nedovoljene uporabe njihovih knjig pri učenju umetne inteligence že pred časom sprožili skupinsko tožbo proti Meti in OpenAI, so se uspeli dokopati do elektronskih sporočil zaposlenih pri Meti. V teh se navaja, da je Meta za namene učenja umetne inteligence prek torrentov s spleta prenesla in tudi delila več kot 81,7 terabajta piratiziranih knjig. Bistveno manjše količine piratiziranih knjig so v ZDA v preteklosti že obravnavali kot kazniva dejanja.

Metini zaposleni so vedeli, da njihovo početje ni pošteno. Metin raziskovalec Nikolay Bashlykov je aprila 2023 v elektronskem sporočilu zapisal: »Prenašanje torrentov s prenosnikom od korporacije se ne zdi kot nekaj, kar bi bilo prav.« Nekaj mesecev kasneje je sporočil, da se je zatekel po mnenje k Metinim pravnikom, ker deljenje piratiziranih knjig, ki spremlja prenašanje piratiziranih knjig prek torrentov, v njegovih očeh gotovo ni moglo biti pravno sprejemljivo. Piratiziranja knjig naj bi se zavedal tudi Mark Zuckerberg, podjetje pa je svoje početje poskušalo prikriti tudi z uporabo strežnikov, ki niso del Metinega omrežja.

Da je Meta za učenje svoje umetne inteligence uporabljala piratizirane knjige, je znano že kakšen mesec, ko so v javnost prišla prva interna sporočila zaposlenih o tem početju. Vendar se tedaj ni vedelo, kako zelo obsežna je bila ta praksa. Če so bile piratizirane knjige standardne velikosti e-knjig, je govor o približno 40 milijonih knjig. Če so bile shranjene v formatu txt, pa bi lahko šlo celo za 81 milijonov knjig. 

Priporočamo